Banu Kanıbelli ve SO Duo'dan bir hatırlama ve hatırlatma ezgisi; Aslında

Banu Kanıbelli ve SO Duo'dan bir hatırlama ve hatırlatma ezgisi; Aslında

Banu Kanıbelli ikibinlerden itibaren yaptığı müziklerde 'dünya evimiz' temasına ağırlık veriyor.

 

Arkadaşımız Leyla Diana'nın geçen yıl yaptığı haberinde o günlerde yayınlanan yeni müziklerde yine bu tema ağırlıklıydı.

 

İklim adaleti, iklim krizi, küresel ısıtma ya da evimiz yanıyor... Giderek günlük hayatımızda daha yakıcı olarak hissettiğimiz çevre ve iklim sorunları insanlığın geleceğini değil artık bugününü tehdit eden boyuta ulaşırken bu konuya dair hâlâ vurdumduymaz olmamız anlaşılır gibi değil ama sanatçılar öyle değil.

 

Banu Kanıbelli bu konuda sesini üst perdeden yükselten bir sanatçı.

 

Bu dönem, müzik dünyasında Banu Kanıbelli ile SO Duo'nun birlikte yaptığı işler özel dikkat çekiyor.

 

Bir süre önce "Bugün de Böyle" isimli single çalışmalarını dinlediğimiz Banu Kanıbelli - SO Duo birlikteliği geçen ay yeni çalışması "Aslında"nın duyurusunu yaptı.

 

Banu Kanıbelli yeni çalışması için; "Birbirimizdeki başkalıklara ve üzerindeki tüm canlılarıyla yeryüzüne saygıyla durabildiğimiz günlerin, gençleri duyabilmek, anlayabilmek, kaybettiysek geri kazanabilmek, gerektiğinde onlarla birlikte öğrenmekle çok bağlantılı olduğuna inanıyorum. Bu söylediklerimin hepsi yüzyıllar içinde değersizleştirilmiş ve güçsüzleştirilmiş kadınlar için de geçerli. “Aslında” da, SO Duo’nun özgün yorumu ile zenginleşen, bir hatırlama/hatırlatma ezgisi" açıklamasında bulunuyor.

 

Sanatçıların dünyanın canını giderek daha fazla acıtan çevre ve insanlık sorunlarına karşı yaptığı çalışmalar son derece önemli. Farkındalık oluşturmak bakımından ayrıca önemli. Daha fazla sayıda müzik, daha fazla dinleyici, daha çok farkındalık demek.

 

Yeni çalışma "Aslında"nın söz ve müziği Banu Kanıbelli'ye, düzenlemesi Orçun Baştürk'e ait. Parçanın geri vokallerinde Sumru Ağıryürüyen'in sesini duyuyoruz.

 

Okurlarımızın yakından tanıdığı SO Duo Sumru Ağıryürüyen ve Orçun Baştürk'ün yürüttüğü bir çalışma. İkilinin daha önce "Kırksabır" ve "Ay Ana" isimli çalışmalarını yayınlamıştık. Orçun Baştürk'ün ses düzenlemelerine Sumru Ağıryürüyen'in sesiyle gelenekselden avangarda Türkiye'nin en özgün içeriklerine imza atıyor.

 

"Aslında" çalışmasında da aynı etkiyi görüyoruz. Ada Müzik'ten çıkan müziğin görsel çalışmalarında Zeycan Alkış'ın imzası var.

 

Cazkolik.com / 10 Mayıs 2021, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X