Cassandra Wilson, ödüllü "Loverly"nin ardından daha eklektik albümü "Silver Pony"i yayınladı...

Cassandra Wilson, ödüllü "Loverly"nin ardından daha eklektik albümü "Silver Pony"i yayınladı...

Son albümü “Loverly”nin yakaladığı büyük başarı ve başarıya bağlı olarak gelen Grammy ödülünün ardından günümüz caz divalarından Cassandra Wilson geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni albümü “Silver Pony” ile yine o bildiğimiz eklektik müziğine geri dönmüş oldu.

“Silver Pony” geçen yıl gerçekleşen Avrupa turnesi sırasında yapılan canlı kayıtlar sonrasında New Orleans’da girilen stüdyo kayıtlarının karışımından oluşturulmuş. Konser kayıtlarıyla stüdyo kayıtlarını bir arada kullanmak zor bir karar ama albümü dinleyince anlıyorsunuz ki zor kolay olmuş, bu da ayrı bir başarı!

Cassandra Wilson yeni albümünü de bir önceki ödüllü “Loverly” gibi bir Billie Holiday standardı olan “Lover Come Back To Me” parçasıyla açıyor ama her iki albümdeki bu aynı açılış parçası yeni albümünde konser kaydından alınma olduğu için doğaçlamalardaki uzunluk dikkat çekiyor ama öte yandan bu uzunluk Wilson’ın mükemmel yetenekleriyle tanınan grup müzisyenlerinden Herlin Riley’nin davulunda fırçalarla yaptığı hoşlukları (ki gerçekten çok dikkat çeken hoşluklar bunlar, öyle hemen okuyup geçmeyin) ve grubun en yeni üyesi piyanist Jonathan Baptiste’in parlak yeteneğini göstermesi açısından hayli verimli bir parça ve iyi bir doğaçlama nasıl olur sorusuna da harika bir örnek! Albüm daha ilk dinlemede sizi şaşırtan acaba olmuş mu, ne olmuş böyle dedirtebilecek (ki ille de böyle söylersiniz demiyoruz elbette, gönlümüz elvermez) improv variations’ın ardından gelen ikinci, üçüncü dinlemelerde adeta bağımlılık yaratıyor.

Albümün dördüncü sırasındaki “Beneath a Silver Moon” mesela, ünlü diva’nın kendi şarkı yazarının bestesi olan parçadaki Wilson’ın vokal yorumu bir yorumculuk şaheseri, resmen yorumun şah damarını yakalamış, muhteşem!!! Parçanın ortalarında giren Ravi Coltrane solosu olağanüstü, albümün ilk zirvesi, son olarak Cemal Reşit Rey’de izlediğimizden bu yana hayranlığımızı katlanarak artıran bu usta müzisyen harika bir soloya imza atmış, ne desek az.

Wilson, “Silver Pony”e eski Delta Blues şarkılarını hakettikleri saygınlığa yakışır yorumlarla almayı başarmış. Bunda gitarist Martin Swell’in başarılı ‘twangy’ gitar tonunun etkili olduğunu hemen belirtelim, albümün ikinci parçası mesela; “Went Down To St. James Infirmary”, çok iyi bir örnek, ardından gelen “A Night in Seville” aynı şekilde... Yazının en başında söylediğimiz gibi, zaten Wilson’ın grubunun yetenekli müzisyenleri ayrı ayrı övgüyü hakediyorlar. Delta Blues konusunda ama en önemlisi elbette Charlie Patton’ın “Saddle Up My Pony”si. Marwin Swell’in slide gitarı burada yine işbaşında! Baştaki uzunca gitar solo son yıllarda duyduğunuz en güzel şeylerden bir olmaya aday.

Takip eden bir Stevie Wonder bestesi olan “If It’s Magic” ama gitar piyano işbirliğinde ilerleyen davulsuz versiyonu. Davulsuzluğun acısını Herlin Riley bir sonraki “Kırk Gün, Kırk Gece”de jazz rock vuruşlarla başlayarak çıkarmış, aynı vuruşlarla da bitiriyor. Albümün sonlarına doğru ilerlediğimizde bossa ile blues’un buluşması tarzında bir Luis Bonfa bestesi “A Day in the Life of A Fool” kulaklara ziyafet. Slide gitar ile hemen arkasındaki reggae ritminin ‘bossa'n'blues’da erimiş hali müzikal damağınızda gerçek bir lezzet patlaması yaratıyor, bu kesin. Efsanevi parçanın artık daha güzel versiyonları olamayacağını düşünürken Cassandra Wilson gerçek bir divaya yakışanı yapmayı biliyor. Kendisine bunun için hayranız zaten, başkaları ona ‘diva’ dediği için değil, gerçekten öyle olduğu için! Bir sonrasında da Beatles’ın ünlü “Blackbird”ünün belli belirsiz funky temalı kaydı var. Kapanışta ise John Legend’lı bir balad-düet kaydı “Watch The Sunrise” var. Legend son parçada aynı zamanda piyano da çalmış.

Farkındasınızdır, albüme adını veren parçadan hiç bahsetmedik, bu ayrı bir hikaye, albümden bağımsız değil elbette ama Wilson’ın kendi çocukluğu ile ilgili öyküyü albüm daha çıkmadan önce yayınladığımız haberde vermiştik, okurlarımızın altta bağlantısını eklediğimiz linke tıklayarak “Silver Pony”nin kendi kişisel öyküsünü de okumalarını rica ederiz.

Cazkolik.com / 19 Kasım 2010, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.