Avrupalı caz ustaları konser albümleri serisiyle onurlandırılıyor

Avrupalı caz ustaları konser albümleri serisiyle onurlandırılıyor

Avrupa`nın önde gelen müzik firması Challenge Records (firma adının "meydan okuma" anlamına geldiğini not etmeli) caz dünyasınca heyecanla karşılanan başarılı bir seri albüm hamlesi başlattı. Amerikan caz efsanelerini ezberden sayarız ama neredeyse aynı yaşa sahip Avrupa caz efsanelerinin isimleriniyse adı geçtikçe duyarız, çok da bilmeyiz, oysa, bu önemli isimlerin caz tarihine büyük katkıları, kendinden sonraki nesiller üzerinde ciddi etkileri var. Bu etkinin farkında olan Challenge Records bu önemli sanatçıları onurlandıracak birer konser ve konserin kayıtlarını da "European Jazz Legends" adını verdiği özel albüm serisiyle taçlandırdı. İşte, şimdiye kadar 11 albümün yayınlandığı serinin tamamı kısa açıklamaları ve albümlerin yayınlarıyla birlikte hazırladığımız özel dosyada. Seriye yeni albümler eklendikçe biz de bu habere ekler ve duyururuz.

 

 

Challenge Records "European Jazz Legends

 

Dieter Glawischnig "Winged by Distance"

 

İşte, bu önemi gözönünde bulunduran Challenge Records "European Jazz Legends" adını verdiği bir seri albüm yayınlamaya başladı. Serinin ilk albümü 80 yaşına basan Avusturyalı müzisyen, besteci, eğitimci ve müzikolog Dieter Glawischnig`i tanıtıyor bize. Piyanoyla başlayıp trompete geçen sonra yine piyanoya dönen sanatçı özgür caz ağırlıklı çalışmalarıyla tanınıyor ve tarzın önde gelen isimleriyle çok sayıda konser vermiş bir usta.

 

 


 

Jasper van`t Hof "on the Move"

 

Albümlerin özelliği sanatçıların canlı konser kayıtlarını yayınlaması. Serinin ikinci albümüyse 70 yaşındaki Hollandalı piyanist Jasper van`t Hof`a ait. Elli yıldır Afrika müziklerinden hard bopa, füzyondan özgür caz formlarına kadar her tür müziğin içinde bulunmuş biri. En son Theatre Gütersloh`da 15 mayıs 2015 akşamı verdiği konserin "on the Move" isimli kaydıyla seride yeralan sanatçıyı yakından tanımak için bu albüm iyi bir fırsat.

 

 


 

Enrico Pieranunzi "Telis from the Unexpected"

 

İtalyan ve dünya cazın önemli piyanisti Enrico Pieranunzi serinin üçüncü albümünün sanatçısı. 68 yaşındaki sanatçı Charlie Parker, Lee Konitz gibi ustaları yetmişlerde taklit etmekle başladığını söylüyor. Kendi tarzınıysa McCoy Tyner, Chick Corea, Bill Evans gibi ustaların etkisiyle bulan Pieranunzi bu isimlerden edindiği duyguyu kendine has bir lirizmle birleştirmesiyle tanınıyor. Sanatçının 2015 yazında kontrbasçı Jasper Somsen ve davulcu André Ceccarelli ile verdiği Theatr Gütersloh konser kaydı "Tales from the Unexpectected" adıyla yayınlandı.

 

 


 

Alexander von Schlippenbach "Jazz Now!"

 

European Jazz Legends serisinin dördüncü albümü özgür cazın efsanevi ustası Alexander von Schlippenbach`a ait konser kaydı. Birçok eleştirmenin Atlantiğin Avrupa yakasındaki en önemli cazcı olarak tanımladığı Alman piyanist 1966 yılında kurduğu Globe Unity orkestrasıyla ilk konser verdiğinde basının sahnedeki müziği radikal mi yoksa gülünç mü bulacağından emin değildi. O gün bu müziklerle insanları şok edebiliyordunuz, bugün artık mümkün değil diyor ve 3 ekim 2015 akşamı yine Theatr Gütersloh`da verdiği konserle seride "Jazz Now!" isimli albümüyle yer alıyor.

 

 


 

Henri Texier "Dakota Mab"

 

Serinin beşinci albümü sonbaharda 27. Akbank Caz Festivali`nde izleyeceğimiz bir caz devi Henri Texier. Serinin önceki albümleri gibi Theatr Gütersloh`da verdiği ve 13 kasım günü Paris`te gerçekleşen saldırının sadece dokuz gün sonrası verdiği konserin kaydı yayınlanmıştı.

 

 


 

Arild Andersen "The Rose Window"

 

Yaklaşık üç yıl önce İKSV Salon sahnesinde o yıl yayınladığı "Mira" albüm konseri için dinlediğimiz sadece Avrupanın değil dünyanın en önemli caz isimlerinden Arild Andersen serinin altıncı albümünün sanatçısı. Kariyerine Jan Garbarek dörtlüsünün basçısı olarak başlayan 72 yaşındaki sanatçı yine aynı salonda verdiği konserle seride yeralıyor.

 

 


 

Michel Portal "Radar"

 

Geldik serinin yedinci albümüne. Fransız caz devi Michel Portal özellikle son derece az sayıda virtüözü bulunun bas klarnetin önde gelen isimlerinden. 81 yaşındaki büyük sanatçı hem Fransız cazın hem Avrupa modern cazı önde gelen isimlerinden biri oldu. Yine aynı salonda verilen konserde sanatçının seslendirdiği "Radar" isimli albümdeki beş parçanın tamamı Richie Beirach bestesi. Albümün sonunda sanatçıyla yapılan bir söyleşi de yer alıyor.

 

 


 

Miroslav Vitous "Ziljabu Nights"

 

Türk cazseveri en yakından ilgilendirecek albüm haberi bu olabilir zira 1970`lerin efsanevi basçısının bu son konser albümünde Türk caz piyanisti Aydın Esen de var. Aydın Esen`le ilgili olduğu için bu albümü güncel haberler kısmında ayrı bir haber de yapmıştık. Bu albümün de sonunda Vitous`la yapılmış bir söyleşi var, ona da kulak verin.

 

 


 

Gunter "Babby" Sommer "Le Piccole Cose"

 

Serinin dokuzuncu albümü 73 yaşındaki bir caz ustası Gunter "Baby" Sommer`e ait. Dikkatli cazseverlere yabancı gelmeyecek bu isim birkaç kez Türkiye`de de çaldı. Lakabı Louis Armstrong`un davulcusu "Babby" Dodds kadar uzanan bir geçmişe sahip. Sommer de müziğin Afrika kökenleriyle yakından ilgili bir sanatçı. Çevresinde toplanan Doğu Alman caz müzisyenlerine mentorluk yapdığı da biliniyor. Davul sanatçısı setin imkanlarını geliştirmesi ve yeni bir repertuvar arayışında olmakla tanınıyor.

 

 


 

Daniel Humair "Seasoning"

 

Cazda Avrupalı büyük abiler, babalar kuşağının onuncu albümünde 79 yaşındaki Fransız caz davulcusu Daniel Humair var. Aynı zamanda besteci ve bazı soyut eserleri dünyanın en iyi koleksiyonlarında yeralan bir ressam olan sanatçı öte yandan iyi bir mutfak şefi. Bunun yanında, ünlü caz tarihçisi Nat Hentoff`un Humair`i dinlediği bir gün hakkında "Avrupalılar swing yapmayı hiçbir zaman beceremeyecek" dediği adam. Tabii bu ayrı bir tartışma konusu zira çoğu isim öyle swing çalmak istedi mi ki böyle bir eleştiri getiriliyor bitmeyen tartışmadır.

 

 


 

Louis Sclavis "Loin Dans Les Terres"

 

Serinin şimdilik sonuna yaklaşırken on birinci albüm temel düsturu `şikayet etmemeliyiz, savaşmalıyız` olan 64 yaşındaki büyük sanatçı Louis Sclavis`e ait. Caz tarihinin en büyüklerinden Sidney Bechet`den ilham alan bir klarnetçi o. Free jazz ile tanışınca Louis Armstrong, New Orleans ve Duke Ellington müziğinden hızlı bir geçiş yaşadı. Serinin albümü sanatçının doğum günü Thetr Gütersloh`da verdiği konserin kaydı olarak yayınlandı.

 

 

Cazkolik.com / 26 Temmuz 2017, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X