Antonio Ciacca JC`s Club`da...

Antonio Ciacca JC`s Club`da...

İstanbul Jazz Club yılbaşına doğru günler bir bir ilerledikçe İstanbullu cazseverlere bir çok yeni sürpriz hazırlıyor. Önümüzdeki günlerde Ortaköy’ün sahil yamacında sahne alacak günümüz modern cazının New York yakasından buraya gelen isim ise aslen İtalyan bir New Yorker; Antonio Ciacca. Aslında yeni bir New York’lu demek daha doğru çünkü cazın merkezine çok yeni, 2007 yılında yerleşmiş. 2008 yılında çıkan son albümü "Rush Life" halen cazseverlerin gözdesi olan bir albüm. Önemli bir ilgi gördü ve bu albümün açılış parçasını Ağustos ayında biz de Cazkolik okurlarına dinletmiştik, sıkı cazkolikler hatırlayacakladır mutlaka, şimdi ise Ciacca’nın kendisi İstanbul semalarında çalacak. Bu üç günde Ciacca’nın piyanosu İstanbulun caz gecelerine önemli tınılar armağan edecek, Cazkolik olarak kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Cazın başarıyla yaptığı şeylerden biri geçtiğimiz yıllarda ve artık elbette 21. yüzyılda dünyanın tüm müzikal kaynaklarıyla birleşmeyi başarması, farklı karakterlerle sağladığı uyum ve bu uyumdan yeni kökler ve filizler vermesidir. Bu nedenledir ki özünde bir Amerikan müziği olan caz Asyadan, Latin Amerikadan, Avustralyadan, onlarca farklı coğrafyadan genç insanlar bu müziğin doğal alanı sayılan New York’a gelerek buradaki müzisyenlerle tanışmak ve onlarla çalışmak istediler. Bu müziğe kendi coğrafyalarının da ruhunu katarak caz çalmak istediler.

Antonio Ciacca’da böylesi sürecin bir bireyi olarak Wuppertal, Almanya’da doğar, yıl 1969... Almanya’da doğar ama İtalyan ailesinin çocuğudur ve çocukluğunun önemli bölümünü de İtalya’da geçirir, klasik eğitim alan Ciacca 20 yaşındayken bir konserde Wynton Marsalis’in müziğini duyar (-Wynton’ın müziğini duyar- cümlesini inanın öyle çok müzisyen için söyleyebiliriz ki, herhalde 70’li yıllarda ve elbette sonrası için doğan kuşaktan müzisyenleri en çok etkileyen isimlerin başında geliyordur usta müzisyen hiç kuşkusuz) ve ardından caz müzisyeni olmaya karar verir. Günümüzün ünlü piyanisti işte cazın bugünün modernizminin ruhunu temsil eden bir müzisyendir.

Bologna Konservatuvarı’ndan modern müzik okur. Siena’da African American müziğinde master derecesi ile mezun olur ama cazdaki gerçek eğitimini sahnede alır. Amerikalı müzisyenlerle Avrupa turnesine çıkar, sahnede ve sahne arkasında yaşadığı tecrübeler gerçek okulu olur. Avrupa turnesine ilk olarak saksofonist Steve Grossman ile birlikte çıkar. Doksanlı yıllar boyunca doğaçlama müziğin en güçlü bir kaç ismiyle Avrupa turnelerinde çalışma imkanı bulur ki bu isimler örneğin Art Farmer, Lee Konitz, Johnny Griffin, Dave Liebman, James Moody ve özellikle de Steve Lacy ile ölümüne kadar 7 yıl birlikte çalışır. Ardından bir başka büyük isim Benny Golson ile uzun zaman konserler verir.

Steve Grossman tarafından da cesaretlendirilen Ciacca sonunda kaçınılmaz şekilde gitmesi gereken ülke olarak Amerikaya doğru yola çıkar. Detroit’te soluğu alır, Larry Smith, Marcus Belgrave, Roy Brooks gibi tecrübeli ve etkin isimlerle, James Carter, Rodney Whitaker, Dwight Adams gibi daha yaşıtı ama tecrübeli müzisyenlerle çalışır. Bu dönem genç İtalyan piyanistin Detroit kökenli gospel şarkıcıları vasıtasıyla spiritual müziği daha yakından tanımasını ve sevmesine neden oldur. İtalya’ya döndükten sonra bile her yıl düzenli olarak New York’a, diğer şehirlere gitmeyi sürdürür. Böylesi gidişlerinde Jaki Byard, Kenny Barron ve Barry Harris gibi dev isimlerle sahneyi paylaşma imkanı bulur, özel olarak bu isimlerle çalışmalarını sürdürür.

Ciacca bu düzenli seferleri arasında ünlü Village Vanguard’da saksofonist Wes Anderson ve konuk olarak da Wynton Marsalis’in bulunduğu Joe Magnarelli ve Don Braden gibi bir ekiple çıkış albümleri “Autumn in New York” ve “Ugly Beauty” (ki bu albümünde Dennis Irwin ve Ali Jackson gibi isimler vardı) kaydetti. Ciacca bakar ki olmayacak 2007 yılında bir çok müzisyen gibi tümden New York’a taşınır. Artık bir New Yorker’dır...

Ciacca İstanbul Jazz Club’da 19-20 ve 21 Kasım tarihlerinde sahne alacak. Muhtemelen bu albümden çalacaktır, yanında da bu ekiple geleceğini tahmin ediyoruz. Bugün (yani 17 Kasım) dinleyeceğiniz albümü ve Ciacca’nın kendisinden dinlemek için acele edin. Günümüz modern cazın bu etkin isminin yolu çok sık buraya düşmeyebilir. Kendi üzerinde yürüdüğü yolu kendi elleriyle taşıdığı taşlarla döşeyerek yapan günümüz cazının bu usta ismi biz cazseverlere dağarcığındaki güzel müziğin tümünü bizimle sevgiyle paylaşacaktır eminiz.

Cazkolik.com / 17 Kasım 2009, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.