Aycan Teztel'in yeni çalışması "Miracle" adı gibi kolektif dayanışma ruhunun sembolü olan mucizevi bir caz bestesi

Aycan Teztel'in yeni çalışması "Miracle" adı gibi kolektif dayanışma ruhunun sembolü olan mucizevi bir caz bestesi

Mucizeler gerçekleşmesini dilediğimiz güzel şeylerdir, Aycan Teztel ve arkadaşlarının ortak yeni single çalışması "Miracle"da bize kolektif bir mucizenin gerçeğe dönüşmesini anlatıyor

 

Besteci, eğitimci, orkestra şefi ve multi enstrümantalist Aycan Teztel Türkiye'nin en önemli caz müzisyenleri arasındadır. Bugüne kadar yayınladığı müziklerin tamamına yakınını haber yaptık ama Teztel'in yayınladığı yeni single "Miracle" sadece yeni bir caz bestesi olmaktan öte bir çalışma, bu beste aslında ülke olarak geçirdiğimiz büyük yıkımın ertesinde beliren bir ümidin dile getirilmesidir.

 

Aycan Teztel dünyaya, ülkesine ve çevresine son derece duyarlı bir müzisyen olmanın yanı sıra yaşanan toplumsal gelişmelerin sonuçlarını müziklerine aktarmayı bir sanatçı sorumluluğu olarak görüyor. Son çalışması "Miracle" bu yaklaşımın özeti niteliğinde.

 

6 Şubat günü 11 şehrimizi yıkarak onbinlerce insanımızı kaybetmemize neden olan deprem felaketi ve ardından gelen yardımlaşma, dayanışma, herkesin bir şeyler yapmak istemesi, bilhassa kişisel kurtarma çabaları, hayatını hiçe sayan insanların yer ile yeksân olmuş binalara korkmadan girerek yaralıları kurtarma çabaları hepimiz gibi Teztel'i de fazlasıyla etkilemiş. Aycan Teztel 'çoğu müzisyen gibi benim de o dönem içinden müzik yapmak geçmedi' diyor yeni bestesi "Miracle"ı anlatırken.

 

'Evet, belki içimden müzik yapmak geçmedi ama yine de o günlerde aklıma takılan, zihnimde dönüp duran bir melodinin belirmesine engel de olamıyordum' diyor. 'Ta ki ilk şoku atlatıp, yaklaşık bir hafta sonra kafamda dönüp duran melodinin notalarını kağıda dökmeye karar verene kadar geçti bu süre. Melodinin notalarını kağıda döktükten sonra zihnimi ancak boşaltabildim' diye anlatıyor "Miracle"ın bestelenme sürecini.

 

Bir ay sonra ise kağıda aktardığım melodiye bu kez düzenlemeler yaparak armoniler eklemeye başladım...

 

 

 

Bu besteleme süreci öyle bir süreç ki, yaşananların acısı ile sanatın yaratım sürecinin eşgüdüm halini gösteriyor bize

 

 

"Miracle"ın ufukta beliren notalarını nasıl kayda dönüştüreceğini düşünen Teztel bu kez deprem sonrası yaşanılan dayanışma ortamından ilham alan bir fikir daha geliştirerek 'bu parçanın armonilerini çok sevdiğim müzisyen arkadaşlarımla birlikte yapmalıyım' diye düşünür ve üç piyanist arkadaşından birbirlerinden habersiz olarak armonileri yapmalarını rica eder.

 

 

Deprem sonrası oluşan dayanışma ruhundan ilham alan beste süreci

 

 

Teztel'in yazdığı intro akorlarının ardından ilk geri dönüş Atilla Şereftuğ'un armonileriyle gelir, tekrarında Aşkın Arsunan'ın armonileri, doğaçlama bölümlerinde ise Genco Arı'nın armonilerinin kullanılmasına kolektif olarak karar verilerek "Miracle" bir kişinin bestelenme sürecini aşan zengin bir armoniye kavuşur.

 

Bu şekilde yazınca belli bir sırada ve akıcı şekilde geliştiği sanılan süreç okuru yanıltmasın, çünkü tam iki ay boyunca müzisyen dostların kafa kafaya vererek oluşturdukları beste süreci nerdeyse her gün defalarca temasa geçip parçanın düzenlemesine yönelik tartışmalar ve kolektif karar alma süreciyle ilerler ve ancak bu sürecin tamamlanmasıyla stüdyo kayıtlarına geçilir.

 

Güzel bir melodi, özenli armoniler, usta davulcu Volkan Öktem'in müzikal bir yapı ile davulu çalması, Yahya Dai, Şenova Ülker, Tolga Bilgin, Barış Yazıcı, Paul Sanchez ve Batu Şallıel gibi her biri enstrümanın usta isimlerince icra edilen cümleler ve Atilla Şereftuğ'un yazdığı interlüd kısımları da eklenerek iyice zenginleşince "Miracle" adı gibi bir mucizeye dönüşerek dinleyiciyle buluşmaya hazır hale gelir.

 

Tolga Bilgin’in yumuşak flugelhorn introsu sonrası Yahya Dai’nin melodisi ardından Batu Şallıel, Tolga Bilgin ve Aycan Teztel’in grup melodileri, üç müthiş piyano solosu ve interlüd sonrası Teztel’in trombon solosu ile finalde hüzünlü bas solosunun ardından rüya gerçeğe dönüşerek, mucize gerçekleşir.

 

 

Caz dünyası, Teztel ve arkadaşlarının duygusal katılımıyla  "Miracle" bestesi üzerinden yaşananlara duygusal ve sanatsal bir destek sağlamış oldu

 

 

"Miracle" bu yanıyla, bu sene ortaya çıkan caz besteleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip ve umarız bu besteyi konserlerde hep birlikte dinleme imkanına sahip olur, müziğin ortaya çıkmasını sağlayanlara alkışlarımızla destek veririz.

 

Bestenin Youtube kaydını aşağıda dinleyebilirsiniz.

 

“Miracle” beste ve kayıt bilgileri:
Beste: Aycan Teztel
Düzenleme: Aycan Teztel VE Atilla Şereftuğ
Armonizasyon: Aycan Teztel, Atilla Şereftuğ, Aşkın Arsunan, Genco Arı

 

Aycan Teztel: Bas gitar, trombon ve klavyeli çalgılar
Atilla Şereftuğ: Piyano ve klavyeli çalgılar
Aşkın Arsunan: Piyano
Genco Arı: Piyano
Volkan Öktem: Davul
Yahya Dai: Tenor Saksofon
Batu Şallıel: Alto Saksofon
Tolga Bilgin: Flugelhorn
Şenova Ülker: Trompet
Barış Yazıcı: Trompet
Paul Sanchez: Trompet

 

Görsel tasarım: Aycan Teztel
Miks ve Mastering: Erkan Adlin
Yapımcı: Kenan Doğulu
Yapım: Doğulu Music
Yapım Koordinatörü: Umay Azeri
Dağıtım: Eğlence Fabrikası

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 04 Eylül 2023, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.