Bahara ve güzel duygulara dokunan harika bir caz albümü çıktı

Bahara ve güzel duygulara dokunan harika bir caz albümü çıktı

Genç piyanist ve besteci Bilge Günaydın'ın ikinci stüdyo albümü "Sketches of Green" dün yayınlandı.

 

Cazkoliklere albümün ismi tanıdık gelecektir; Miles Davis'in "Sketches of Spain" albümünü akla getiren Bilge Günaydın'ın "Sketches of Green" albümünün Miles ile yarattığı hoş çağrışım dışında bir ilgisi yok, ama tek ilgi şöyle kurulabilir, Bilge'nin yeni albümündeki besteler de Akdeniz/İspanyol tınılarına dokunan melodilerle dolu.

 

 

Bilge Günaydın yeni müzikleri için harika bir trio kurmuş

 

 

Bilge Günaydın'ın gitarist Cenk Erdoğan ve kontrbasçı Ozan Musluoğlu ile kaydettiği müzikler 22 Nisanda Drom Music NYC tarafından yayınlandı ve tüm dijital platformlarda mevcut.

 

 

 

Bilge Günaydın'ın yeşile ve doğaya teşekkürü

 

 

“Sketches of Green” Günaydın’ın doğadan ve yeşilden aldığı ilhamla trio için yazdığı bestelerden oluşuyor. Bu bestelerin içinde farklı olan ise Erzurum türküsü “Ela Gözlüm” için yaptığı düzenleme olmuş. Bilge'nin kendine has dokunuşları yanında sesini kullanması da dikkat çekiyor. Dikkat çeken bir diğer detay ise Cenk Erdoğan'ın renk sazı olarak yaylı tanbur çalması. Bu iki kısa tanbur bölümü "Ela Gözlüm"ün orijinal tınısına farklı bir sıcaklık katmış. Altı dakikadan uzun parçanın düzenlemesinde Ozan'ın kontrbası için de lezzetli solo var. "Ela Gözlüm"e dair son not ise piyano/kontrbas/gitar ve yaylı tanburun nadir bir müzikal örneğe dönüşmüş olması.

 

Ama eğer Cenk yaylı tanburu daha efektif başka nerde kullanmış acaba diye aklınıza gelirse "Broken Wings" parçasını dinleyin. Bu köklü sazın duygusal tonları Bilge'nin baladına yaylı tanburla oldukça yakışmış.

 

 

Bilge Günaydın'ın besteciliği samimi, zarif ve mütevazı

 

 

Trio müziklerinin olmazsa olmazı sıcak etkileşim kurmasıdır. Bu albüm için Bilge'nin düşündüğü piyano/gitar/kontrbas üçlüsünün renkli iletişimi içinde çalınan müziklere dair övgünün aslan payı Bilge'nin besteciliğine gelmeli. Daha başta kağıt üzerinde oluşan sıcaklık Günaydın/Erdoğan/Musluoğlu gibi üçlünün elinde birbirinden hoş ifadelere bürünmüş.

 

 

"Sketches of Green" albüm zamanlaması da doğru oldu

 

 

Dünyanın binbir sorunla boğuştuğu dönemde baharla birlikte hayatın yeniden canlanmaya başlamasına dair iyimser bir umut gibi geliyor Bilge Günaydın’ın kendi köklerinden yola çıkarak Akdeniz etkisi, pozitif duygu ve barışçıl atmosfere sahip akustik müzikleriyle dolu “Sketches of Green” albümü.

 

Kayıtları Hayyam Stüdyolarında yapılan albümün mix ve mastering çalışması New York Bass Hit Recordings Stüdyolarında Grammy ödüllü ses mühendisi Dave Darlington tarafından gerçekleştirilmiş.

 

Bilge Günaydın iki yıl önceki ilk albümü "Daydreams"in ardından yeni çalışması "Sketches of Green" piyanist ve besteci olarak kariyeri, kimliği ve müzikal yaklaşımı bakımından doğru bir zamanlama, başarılı bir sonuç olmuş. Cazseverler olarak bundan böyle sevgili Bilge'den her iki-üç senede bir yeni albüm beklemek hakkımız.

 

Fikri takip: Bilge Günaydın'ın iki yıl önce yayınlanan ilk albümü "Daydreams"e dair haberimizi bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 23 Nisan 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.