Kurt Elling 2011 albümü "The Gate"le hayran bıraktırıyor.

Kurt Elling 2011 albümü "The Gate"le hayran bıraktırıyor.

Elastik bariton sesiyle kadife eldiven içindeki demir el ifadeli Kurt Elling pek çok caz eleştirmenince günümüzün en dominant erkek seslerinden biri olarak kabul ediliyor. Yaşı ilerledikçe daha da tartışılmaz ilahi bir sese kavuşan Elling`i en son İş Sanat`taki konserinden hatırlıyoruz. Muhtemelen konsere geç kalmamızın etkisiyle yerimizin çok arkasında kalarak bir türlü konsantre olamayışımız, belki hakikaten onun da iyi bir gününde olmayışı derken karşılıklı son İstanbul hatıramız pek de iyi olmamıştı. Oysa biliyorduk ki herkesin ortak fikri gibi yaşayan en önemli caz seslerinden biriydi ve "Dedicated To You" yayınladığında yine yapmıştı usta ses yapacağını. Dünya üzerinde benzeşebileceği en uygun seslerden Johnny Hartman`a adadığı albümle kazandığı Grammy bileğinin hakkıydı.

Elling`in yeni albümü "The Gate" yayınlandı. Prodüktörlüğünü The Rolling Stones, Bob Dylan gibi isimlerin albümlerinden bildiğimiz Don Was yapmış. Sözcüklere onun kadar hakim olan daha kaç erkek sesi olduğunu bilmediğimiz Elling "The Gate"te pop ya da caz gibi türlerin kategorik olarak kendisi için ne kadar aşağılarda kalabileceğini sınamış sanki. Beatles`ın ünlü "Norwegian Wood"unu bir de ondan dinleyin. (Dinleyin derken bulun bir yerden demiyoruz, şu anda Cazkolik playlistteki yeni albümler bölümünde yayında, hem de albümün tamamı, ama çok sürmez bir süre sonra yayından kaldırmak durumundayız, acele etseniz iyi olur.) Parçadaki John McLean`in solo gitarı enfes. Hemen arkasından gelen Miles Davis`in "Blue in Green"i serkeş bir soyutlama. Albümün açılış parçası "Matte Kudasai" 1981 tarihli King Crimson bestesi, iç bayıltan bir yoruma sahip, beni keşfetmek kolay değil diyor sanki... Earth, Wind & Fire`ın "After The Love Has Gone"ı melankolik şişkinlik yaratabilir ama bir kez daha dinleyin sesindeki `soul`a hayran kalıp üçüncü boyuta geçiş yapacaksınız. Credit`leri görmedik ama saksofon Ernie Watts tadında. Olağanüstü güzellikte bir parça... Piyanoda her daim Laurence Hobgood muhteşem. Piyanosunun tuşlarına dokunmaya başladığı anda ruhunuzdaki çiziklere hazır olun.

Her neyse, albümü alıp, evirip çevirdikten sonra Elling pop cover`lar yapmış dersek haksızlık etmekten öte resmen kabalık etmiş oluruz, bunu özellikle belirtmek gerek zira proje ortağı Don Was`ın pop kökenli oluşu albümdeki konsept tercihinde etkili olmuşsa dahi Kurt "The Gate"in kariyerinin cazla ortak duygu içerisindeki en önemli çalışmalardan biri olduğunun altını kalın kalın çizmiş ve bize de konuyu tartışacak hiç bir boşluk bırakmamış.

Cazkolik.com / 14 Şubat 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.