Marcin Wasilewski Trio 22 Aralık`ta Borusan`da denince içi titremeyecek bir Avrupa cazı tutkunu yoktur.

Marcin Wasilewski Trio 22 Aralık`ta Borusan`da denince içi titremeyecek bir Avrupa cazı tutkunu yoktur.

Dinlediğiniz müzik üçlünün Faithful isimli albümlerinden aldığımız Night Train To You`dur.


Marcin Wasilewski Trio geliyor dediklerinde hemen içimizde heyecandan bir ürperme, iyi bir caz konseri dinleme zevki titremesi, içlerinde şahsen bizim de olduğumuz bir çok cazsevere göre Avrupa çağdaş cazının en iyi albümlerinden biri olan January`i kaydetmiş sıradışı yetenekleriyle Marcin Wasilewski, Slawomir Kurkiewicz ve Michael Miskiewicz`e duyduğumuz özel sevgi belirdi. Uzun yıllardır Avrupa ve Polonya caz sahnesini domine eden isimler olmasına rağmen hala genç olan üçlü Tomasz Stanko gibi dünyaca ünlü bir ustanın mentor olarak el atmasıyla yıllardır ritmi, ivmesi hiç düşmeyen bir dönemi 2010 sonrasına taşımayı başardılar. Avrupa caz sahnesine çok sağlam damga vuran trio, müziklerine dair ilk güçlü ipucunu Tomasz Stanko`nun 2001 tarihli Soul Of Things albümünde vermişlerdi. Caz otoriteleri karşılarında bir anda kapasitesi çok daha ötelere uzanabilecek yeni birilerini bulmuştu. Tabiri caizse bu yeni `maden` Stanko ustanın 2003 ve 2005 tarihli albümleri Suspended Night ve Lontano`da da dinleyenleri şaşırtmaya devam etti.

* * *

Avrupa caz ufkunu genişleten güçlü trionun öyküsü 1990 yılında 15 yaşındaki Marcin Wasilewski ve arkadaşı Kurkiewicz`e dayanıyor. O sıralarda lisede müzik okuyan iki arkadaş birlikte caz çalmaya çoktan başlamışlardı. Grubun şekillenmesi ise 1993 yılında aralarına davulcu Miskiewicz`in de katılmasıyla 20 yıl önce şekillenmiş oldu. 20 yıl deyince uzun bir zaman ama günümüzde daha kırk yaşında bile olmayan etkileyici üçlü henüz kurulduğu yıllarda ödüller kazanmayı nerdeyse alışkanlık haline getirmişti bile. ECM etiketiyle 2004 yılında yayınladıkları ilk albümleri German Record Critics tarafından ödüllendirildi. Aynı yıl Los Angeles Times`dan Don Heckman birbirinden beslenen harika üçlüyü `yaratıcı akışkanlığı yüksek hızda akan bir grup` olarak tanımlamıştı.

Üçlünün `symbiotic` müzikleri yüklü duygularla ilerlerken gelen keskin dönüşüm 2007 yılında bizzat ECM`in sahibi Manfred Eicher`in başında bulunduğu ünlü January albümünün kaydedilmesiyle yaşandı. Bu nasıl bir dönüşüm? Şöyle ki, üçlünün piyanisti, yani Marcin Wasilewski`nin grubun tayin edici kişisi olmasına karar verilmişti. ECM`in patronu Eicher Marcin`den yeni bir Keith Jarret, Paul Bley yaratmaya karar vermişti belli ki.

* * *

January albümüyle beliren bir başka özellik ise 1958 yılında büyük Polonyalı müzisyen Komeda ile Polanski`nin ilk işbirliklerinden beri süregelen Polonyalı yönetmenlerle Polonyalı caz müzisyenleri arasındaki karşılıklı ilişkiyi sembolize eden albümdeki The Young And Cinema parçası oldu. Hatta, Wasilewski ve arkadaşları bu tek parçayla yetinmemiş albümde bir de Ennio Morricone`li Cinema Paradiso cover`ı kaydetmişlerdi.

* * *

January ile ilgili anlatılacak çok şey var ama grubun bir de güçlü doğaçlama özelliklerinden söz etmeli. Marcin ve arkadaşları albümün son üç parçasında uyguladıkları doğaçlama tekniğini konserlerinde de sık sık kullanıyorlar. İşte bu `symbiotic` ilişkinin esas içten yanmalı gücü kanımızca bu parçalar esnasında ortaya çıkıyor. Bu gücün bir benzerini de 22 aralık akşamı Borusan Müzik Evi`nde dinleyeceğimize eminiz.

Cazkolik.com / 19 Aralık 2012, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.