Çarşamba günü başlayacak Zorlu PSM Caz Festivali`nde başta caz fimleri pek çok alternatif caz etkinliği gerçekleşecek.

Çarşamba günü başlayacak Zorlu PSM Caz Festivali`nde başta caz fimleri pek çok alternatif caz etkinliği gerçekleşecek.

Çarşamba günü başlayacak İstanbul`un yeni caz festivali Zorlu PSM Caz Festivali konserleri, ağırlayacağı dünyaca ünlü müzisyenleri kadar farklı alternatif etkinlikleriyle de dikkat çekiyor. Başta caz filmlerinden oluşan gösterimler olmak üzere, paneller, atölyeler, plak pazarı, ücretsiz açıkhava etkinlikleri, amfi konserleri derken sadece gece değil gündüzleri de içeren kapsamlı bir festivale tanık olacağız.

Festivalde yer alan alternatif etkinlikler neler?

Caz filmleri gösterimleri başlıyor

Caz filmlerini topluca izlemek iyi olacak. Son yıllarda caz filmlerinde artış oldu. Oscarlara uzanan filmler çekildi. Whiplash, La La Land, daha yeni Born To Be Blue gibi filmler halen basında, dünyada konuşulan işler. Sıcağı sıcağına bu filmlerin önemli bölümünü izlemek heyecan verici.

Hangi filmleri izleyeceğiz?

3 Mayıs Çarşamba, Saat: 20:00, PSM Amfi: Blues Brothers
4 Mayıs Perşembe, Saat: 20:00, PSM Amfi: Once
5 Mayıs Cuma, Saat: 20:00, PSM Amfi: Zidane: A 21st Century Portrait
6 Mayıs Cumartesi, Saat: 16:00, Ana Tiyatro: Whiplash
6 Mayıs Cumartesi, Saat: 18:30, Ana Tiyatro: Days on Earth
6 Mayıs Cumartesi, Saat: 20:30, Ana Tiyatro: Amy
9 Mayıs Salı, Saat: 21:30, Amfi: All Things Must Pass: The Rise and Fall of Tower Records
10 Mayıs Çarşamba, Saat: 20:00, Amfi: De-Lovely
11 Mayıs Perşembe, Saat: 20:00, Amfi: Inside Llwelyn Davis
12 Mayıs Cuma, Saat: 20:00, Amfi: Searching for Sugar Man

Caz filmleri haricinde başka hangi etkinlikler var?

6 Mayıs Cumartesi, Saat: 14:00-16:00, Amfi
Beden Perküsyonu Atölyesi: Hareket ve müziğin iç içe geçtiği, beden üzerindeki farklı tonda birçok sese erişilebilecek atölye, Onur Yusufoğlu’nun eğitmenliğinde yapılıyor. Hem müzikal bir dışavurum hem de bedenin sınırlarının yeniden tanımlandığı bir iç yolculuğun deneyimleneceği etkinlik, Zorlu PSM Amfi’de 25 katılımcı sınırıyla ücretsiz gerçekleştirilecek.

6 Mayıs Cumartesi, Saat: 16:00-17:15, Amfi
Swing Atölyesi: 20. yüzyılın ilk yarısında başlayan hikayesini, caza en hoş eşlik eden dans olmasıyla Zorlu PSM Caz Festivali’ne kadar uzatan swing, eğlenceli bir atölyeyle Zorlu PSM Amfi’yi dans pistine dönüştürüyor. Swing`in birçok farklı türünü layıkıyla öğreten ve uygulayan Swing İstanbul eğitmenlerinin yürüteceği atölye, renkli ritimlere kapı aralıyor. 40 kişilik katılımcı sınırıyla gerçekleşecek etkinliğin, hava koşullarına göre Ana Fuaye’ye taşınması halinde katılımcı sınırı 25 kişi olacak.

6 Mayıs Cumartesi, Saat: 17:30-20:30 arası
Amfi Konserleri: Celal Eldeniz`le 3 yıl çalıştığı Bel Canto vokal tekniklerini şehir ve doğaya dair hikayelerle birleştireceği albümünün çalışmalarını devam ettiren “Suzin Akalan”; 2004 doğumlu olmasına rağmen caz piyanosundaki başarısını uluslararası isimlerle çalışıp prestijli festivallerde sahne alarak pekiştirmiş “Hakan Başar Jr.” ve kedilere duyduğu özel sevgiyi duru vokaliyle birleştirerek bizlere sunan “Sedef Sebüktekin”in “Can Ozan”la birlikte gerçekleştireceği özel akustik performans, 6 Mayıs`ta Zorlu PSM Amfi`ye müziği taşıyor.

- Suzin Akalan (17.30-18.00)
- Hakan Başar Jr. Trio (18.15-18.45)
- Sedef Sebüktekin (19.00-19.45)
- Hakan Başar Jr. Trio (20.00-20.30)

6 Mayıs Cumartesi, Saat: 17:30-20:30 arası
Plak Pazarı: Zorlu PSM`de düzenlenen festivallerde Ana Fuaye’de yerini alan Plak Pazarı, Zorlu PSM Caz Festivali`nde de Kontraplak, Opus3a, Outro Music Store, Monoplak ve Deform Music`in katılımıyla yapılıyor. Gün boyu devam edecek Plak Pazarı, müzikseverleri ve koleksiyonerleri farklı müzik türlerinden plakların yer aldığı geniş bir arşivle buluşturacak.

6 Mayıs Cumartesi, Saat: 22:30, VIP Lounge
Bant Mag DJ Set: Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında gün boyu gösterimleri gerçekleştirilecek film maratonunun finali VIP Lounge`da Bant Mag DJ Set`le yapılıyor.

9 Mayıs Cumartesi, Saat: 20:00, Amfi
Panel: Türkiye`de Cazın Atın Yılları: Murat Meriç ve Derya Bengi`nin katılımıyla düzenlenecek Türkiye’de Cazın Altın Yılları paneli; Murat Meriç`in “100 Şarkıda Memleket Tarihi” ve Derya Bengi`nin “50’li Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük - Şimdiki Zaman Beledir” kitapları ekseninde gerçekleşiyor.

12 Mayıs Cuma, Saat: 22:00
Sessiz Parti: 3-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da müziğin merkezi olarak konumlanacak Zorlu PSM Caz Festivali’nin heyecan verici kapanışı, deephouse ve techhouse setleriyle tanınan Ece Özel ile Bir Baba Indie`nin kurucularından Cihad Satıroğlu`nun sahne alacağı Sessiz Parti`yle yapılıyor.

Cazkolik.com / 30 Nisan 2017, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.