Bayram yorgunluğuna karşı limonata serinliğinde caz

Bayram yorgunluğuna karşı limonata serinliğinde caz

 

Olivier Collette Trio; "The Bridge"

 

 

Çoğumuzun tanıdığı bir piyanist sayılmaz Olivier Collette. 51 yaşındaki sanatçı Brüksel Konservatuvarı'nın caz bölümünü tamamlarken hocalığını ünlü müzisyen Eric Legnini yapmış. Collette, mezuniyetin ardından New York'ta üç ay boyunca Kenny Werner ve Fred Hersch gibi ustalarla çalışmış.

 

Bu yazıda sanatçının biyografisinden bahsedecek değiliz, esas konumuz sanatçının trio olarak yayınladığı The Bridge isimli albümü.

 

Albüm kadar önemli olan albümdeki soundun tam şu ana, şu günlere denk gelmesi.

 

Yaz.. Bayram tatili sona erdi.. Büyük şehirlerin karmaşası içinde derbeder olup gideceğiz.. Hattı, bazı aklı evvellerin söylediği doğrusu ise belki üç vakte kadar nurtopu gibi bir dünya savaşımız olacak. Madem üç vakte kadar zamanımız var bu sıcak yaz günlerinde dinlenmek için gittiğimiz bayram tatilinden yorgun dönen bedenlerimizi limonata tadında serinlikle karşılayacak şu müziklere kulak verelim istedik. Tabi tercih sizin, bizden önermesi.

 

Collette albümünde kontrbasçı Victor Foulon ve davulcu Daniel Jonkers ile çalmış. Collette'in albümünün dikkat çeken yanı repertuvarındaki eklektik lirizm. Trio cazı kulvarında klasik müzikle tango arası sükûnetli bir ferahlık inşa etmiş sanatçı. Böyle albümler genellikle dinleyicinin iltifatını kazanır. Ritim ikilisi idare eder kabilinden olsa da ortalamanın üzerinde bir piyanist albümden beklediğimiz duyguyu başarıyla aktarır.

 

Schuman, Bizet, Villa Lobos, Bach, Mozart, Chopin ve Faure gibi tanınmış klasik bestecilerin yanında Astor Piazzolla'dan da iki önemli besteyle repertuvar tamamlanmış. Burada esas olan, bu tanınmış müziklerin yeni ve taze icralarının dinleyiciye ferahlıkla servis edilmesi olarak görmek mümkün.

 

Albüm: The Bridge
Sanatçı: Olivier Collette Trio
Müzisyenler:
Olivier Collette, piano, arrangements
Victor Foulon, double bass
Daniel Jonkers, drums
Firma: Kastafior
Çıkış Tarihi: 26 Mayıs 2024

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 20 Haziran 2024, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.