Ariana’dan n’olmuş yani?

Ariana’dan n’olmuş yani?

Cenk Erdem Yazıları Arşivi: Bu makalenin orijinali 13 Ocak 2024 günü Politikyol isimli portalde yayınlanmıştır.

 


 

Yeni yılda, dünyaca ünlü pop yıldızlarından yepyeni albümler ve şarkılar beklerken, güçlü sesiyle olduğu kadar özel hayatıyla da çok konuşulan isimlerden Ariana Grande de magazinin özel hayatıyla ilgili meşguliyetinden en çok daraldığı noktada, klasik bir pop müzik tavrı ve formülüyle tipik bir “n’olmuş yani?” şarkısı yayımlayarak geri döndü: “Yes, and?”

 

Cenk Erdem

 


 

 

Formül, Michael ve Madonna’dan yadigâr

 

 

Müzik vitrininde yeni yılda uluslararası süperstar liginde Dua Lipa’dan, Ariana Grande’ye, Billie Eilish’den, Katy Perry ve Shakira’ya kadar pop müziğin dev yıldızlarının yepyeni şarkılarını ve albümlerini beklerken yeni şarkılar teker teker gün ışığına çıkmaya başladı. Hem keyifli bir pop şarkısı hem de dedikodusu bol bir parça olarak en çok konuşulan yenilerden ilki Ariana Grande’den magazine yanıt: “Yes, and?” Paparazzilerden ve magazin basının linçlerinden daralan pop yıldızlarının bir şarkıyla “canım nasıl isterse öyleyim, beni rahat bırakın” temalı yanıtları ilk kez Michael Jackson ve Madonna hitleriyle pop formülü haline geldi. 80’lerden Michael Jackson’ın “Leave Me Alone” (1989) şarkısı ve 90’lardan Madonna’nın SEX kitabıyla ilgili olarak uğradığı saldırılara cevabı “Human Nature” (1995) şarkısı bu tarzda magazine ve eleştirilere yanıt şarkıları olarak tarihin ilk hitleri. Sonrasında formül aynı mağduriyetleri yaşayan pop yıldızları ile tekrar etti ki en iyilerinden biri kuşkusuz sağlam bir pop şarkısı olarak Britney Spears’in “Piece of Me” (2007) şarkısı.

 

 

Ne varsa çorlamış

 

 

Ancak Ariana Grande’nin Ethan Slater ile ilişkisi ile ilgili “yuva yıkan kadın” eleştirilerine cevabı niteliğindeki yeni şarkısına bakarsanız tam bir pop formülü. Şarkı, sadece ünlü yıldızın ilk olarak “Wicked” provaları 2022'de başladığında, her ikisi de hala kendi eşleriyle birlikteyken tanıştıkları dedikodusuyla çok konuşulan Ethan Slater ilişkisine dair değil, aslında her türlü magazin uğraşmalarına eğlenceli bir dille cevap veriyor. Bizde de hatırlarsanız pop formüllerini en eğlenceli hale getiren Yonca Evcimik’in, “Herkes baksın dalgasına” şarkısı vardır… Ne var ki Ariana’nın şarkısında videoklibinden müzik alt yapısına kadar pop tarihinde tutan ne varsa hepsinden mevcut. Zamanında Paula Abdul’ün “Cold Hearted” şarkısı için çektiği ve o meşhur jüri sahnesiyle 80’lerin “Flashdance” filmine gönderme yaptığı sahneden tutun da şarkının house alt yapısıyla Madonna’nın “Vogue” şarkısına kadar pop tarihinin en iyi hitlerinden esinlenmiş, güç almış. Ya da diyelim eğer Bülent Ersoy şu şarkıyı “Dünya güzellerim masada” programında tartışsaydı, onun esprili eğlenceli tavrıyla izleyiciye öğretmeye çalıştığı dilden “Ne varsa çorlamış” … Bana kalırsa Ariana Grande’nin yeni şarkısı orijinallikten yoksun ancak yine de iyi bir pop şarkısı olmayı da başarmış. Günün sonunda “Kiminle takıldığımdan, size ne?” demek için eleştirmenleri de mizanseniyle klipte bir güzel hizaya getirip sonunda da cezbediyor.

 

Cenk Erdem

 

Cazkolik.com / 19 Ocak 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Erdem

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.