Albümlerde A1 hâlâ önemli, işte ispatı

Albümlerde A1 hâlâ önemli, işte ispatı

Dijital öncesi kaset döneminde (buna plâkları da dahil edin) A1 diye bir kavram vardı. Yani, albümün açılış parçasının seçimi müzisyenden müzik şirketine herkes için çok önemliydi. İlk parçadan dinleyiciyi tavlamak da denebilir buna.

 

Hatırlattıktan sonra gelelim sadede, Amerikalı caz piyanisti Uri Caine'e demişler ki gel bize kendi kayıtlarından bir seçki yap, biz de bunu albüm olarak yayınlayacağız. Kısaca böyle özetlenebilir.

 

Anlatım bu ya, Uri Caine de oturmuş bütün diskografisini gözden geçirmiş ve 17 parçalık bir liste yapmış. Tamamına yakını kendi albümlerinden seçtiği müzikler, az sayıda kendi albümü değil ama piyano da kendisinin olduğu parça da var. Uri Caine 65 yaşında. Muhtemelen 50 yıldan fazladır müziğin içinde. Geride büyük bir birikim olmuştur. Hepsinin içinden belirli bir liste hazırlamak zorlu bir tercih süreci olmalı. Ama nihayetinde yapmış.

 

Bu tanıtım yazısını yazmaya sebap olan da A1 diyebileceğimiz listenin ilk sırasındaki tercih. İnsan dinleyine, işte, diyor, tam bir A1 parçası. Piyanod a Uri Caine'e klarnette Don Byron, basta Kenny Davis, davulda Ralph Peterson Jr. gibi sağlam bir kadro eşlik etmiş.

 

Parçanın temposu, duygusu, dörtlünün iç salınımı vs müthiş zevkli. Dinleyince, işte, diyorsun gerçekten iyi bir seçim. Bu notları yazarken dışarda enfes bir Ekim güneşi var, bu müziği bünyeye yükledikten sonra dışardaki güneş daha farklı ısıtacak.

 

Albümün devamı böyle mi gidiyor derseniz hayır derim. İkinci parça solo piyano, üç string'li bir çalıışma, dört post-New Orleans taraı eğlenceli bir şey... Caine'in hayatından bir kesit.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 16 Ekim 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X