Barbie bebek bir pop ikonu, Olivia Newton John 73 yaşında öldü

Barbie bebek bir pop ikonu, Olivia Newton John 73 yaşında öldü

Bir pop starının hayatına ve ailesine bakınca şaşırtıcı bilgilerle karşılaşabiliyorsunuz. Oliva Newton John da böyle biri, sadece kendi kimliği bakımından değil, aile bireyleri için de öyle.

 

Avustralyalı olarak bildiğimiz Newton John aslında İngiliz. 1948 yılında Cambridge'de dünyaya geliyor ama altı yaşında ailesi Melbourne'e göçüyor. O yüzden Avustralyalı bilinir.

 

Babası, 2. Dünya Savaşı'nda filmlere konu olan Enigma projesinde çalışan bir MI5 subayı, anne tarafından büyük babası 2. Dünya Savaşı öncesi Nazi Almanya'sından sürgün Nobelli bir Alman fizikçi Max Born.

 

İlk bakışta çok kişi onu Amerikan taşrasında yetişmiş güzel sarışın bir barbi bebek olduğunu düşünür, imgesi öyledir ama aile geçmişi farklıydı.

 

Sesiyle öne çıkan bir yetenek değildi Newton John. Hit şarkılarına rağmen aman aman sesi yoktu, iyi bir dansçı da sayılmazdı (Grease filminin asıl dansçısı Travolta'dır), iyi bir oyuncu muydu, öyle söylemek de iyi oyunculara haksızlık olur ama bir şekilde bu üç farklı cazibe alanının karışımına sahipti; Elbette esas olan tipik barbi bebek Anglo-Sakson sarışın genç kadın güzelliği, ki 20. yüzyıl tümüyle bu güzellik tipinin imrendiren istilası altında geçti, dans yeteneği ve ancak son sırada gelecek şekilde sesi.

 

İlk çıkışında zaten bu üç karışımın zehirli etkisiyle herkesi büyüledi. Bir dönem Charlie'nin Melekleri dizisindeki Farah Fawcet ne ise bir şekilde Olivia Newton John da öyle bir etkiye sahipti.

 

1975'te Have You Never Been Mellow ve 1981'de Physical gibi solo albümlere ek olarak en son 2021'de Greenfields: The Gibb Brothers' Songbook (Cilt 1) albümü için Barry Gibb ile çalıştı.

 

Esas hit şarkısı Physical'dır. 21 Kasım 1981'de 1 numaraya yükseldi ve Ocak 1982'nin sonuna kadar orada kaldı ki büyük başarıdır.

 

Şarkıcılık kariyerine 14 yaşında başladı. İlk albümünü 1971'de doğduğu yer İngiltere'de If Not for You adıyla yayınladı. 1974 Eurovision yarışmasında İngiltere'yi temsil etti ve “Long Live Love” isimli şarkısıyla Abba'nın kazandığı yıl “Waterloo”nun ardından dördüncü oldu.

 

Daha sonra, 1970'lerin sonuna doğru John Travolta ile oynadığı filmi Grease ile 1960'ların Batı Yakası Hikâyesi müzikalini izlemeye yetişmemiş dönemin gençleri için yeni bir müzikal dalga yaratmayı başardı. Sonrasını zaten aşağı yukarı biliyorsunuz.

 

Cazkolik.com / 09 Ağustos 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.