Sedat Anar'ın santurunun sesi bir başka geliyor

Sedat Anar'ın santurunun sesi bir başka geliyor

Telli ya da telsiz ama hepsi vurmalı kökenli dört perküsif enstrüman; Santurda * Sedat Anar, Erbânede Damla Anar, bas darbukada Şakir Ozan Uygan ve çelik/metal sesli hang drumda Selahattin Anar'dan oluşan dörtlünün 11 Ekim 2022 günü Üsküdar'da verdiği konserden alınan "Mezopotamya Gezginleri" isimli kayıt 4 Şubatta single olarak yayınlandı.

 

Duvar halısı gibi dokunmuş perküsif sesler birbirine gayet yakışmış, varsa eğer bu kaydın devamı albüm olarak yayınlanmalı.

 

"Mezopotamya Gezginleri" adı anlamlı seçim olmuş. Şark müziğinin bu köklü enstrümanı santur, Hint coğrafyasından tutun İran'a, Levant/Ortadoğu ve Ege'ye hatta Avrupa'ya kadar uzanan eski kadim dünyanın tarifsiz sembolüdür. Ses ahengini köklü geçmişi boyunca biriktirdiği kültürel izlerle beraber ve bilhassa müziğe solo anlamında katkı sağladığı anlarda dinleme zevki de fevkalade artıyor.

 

Sedat ve Selahattin Anar bu seslerin ikili halini bu sene "Santur ve Hang Drum" adıyla yayınlamıştı. Sedat Anar'ın ayrıca geçen sene "Argılı Gelin", "Derviş Hürdür", "Beklemek", "Ölüm" ve konser kaydı olarak da "Gül müdür Bülbül müdür" isimli single çalışmaları yayınlanmıştı. Santuru Türkiye'de virtüözite seviyesinde çalabilen müzisyen yok kadar azdır. Anar'ın özellikle bu enstrümanın diğer enstrümanlarla ürettiği ortak seslerin arşivini oluşturması bakımından yaptığı işler belgesel gibi çalışmalar.

 

* Bilmeyenler için not: Santur Farsça sentûr kelimesinden gelmekle birlikte Ârâmice psantria, Akadca pandura, Yunanca önce psalterion, günümüzde santouri, Hindistan'da santoor, Çin'de yanqir, Kore'de yanggum, Romanya'da tambal, Macaristan'da cimbalom adını alan kanun benzeri telli bir çalgıdır.

 

Cazkolik.com / 12 Şubat 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.