Ardı ardına gelen kayıp haberlerinin yenisi cazdan; Trompet efsanesi Donald Byrd 80 yaşında öldü.

Ardı ardına gelen kayıp haberlerinin yenisi cazdan; Trompet efsanesi Donald Byrd 80 yaşında öldü.

Donald Byrd`ün ölüm haberi Twitter`dan hızla yayılınca ansızın kafamız karıştı. Sebebi ise Donald Byrd ile ilgili son sıralarda nerdeyse hiç bir haberimizin olmaması, açıkçası yaşayıp yaşamadığına dair dahi bir bilgimiz yokmuş. Biraz bu açıdan bir şaşırma oldu. Ölümü ile ilgili açıklamayı, kendisi de caz piyanisti olan yeğeni Alex Bugnon Facebook üzerinden yapmış ama ölüm nedenine dair bilgi paylaşılmamış.

 

 

Donald Byrd kimdir?

 

 

1932 yılında dünyaya gelen trompetçi Donald Byrd caz tarihinin en önemli trompetçileri arasında gösterilir. Sadece caz değil, RB, soul, funk gibi cazla ilgili türlerin de trompetçisi olan Byrd cazda bebop ve sonrası hardbop dönemin en iyilerinden biriydi. Kariyerine ellli yıllarda Art Blakey`nin Jazz Messengers grubunda Clifford Brown`dan boşalan yere geçerek başlayan Byrd altmışlar, yetmişler ve sonraki yıllarda hep caz ve yukarda saydığımız türlerin en önemli isimleri arasında sayıldı. Donald Byrd`ün bir önemli özelliği de funk ve RB kökenlerinden dolayı günümüzün genç hip hop ve rap sanatçıları tarafından müzikleri en çok sample yapılan isimleri arasındadır. Hatta bu konuda çıkmış bir albüm bile var.

 

Her biri caz tarihine geçmiş Byrd in Hand, Royal Flush, Up, Slow Drag, Byrd`s Word, Fancy Free, A New Perspective gibi artık klasikleşmiş albümleri yanında başta John Coltrane, Sonny Rollins olmak üzere kendi kuşağının bir çok efsane ismiyle de sayısız kayda girdi, albüme imza attı. Byrd`ün adı Blue Note kuşağı da denilen altmışlı yılların Blue Note firmasıyla adeta özdeşleşmişti. Adı geçen albümlerin büyük bir kısmını da bu firmayla kaydetmiş, caz tarihine geçen ünlü kataloğun en önemli sanatçılarından biri olmuştu.

 

Cazkolik.com / 08 Şubat 2013, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X