Allan Harris ile Kerem Görsev boğazı caz lacivertine boyayacak

Allan Harris ile Kerem Görsev boğazı caz lacivertine boyayacak

Allan Harris ve Kerem Görsev birlikte çalıp söyledikleri zaman bu ikiliden çıkan müziğe farklı bir renk adı bulmamız lazım. Belki de olmayan bir renk, çünkü Allan Harris'in sesi Kerem Görsev'in piyanosuna çok yakışıyor ve bunu standart renk paletiyle anlatmamız zor.

 

Evet... Allan Harris ve Kerem Görsev bu hafta sonu birlikte yeni bir rüyayı resmedecekler... "Fly Me To The Moon"u söyleyecekler, "When I Fall in Love"ı, "Night And Day"i söyleyecekler ve boğaz da dinleyecek.

 

Caz da bu kadar uyumlu ikili bulmak kolay değil. Her şeyden önce bu kadar güzel bir "male" sesi dinlemek inanın hiç kolay bir şey değil. Allan Harris ve Kerem Görsev bunu yıllardır mükemmel başarıyorlar. Birlikte 2 albüm yayınladılar, albümlerin ilki "Laid Back"di, 1997 yılında çıktı. O albümün kartonetinde ünlü cazsever Atilla Aksoy onlar için şöyle diyor; "Olmakla yetinmemek, olmaktan yapmaya geçmek, yapmayla olmaya başlamak... Kerem için böyle demişti Yavuz Baydar yıllar önce. Laid Back'te Kerem uluslararası alanda kendine haklı bir yer edinmiş Allan Harris'in güçlü standart yorumlarını renklendiren bir müzik platformu oluşturmayı amaçlamış." Bu albümün ardından 2007 yılında ikili "Back Again" isimli albümlerini yayınladılar. Albümün isminden de anlaşılabileceği gibi bu albüm hoş bir 'geriye dönüş' albümüydü yani caz standartlarına, cazın büyülü yıllarına geriye dönüştü bu. "Fly Me To The Moon", "But Beautiful", "Smile", "When I Fall in Love", "Around the World", "How High The Moon", "Night and Day", "My Romance"ı söylemek onlara çok yakıştı. Bu albümle ilgili olarak Kerem Görsev bakın neler söylüyor; "Allan Harris'le birlikte 1995 yılından beri çeşitli kulüplerde ve konser salonlarında yüzlerce performans sergiledik. "Laid Back" adlı ilk albümümüzü 1997 yılında kaydettik. Geçtiğimiz sene Antalya'ya konser için giderken uçakta yeni bir proje yapmaya karar verdik. Havaalanından otelimize giderken repertuvarı yolda tespit ettik. 12 Nisan'da New York'da prova yaparak parçaları kesinleştirdik. 13 Nisan'da stüdyoda geçen 4 saat içinde 16 parçanın kaydını tamamladık. Ertesi gün tüm gün süren miksaj ve mastering çalışmalarının sonunda master CD'yi elime alarak İstanbul'a döndüm."

 

Cazın bu büyüleyici ikilisinin yarattığı inanılmaz atmosferi dinlemek için bu hafta sonu Ortaköy'de ki JC's Club'da kendinize hemen yer ayırtınız lütfen.

 

Cazkolik.com / 03 Aralık 2008, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.