Amerika'da yaşayan İlkin Deniz caz standartlarından oluşan ikinci albümünü "Good Fellas" ismiyle yayınladı.

Amerika'da yaşayan İlkin Deniz caz standartlarından oluşan ikinci albümünü "Good Fellas" ismiyle yayınladı.

isimli albümüyle. "Good Fellas" üçü de ülkemizin önde gelen mmüzisyenlerinden olan basta kendisi, İlkin Deniz, gitarda altta tanıtımını gördüğünüz, kendi albümünü de yeni çıkarmış olan Akın Eldes ve davulda da Turgut Alp Bekoğlu. 2008 Eylül ayında Türkiye de iken Tanju Duru'nun stüdyosunda kaydettiği albümü tüm müzik marketlerde ilk elden bulmanız zor olabilir çünkü İlkin Deniz'in kişisel, bağımsız bir yapım olarak yayınladığı albümü belirli yerlere satılıyor olacak. Salı gününden itibaren Tünel Lale Plak'ta öncelikle ve bir süre sonra da Kadıköy Zihni Plak'tan temin etmeniz mümkün olacak. Gelin işinizi kolaylaştıralım, bu harika albümü almak isteyenler bize de haber verin, temin etmenize yardımcı olalım...

1961'de Trabzon'da doğan İlkin Deniz İstanbul'da büyür. Küçük yaşlarında akordion ve mandolin çalarak müziği bir anlamda başlayan müzisyen caz ve bas ile Jaco Pastorious, Scott LaFaro, Charlie Haden, Ray Brown, Bill Evans, Miles Davis ve Charlie Parker gibi devleri dinleyerek ilgilenmeye başlar. Çoğunlukla Avrupa da farklı caz gruplarıyla çalışmalar yapan Deniz 1995'de radikal bir değişiklik yaparak eşi Gül ile birlikte Amerika'ya, Florida, Palm Beach'e yerleşir. 5 yıl boyunca Güney Florida da serbest olarak bas çalar. Yazlarının çoğunu Türkiye ye dönerek, özellikle İstanbul'da geçiren İlkin Deniz burada bulunduğu sürelerde sürekli gruplarla çalar, konserlere katılır, kayıtlara girer. Mesleki kariyeri itibariyle İstanbul'dan çok da uzak kalmaz .

Grup Telvin ile "Telvin" isimli albümü, Akın Eldes ile "Cango"yu, Tanju Duru ile "Duru Zamanlar"ı, Önder Focan ile "Jazz Guitar"ı, Jon Zeeman ile "Zeeland"i, kendi triosuyla da ilk olarak "Old School" isimli ilk albümünü ve ardından bu son albümü "Good Fellas"ı kaydeder.

Telvin ile yaptığı pek çok sahne çalışmasının yanısıra, New York Lincoln Center'da Joe Lovano ile, ayrıca North Sea Caz Festivali'nde, Londra da ki Queen Elizabeth Hall'de, Almanya, Hollanda, İstanbul da pek çok yerde ve festivallerde çalar, çalmaya devam etmekte bir yandan da.

Caz standartlarına Akın Eldes'in gitarı ve Turgut Alp Bekoğlu'nun davuluyla çarpıcı yorumlar getiren Deniz'in bu ikinci albümü pek çok cazseverin büyük ilgisini çekecek bir çalışma. Deniz albümünde 8 standart seslendirmiş; John Coltrane'in "Equinox" isimli parçasıyla başlayan albüm Victor Young'ın 1944 yılında Paramount Pictures'ın bir filmi için bestelediği caz tarihinin en tanınmış parçalarından olan "Stella by Starlight" ile devam ediyor.

Yola Miles Davis'in "Freddie Freeloader"ı ile devam eden trio, ardından Charles Mingus'ın 1959 yılında "Mingus, Ah Um" albümünde kaydettiği ve daha sonra isim değişterirek "Theme For Lester Young" ismini alan "Goodbye Pork Pie Hat" isimli parçayı yorumluyorlar.

Üçüncü parçayla yola Miles Davis'den "Solar" ve ardından çaldıkları dünyanın belki de en tanınmış caz standartlarından Paul Desmond'un Dave Brubeck ile üne kavuşturduğu "Take Five" albümün en şaşırtıcı yorumlarından biri kesinlikle. Neredeyse başından sonuna bas & davul düetiyle ilerleyen ve dinleyen üzerinde şaşırtıcı etki bırakan parçaya Eldes'in gitarı ancak son bir kaç dakikada dahil olmuş. Bas ve davul ünlü parçanın o çok ünlü girişini mükemmel bir soyutlamaya çevirmişler... Kesinlikle dinlemeniz gerek...

Albüm yine bir Victor Young bestesi olan "Beatiful Love" ve bir Lewis bestesi olan "Django" ile tamamlanır.

Size ancak şunu söyleyebiliriz; Bu albümü kesinlikle alın, ünlü standartların hepsi birbirinden yetenekli Türk müzisyenlerin elinde nasıl bir özel imzaya dönüştüğüne kendi kulaklarınızla şahit olun.

cazkolik.com / 31 Mayıs 2009, Pazar


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.