Caz tarihinin ölümsüz bestesi "A Love Supreme"in daha önce yayınlanmamış bir canlı kaydı ortaya çıktı

Caz tarihinin ölümsüz bestesi "A Love Supreme"in daha önce yayınlanmamış bir canlı kaydı ortaya çıktı

Caz tarihinin en etkileyici müziklerinden John Coltrane "A Love Supreme"in bugüne kadar daha önce işitilmemiş bir canlı kaydı ortaya çıktı.

 

Bu yeni haber caz dünyasını sevince ve şaşkınlığa uğrattı.

 

Cazseverlerin malumudur, Coltrane "A Love Supreme"i 1964 yılının 9 Aralık gününde kaydetmişti. JazzTimes dergisinden aldığımız habere göre albümün çıkışından 11 ay sonra 2 Ekim 1965 günü Seattle'daki Penthouse isimli klüpte Coltrane "A Love Supreme"in albüm olarak bütünüyle çalındığı bir canlı versiyonunu icra etti. Bu performans bugüne kadar bilinmeyen, gizli saklı bir performans değildi ama bilinmeyen şey Coltrane'in yakın arkadaşı, kendisi de saksofon çalan eğitimci Joe Brazil'in klübün kayıt aletlerini kullanarak bu performansı tümüyle kaydettiğiydi.

 

Brazil konserden sonra kasetleri alarak kişisel arşivine kattı ve elli boyunca evinde sakladı. Bu kayıtların varlığı Brazil'in 2008 yılındaki ölümünden sonra keşfedilebildi.

 

Ve nihayet Impulse firması albümün orijinali gibi bu canlı kaydı da "A Love Supreme, Live in Seattle" adıyla yayınladı.

 

"A Love Supreme"in orijinalinde McCoy Tyner, Jimmi Garrison ve Elvin Jones varken Seattle'daki canlı performansta ise tenor saksofoncu Pharoah Sanders, alto saksofoncu Carlos Ward ve basçı Donald Rafae Garrett gibi isimler yer almıştı.

 

İlginç olan şu ki -ki bu detaya JazzTimes da haberinde yer vermiş-, caz tarihinin en etkileyici müziklerinden "A Love Supreme" Seattle performansı sonunda dinleyicinin verdiği cılız tepki parçanın o tarihte yeni kayıt olduğu, çoğu dinleyicinin belki tanımadığı bir parça olmasına yoruluyor.

 

Ekim ayında yayınlanması planlanan albümün single çalışması olarak "A Love Supreme" parçası dijital platformlarda yayında.

 

Cazkolik.com / 27 Ağustos 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.