Avrupalı caz gruplarına yönelik 29. İzmir Avrupa Caz Festivali başlıyor

Avrupalı caz gruplarına yönelik 29. İzmir Avrupa Caz Festivali başlıyor

3 Mart ile 2 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek Türkiye'nin köklü caz organizasyonu olan İzmir Avrupa Caz Festivali her sene programında ağırlıklı olarak Avrupa caz sahnesinden farklı isim ve sanatçıların konserlerine yer veriyor. Pandemi döneminde dahi çalışmalarını sürdüren festival bu yıl da konserler ve seminerler yanında atölye çalışmalarıyla da İzmirli cazseverlerin ilgisini çekmeye, yıllık olağan caz buluşmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

Konserler:

 

Açılış Konseri

 

3 Mart 2022 Perşembe, Yer: AASSM, Saat: 20:00

 

 

Eylül Ergül - Önder Focan Group “Nat King Cole Project”

 

 

Eylül Ergül: Solist
Önder Focan: Gitar
Ozan Musluoğlu: Bas
Burak Durman: Davul

 


 

04 Mart 2022 Cuma, Yer: İKSEV, Saat: 11.00

 

 

İtalyan Metamorfozu Re-Imagine Duo

 

 

Dario Savino Doronzo: Flugelhorn
Pietro Gallo: Piyano
Daniele Sardone: Besteci

 

Hafıza, araştırma ve modernite, efektler ve sesler açısından benzersiz bir yol izleyen kilit unsurlardır. Bugünle diyalog kurabilmek için geçmişi onurlandırmak, bu ikilinin tutkulu amacını oluşturmaktadır. Soprano Flügelhorn ile Dario Doronzo ve piyanoda Pietro Gallo köklerini, kültür alanının modern bir kompozisyon ve arya anahtarındaki karmaşık ve zarif yeniden yorumlamada bulan geniş kapsamlı bir repertuar sunmaktadır. Mekânlar, dinamikler, virtüözler ve renkler arasında gerilimi hiç dinmeden devam eden sürekli bir diyalog, sinerji yaratarak yeni bir soluk getiren ve tekrarında ise bilgisini merkeze alan bir müziğe karışıyor. Fil rouge, klasik müzik ve daha akıcı yapıdaki modern Caz müzik gibi iki farklı dünyayı birleştirmeye uygun, stilistik ve estetik bir figür olan “yeniden okuma” temasını ifade eder. Klasik eserleri melodik, armonik, tınısal ve ritmik düzeyde değişiklik ve çeşitlemelerle “demonte” edip “yeniden bir araya getirmek”, dinleyiciyi bestelerin gerçek değerini tam anlamıyla keşfetmeye sevk ediyor. Bugün bile bizi şaşırtmaya devam eden bu durum sayesinde eski zamanlardan kalma İtalyan aryaları gerçek zamanda yeniden güç kazanıyor ve yeni ufuklar açıyor. Uzak kültürlere atıfta bulunan manzara, ses ve renklerin durmak bilmeyen akışı ve geçen yüzyılların ardından halen daha ruhumuzun gizemli iplerini hareket ettirmeyi başaran yeni tınılar için sürekli ve verimli bir ilham kaynağı.

 

 


 

 

Marc Perrenoud Trio

 

 

Marc Perrenoud: Piyano
Marco Müller: Bas
Cyril Regamey: Bavul

 

“Bazı insanlar için geceleri müzik yazmak doğaldır. Benim için değil. Ben daha çok sabah insanıyım. Geçen yaz hariç: gündüzleri çok sıcaktı, bu yüzden gece bestecisi oldum...” Avrupa caz camiasındaki göz alıcı figürlerden biri olan piyanist Marc Perrenoud’un sanatı herkesten farklı. Pek çok grubun modaya ve trendlere körü körüne uyum sağladığı bir dönemde, 38 yaşındaki İsviçreli müzisyen sürekliliği geçici heveslere tercih ediyor. Marc Perrenoud’un 2007 yılında baterist Cyril Regamey ve bas gitarist Marco Müller ile oluşturduğu trio dünya çapında yaklaşık 400 konser verdi. Meyvelerini veren uzun ömürlü bir birliktelik: On iki yıl içerisinde, bu üç müzisyen küçük ancak esaslı diskografisinde göze çarpan güçlü bir etkileşim geliştirdi.

 

 


 

19 Mart 2022 Cumartesi, Yer: AASSM, Saat: 20.00

 

 

Martin Valihora Trio feat. Eugen Vizvary, Juraj Griglak

 

 

Martin Valihora: Davul
Eugen Vizvary: Piyano
Juraj Griglak: Bas

 

 


 

24 Mart 2022 Perşembe, Yer: AASSM, Saat: 20.00

 

 

Olivia Trummer “For You”

 

 

Olivia Trummer: Piyano - Vokal
Rosario Bonaccorso: Bas
Nicola Angelucci: Davul

 

"Senin için", Olivia Trummer ve üçlüsü tarafından sunulan programın adıdır. Yakın zamanda Milano'da kaydedilen aynı adlı albüm, Warner Music’in ilk sanatsal çıkışıdır. "Senin için"de, kendi yolunu bulmaya yönelik içsel dürtü ve bu yola gitme cesareti hakkında güçlü ve şiirsel bir hikâye anlatılıyor. Albüm, iç sese bir saygı duruşudur ve her dinleyiciyi onu tüm nüanslarıyla algılamaya ve kabul etmeye davet eder. Self-zarafet, üçlünün davetkâr bir şekilde aydınlattığı odaları açmak için bir tür anahtar kod görevi gören bir terimdir. Bu odalar ruhun odalarıdır, sırlarla ve ince çelişkilerle dolu odalardır. Burada insan varoluşunun ışığı ve gölgesi, klişesiz bir tutku senfonisinde bir araya geliyor. Ritmik ve armonik olarak birbirine sıkı sıkıya bağlı olan üçlü, müzikal yoğunlukların geniş ve dinamik aralığını kat eder: "caz" ve "iyi pop" arasındaki sınırları keşfeden ve onları giderek daha fazla sıvılaştıran, duygusallığa asla kaymayan duygulu baladlar, ustaca kanal oluşturan parçalarla değişir. Olivia Trummer şaşırtan ve dokunan bir müzik çalıyor; Uzun süre devam eden bir müzik.

 

 


 

01 ve 2 Nisan 2022 Cuma-Cumartesi, Yer: Institut français İzmir, Saat: 20.00

 

 

Aegean Nights “A Smyrna Story”

 

Gülay Hacer Toruk: Vokal
Monika Kabasele: Vokal
Ananda Brandāo: Davul ve Vokal
Hugo Corbin: Gitar
Marc Buronfosse: Bas

 

Aegean Nights “A Smyrna Story”. Marc Buronfosse'nin projesi Ege denizine övgüdür.

 


 

 

Seminerler / Atölyeler:

 

 

Write Stuff Atölyesi: Ümit Tunçağ ve Sirel Ekşi

 

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 04 Mart 2022 Cuma günü saat 11.00 de İKSEV’de gazetecilik öğrencilerine yönelik “Write Stuff Atölyesi” düzenleyecektir. Atölyeyi, Ümit Tuncağ ve gazeteci Sirel Ekşi yürütecek. Başvuru için: sirel.eksi@gmail.com. 0 532 274 89 17

 

04 Mart 2022 Cuma, Yer: AASSM, Saat: 11.00

 


 


Re-Imagine Duo Caz Atölyesi

 

Caza ilgi duyuyorsanız ve en iyilerle çalışma fırsatı arıyorsanız, aradığınız fırsat 29. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde. Avrupa’nın en iyilerinden Re-Imagene Duo İzmir İtalya Konsolosluğu işbirliği ile İKSEV’de atölye yapıyor.

 

Katılım ücretsizdir.
Lütfen çaldığınız çalgıyı belirterek iksevcazatolyesi@gmail com’a başvurun.

 

07 Mart 2022 Pazartesi, Yer: İKSEV, Saat: 11.00

  

 

Ümit Tunçağ - Cazı nasıl dinlerim?

 

Herkese açık
Rezervasyon: 0 (232) 463 0300 – Ege Sonmaz

 

08 Mart 2022 Salı, Yer: İKSEV, Saat: 18.30

 


 

Nihat Özdal ile Edebiyatın cazı, cazın edebiyatı

 

Herkese açık
Rezervasyon: 0 232 463 0300 – Ege Sonmaz

 

11 Mart 2022 Cuma, Yer: İKSEV, Saat: 18.30

 


 

Olivia Trummer Atölyesi

 

Caza ilgi duyuyorsanız ve en iyilerle çalışma fırsatı arıyorsanız, aradığınız fırsat 29. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde. Avrupa’nın en iyilerinden Olivia Trummer Üçlüsü İzmir Goethe Enstitüsü işbirliği ile İKSEV’de atölye yapıyor.

 

Katılım ücretsizdir.
Lütfen çaldığınız çalgıyı da belirterek iksevcazatolyesi@gmail.com’a başvurun.

 

23 Mart 2022 Çarşamba, Yer: İKSEV, Saat: 11.00

 

Konserlere bilet almak için bu linke tıklayabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 20 Şubat 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.