Arkadaki sinema efsanesini tanıdınız mı?

Arkadaki sinema efsanesini tanıdınız mı?

Hollywood tarihinin önce en önemli oyuncularından ve ardından yönetmenlerinden birine dönüşen 93 yaşındaki efsanevi Clint Eastwood'un iki çocuğundan biri olan 55 yaşındaki oğlu Kyle Eastwood babasının sinema macerasını devam ettirmedi belki ama babasının sinema haricindeki en büyük merakı olan caz tutkusunun peşinden koşarak ünlü bir müzisyen ve basçı oldu.

 

Oğul Eastwood'un müzisyen olarak en yoğun iş yükü arada çıkardığı albümler haricinde babasının film müzikleriyle şekilde uğraşmasıdır. Gerçi, baba Eatwood'un çoğu filminin müziklerini daha yaşlı, babasının kuşağından müzisyenler yapmıştı ama oğul Kyle yaşı ve bilgisi yettikten itibaren bir şekilde hep işin içinde yer aldı.

 

Kyle yıllardır bir yandan kurduğu gruplarla albümler yayınlıyor ve festivallerde konserler veriyor iken diğer yandan babasının işleri için profesyonel destek veriyordu.

 

 

Eastwood Symphonic albümü çıktı

 

 

Kyle Eastwood'un babasının gölgesi altında uzun yıllar edindiği tecrübe şu günlerde en önemli meyvesini verdi ve Clint Eastwood'un hepimizin iyi bildiği ünlü filmlerinde yer verdiği müzikal temalar Kyle Eastwood Quintet ve beşlinin arkasındaki kocaman Eastwood Symphonic orkestrasıyla yeniden seslendirildi.

 

Eastwood'un 13 ünlü filminden seçilen müzikler Kyle'ın ve ünlü orkestra şeflerinden Gast Waltzing'in (*) elinde orkestra ve quintet için yeniden düzenlendi. Kyle, böyle büyük bir müzikal meydan okuma için klasik müzik ve cazdan eş oranlı yararlanma yoluna gitmiş. Her ne kadar çok bilinen ve sevilen temalar olsa dahi bu temaların senfonik düzenlemeleri sayesinde kazandığı büyük müzikal hacim çoğu zaman dinleyiciden orijinalleri kadar ilgi görmüyor olsa da şüphesiz büyük prestij kazandırdığı gibi film müziklerinin orijinal bestecilerine ve o filmlerde oynayan oyunculara hak ettikleri saygıyı gösteriyor.

 

Kyle Eastwood'un babasının film müzikleri için tercih ettiği esnek düzenlemeler, aralarda işittiğimiz sololar, çoğunu zaten iyi bildiğimiz müzikal temaların -evet, doğru tahmin ettiniz, albüm "Bir Avuç Dolar için" filmi için Ennio Morricone'nin dillere pelesenk temasıyla başlıyor- yeniden ama ustalıklı ve akıcı işlenmesiyle bir nesle, bir ustaya, bir döneme saygı gösterisine dönüşmüş.

 

Albüm: Eastwood Symphonic
Müzisyenler:
Kyle Eastwood kontrbas ve düzenlemeler
Eastwood Symphonic Orchestra
Gast Waltzing orkestra şefi
Discograph, 1 Eylül 2023

 

(*) Gaston Waltzing Lüksemburglu trompetçi ve besteci. Largo ve Lüksemburg Ulusal Caz Orkestrası dahil birçok caz grubu kurdu ve klasik müzik, caz ve rock müziği birleştiren operaların yanı sıra film ve televizyon programları için müzikler besteledi. Piu takma adını kullanıyor.

 

Cazkolik.com / 03 Eylül 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.