"ARA"yan bulur; Tek enstrümanda üç coğrafya, üç tarih, üç duygu, üç dil

"ARA"yan bulur; Tek enstrümanda üç coğrafya, üç tarih, üç duygu, üç dil

 

Cenk Erdoğan, telli enstrümanlara yönelik keşif merakını yaylı tamburun ardından perdesiz bariton gitara yöneltti

 

 

Cenk Erdoğan, geçen sene telli enstrümanlar ailesinin klasik ve seçkin sesi yaylı tamburla çetrefilli bir mücadeleye girişmişti. 

 

Yaylı tambur, bizim için, bir enstrümandan öte, temsil ettiği ses üzerinden büyük sanatçılar yetiştirmiş bir okuldur ve tarihimize ait özgün bir sese sahiptir.

 

Bu açıdan, Cenk'in yaylı tamburun sesini ve duygusunu geleceğe taşımak istemesi, enstrüman olarak sunduğu farklı olanaklara yönelmesi önemli.

 

Gelelim bu haberin esas konusuna;

 

 

"Ara Nağme" albümünün devamı olarak görülecek yeni albüm 'Nağme'si çıkarılmış "ARA" oldu

 

 

Cenk Erdoğan, "Ara Nağme"de odaklaştığı yaylı tambur sesiyle ilgili çalışmayı geride bırakıp bir başka telli ailesinin sesine, nadir enstrümanlardan perdesiz bariton gitara yönelmesi sanatçı olarak merak kapasitesinin zenginliğini gösteriyor.

 

Bu sene çıkan albümü "ARA", bir önceki "Ara Nağme" gibi telli enstrüman kimyasının farklı sesi perdesiz bariton gitara yöneliyor.

 

"Her albüm yeni ne yapabilirim diye kıvranıp dururum ama bu sefer yapmak istediğim çok belliydi. Bariton perdesiz gitar, çalmaya başladığım günden itibaren beni bambaşka bir yola çıkardı. Bence, böyle bir albümü sonuna kadar haketti" diyor Cenk albümü için.

 

Bariton perdesiz gitarın içine sakladığı sesi bulup ortaya çıkarması üç yılı aşan bir çabaya ulaşmış ama elde ettiği sonuçtan memnun olduğunu belirtiyor.

 

Çaldığı gitar, enstrüman yapımcısı Can Oral'ın elinden çıkma bir özel yapım. "Ara Nağme"den sonra albüm adında sadeleşmeye giderek sadece "ARA" adını verdiği albüm kapağı Anıl Sam imzasını taşıyor.

 

İki sene önce yaylı tambur, bu sene bariton perdesiz gitar ve süre giden konserlerden film-dizi müziklerine yoğun profesyonel uğraşı arasında merakına yönelik orijinal işler yapması bize sırada hangi enstrüman olduğunu haliyle sorduruyor.

 

Albüm: ARA
Müzisyen: Cenk Erdoğan
Kapak Tasarım: Anıl Sam
Müzik Şirketi: Undo Records
2023

 

Cazkolik.com / 13 Mart 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.