Soul Müziğin Kralı Sam Cooke Mr. Soul Albümü ile Huzurlarınızda

Soul Müziğin Kralı Sam Cooke Mr. Soul Albümü ile Huzurlarınızda

Dinlediğiniz müzik soul büyük müzisyenlerinden Sam Cooke`un Mr. Soul albümünden aldığımız ve bir efsane haline dönüşmüş olan Cry Me A River yorumudur.


Soul müzik türünü dünya müzik literatürüne hediye eden isimlerin başında gelen Sam Cooke (1931 -1964) 33 yıl süren yaşamında 19 albüme ve 30`dan fazla single`a imza atmış bir isim. Gerek Amerikan gospel topluluğu The Soul Stirrers grubundaki kariyeri gerekse solo kariyeri boyunca hiçbir zaman popüler müzik gündeminden düşmeyen Sam Cooke 1957`den hayatını kaybettiği 1964`e kadar Amerika Top 30 listelerine 40 hit hediye etmişti. Sanatçı sadece yorumcu ve besteci olarak değil plak şirketi sahibi ve müzik yayımcısı olarakta müzik sektöründe yer alan ilk Afrika kökenli Amerikalı müzisyenlerden biri olmuştu. Sıklıkla Soul müziğin muciti ve kralı olarak anılan Sam Cooke sadece 8 yıl süren profesyonel kariyerinde 10 milyondan fazla albüm satışına imza atmıştı. 1957 yılından itibaren popüler müzik tarihine "You Send Me", "Wonderful World", "Chain Gang" ve "Cupid" gibi birçok hit şarkı hediye eden Sam Cooke 1960’lar ve 70’ler boyunca yetişen birçok soul müzik şarkıcısını da etkilemişti. Birçok şarkısı Rod Stewart tarafında da seslendirilen Sam Cooke, Rolling Stones (‘Good Times’) ve the Animals (‘Bring It On Home To Me’) grupları tarafından da seslendirilmiş ve bu gruplara şarkılarıyla hatırı sayılır bir liste başarısı sağlamıştı.

Sanatçının bu yıl (2012) Music On Vinyl etiketiyle yeniden basılan 1963 tarihli 13. albümü Mr. Soul’da onun bu müzik türünde ne derece usta bir isim olduğunu kanıtlamanın yanı sıra iç dünyasın farklı noktalarına ayna tutan bir çalışma. Bir süre önce ülkemize de ithal edilen bu albüm ilk yayınlandığı dönemde 94 hafta boyunca Amerika listelerinde kendine yer bulmuştu. Sam Cooke’un 1964 Aralığındaki ölümünden bir yıl önce yayınladığı bu albüm sanatçının diskografisinin en uzun süre liste başarısı gösteren 3. albüm olurken müzikal içerik anlamında da en duygusal çalışmalarından biri olmuştur. Sanatçının kırılgan ve icelikli iç dünyası farklı detaylarıyla gözler önüne seren albümde yer alan “I Wish You Love”, “Cry Me a River”, “For Sentimental Reasons” gibi parçalar her defasında onun ne derece önemli bir vokal olduğunun altını çiziyor. Müzisyenin kendisininde “Nothing Can Change This Love” isimli bestesiyle katkıda bulunduğu albümünün bizim için ilginç olabilecek bir yanı ise Atlantic Records’un kurucusu Ahmet Ertegün’ün “Chains of Love” ismini şarkısının da bu kayıtta yer alması. 12 ölçü blues kalıbında olan bu şarkı bir zamanlar Amerikalı blues yıldızları Big Joe Turner ve B.B. King tarafından da yorumlanmıştı. Şarkının Atlantic Records etiketiyle çıkan Turner tarafından yapılan yorumu ise 1951 yılının R&B listelerinde 2. sırada yer almıştı.

Mr. Soul albümü ile ile önceki çalışmalarında sıklıklı yer alan dans temalı şarkıları da geride bırakan Sam Cooke bu albümde Frank Sinatra’nın kendisinden birkaç yıl önce kaydetmiş olduğu “All the Way”  isimli şarkıyı da seslendirmişti. Amerikalı piyanist, besteci ve orkestra şefi Horace Ott’un kayıtta yer alan orkestrayı yönettiği albüm gerek yaylı sazlardaki usta işi arajmanlar gerekse flütün vokal ile karşılı bir sohbete koyulduğu anların güzelliği ile ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Geride kalan 40 yılı aşkın bir sürenin sonunda Music On Vinyl etiketiyle yeniden müzik marketlerdeki yerini alan bu albüm Aretha Franklin, Al Green, Stevie Wonder, James Brown gibi soul müziğin efsaneler liginde yer alan bir adamın inceliklerle bezeli dünyasını ve eşsiz yorumculuğunu keşfetmek adına güzel bir fırsat sunuyor.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Cazkolik.com / 27 Aralık 2012, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.