Assos mehtâbında caz standartları... Türk caz albümlerinde 'live' kayıtlar çoğalıyor

Assos mehtâbında caz standartları... Türk caz albümlerinde 'live' kayıtlar çoğalıyor

 

Ece Göksu, İmer Demirer ve Eylül Biçer; "Live in Assos"

 

 

Türkiye'de yayınlanan caz albümleri arasında sayıca en az olan tür 'live' kayıtlardır. Az olmasının sektörel ve teknik sebepleri var ama son zamanlarda bu alandan iyi haberler gelmeye başladı.

 

Gelen son 'live' albüm haberi caz vokalisti Ece Göksu'nun trompetçi İmer Demirer ve gitarist Eylül Biçer ile yayınladığı "Live in Assos" albümü oldu.

 

1 Marttan itibaren dijital platformlardan dinlenecek albüm, adı üstünde 'canlı' kayıt. Geçen 30 Ağustos Assos Kozluyalı'da verilen konserin kayıtlarından 9 parçalık albüm ortaya çıktı. Bu albüm ayrıca, üç ismi bir araya getiren ilk albüm olma özelliğine sahip.

 

Daha önce "Masal" ve Neşet Ruacan ile "Slow Hot Wind" isimli iki albüm yayınlayan Ece Göksu'ya konserde cazın önde gelen trompetçilerinden İmer Demirer ve iki sene önce yayınladığı "Byblos" isimli albümünden tanıdığımız Eylül Biçer eşlik ederken, Demirer ve Biçer trompet ve gitarlarında saklı yaratıcı hünerlerini dinleyiciyle cömertce paylaşıyor.

 

Albümün önemli bir özelliği 9 farklı caz klasiğine yer vermesi. Cole Porter, George Gershwin, Antonio Carlos Jobim gibi caz tarihinin büyük ustalarının bestelerini seslendiren trio, Assos'taki Ağustos mehtabının şavkını albümle birlikde dinleyenlerin üzerine düşürmeyi amaçlıyor.

 

Kapak tasarımını Zeynep Orbay'ın yaptığı albümün kapak fotoğrafını Ece Şermet çekti ve albüm SiMU Records etiketiyle yayınlandı.

 

Cazkolik.com / 29 Şubat 2024, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.