Klasik müzik gündeminde neler var?

Klasik müzik gündeminde neler var?

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 2018-2019 sezonuna zengin bir program, müzik dünyasının yıldız solistleri ve sürprizlerle başlıyor. Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, sezonu 4 ekim perşembe akşamı flüt sanatçısı Bülent Evcil solistliğinde, Fazıl Say’ın Flüt Konçertosu’nun dünya prömiyerinin yapılacağı konserle açacak. BİFO bu sezon İstanbul Lütfi Kırdar ICEC konserlerinde Katia & Marielle Labèque, Mischa Maisky, Rudolf Buchbinder, Evelyn Glennie, Denis Kozhukhin, Ryan McAdams, Miah Persson, Elena Maximova, Rame Lahaj, Adam Plachetka, Nemanja Radulovi, Bülent Evcil ve Gülsin Onay’la aynı sahneyi paylaşacak.Flütist Bülent Evcil
Prömiyerlerle taçlanan bir sezon:

Labèque’lerle Türkiye, Glennie ile dünya prömiyeri


Muhteşem tekniği ve olağanüstü uyumuyla her konserlerinde izleyiciyi hayran bırakan Katia & Marielle Labèque piyano ikilisi yeniden Borusan Sanat’ın konuğu oluyor. En son, iki yıl önce BİFO’nun konuğu olan ikili, Philip Glass’ın "İki Piyano İçin Konçerto"sunun Türkiye prömiyerine imza atmış ve aynı sezon BİFO’nun tematik festivalleri kapsamında “Batı Yakasının Hikâyesi” başlığı altında gerçekleşen konserlerinde "Minimalist Dream House" adlı projelerini dinleyicinin beğenisine sunmuştu. Yeni sezonun 20 aralık tarihli konserinde ise ikili, Londra Filarmoni, Dresden Filarmoni, Orquesta Nacional de España, Orchestre de Paris ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ortak siparişi olan Dessner’in "İki Piyano için Konçerto"sunun Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek.
Yeni albüm: Schubert senfonileri yayınlandı31 yaşında hayata veda eden Franz Schubert yaşadığı dönem oldukça dar bir çevrece tanınmasına rağmen önemi 19. yüzyıl bestecilerince daha yi anlaşılmıştır. Kısa hayatında yedi senfoni ve sayısız eser besteleyen Schubert`in senfonileri şef Jan Willem de Vriend yönetimindeki Resident Orkest the Hague orkestrası tarafından kaydedilmeye başlandı ve serinin ilk albümünde bestecinin bir yılda tamamladığı Symphony No. 2 D. 125 ile dört hafta içinde bestelediği Symphony No. 4 D. 417 eserleri seslendiriliyor. Tüm dijital platformlardan dinlenebilen albümde 4. senfonide bestecinin dokuyu zenginleştiren nefesli bölümleri özellikle dikkat çekiyor.


Duymamak bir müzisyen için engel değil
Evelyn Glennie


İzleyicilerin yakından tanıdığı “perküsyon sihirbazı” Evelyn Glennie 28 Şubat 2019’da Kamran İnce’nin yeni yapıtının dünya prömiyeri için İstanbul’da olacak. Perküsyonu kendisi için yaşam kaynağı gören, Björk’ün Telegram albümünden, 2012 Londra Olimpiyatları’na kadar imzasının izini süreceğimiz nadir sanatçılardan biri Glennie. Büyük ölçüde duyma engeli olan, bunun müzikle yaşamak için bir “engel” olmadığının en büyük simgesi Evelyn Glennie’ye tamamıyla Kamran İnce’nin yapıtlarına ayrılmış bu konserde, İnce yönetimindeki BİFO eşlik edecek. Anadolu kültürünü Balkanlarla harmanlayan, Bizans ve Osmanlı müziği üzerine yoğunlaşan Kamran İnce’nin yeni yapıtının ilk seslendirilişi bu konserde müzikseverleri bekliyor.
Buchbinder ile Brahms konçertolarıRudolf Buchbinder


Yeni Albüm: Aydınlık, zaman, gün ve gece arasındaki büyülü ilişkiKlasik müziğin popüler genç ismi piyanist Alice Sara Ott Fransız besteciler Claude Debussy, Eric Satie ve Maurice Ravel`in (Debussy`nin ölümünün yüzüncü yılı olduğunu hatırlatalım) aydınlıkla karanlık, günle gece, zaman ve mekân arasındaki büyülü ilişkiyi üç bestecinin eserleri üzerinden kişisel bakış açısıyla yorumladığı albümü "Nightfall"u ağustosta yayınladı. Özellikle Claire de Lune`ün dinleyiciden yoğun ilgi gördüğü albüm dijital platformlardan dinlenebilir.


BİFO ile daha önce, Beethoven sonatları ve Beethoven konçertoları ile iki sezon aynı sahneyi paylaşan piyano virtüözü Rudolf Bucbinder, bu defa 13-14 şubat günleri gerçekleştireceği iki konserde Brahms konçertolarını seslendirecek. Ustalığını sürekli tazeleyerek müzikseverleri büyüleyen Buchbinder’in, Nikolaus Harnoncourt yönetimindeki Amsterdam Kraliyet Concertgebouw Orkestrası ile kaydettiği Brahms piyano konçertoları ve Zubin Mehta yönetimindeki İsrail Filarmoni Orkestrası ile kaydettiği Brahms’ın piyano konçertolarından ikisi eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanmıştı.
Şefler Aykal ve Goetzel, BİFO ile uzun soluklu birlikteliklerini kutluyorlar


Onursal şef Gürer Aykal ile sürekli şef ve sanat yönetmeni Sascha Goetzel BİFO ile birlikteliklerini iki ayrı konserde kutlayacak. Gürer Aykal yönetimindeki BİFO’nun piyanist Denis Kozhukhin’e eşlik edeceği 20. yıl konseri 14 martta ve Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun keman virtüözü Nemanja Raduloviç’e eşlik edeceği 10. yıl konseri 16 mayıs 2019’da gerçekleşecek.


Büyük besteciler


Alman repertuvarının yapıtaşları Brahms ve Bruckner’in yapıtlarının özellikle dikkat çektiği programda, Respighi, Beethoven, Holst, Walton gibi bestecilerin senfonik yapıtları ve BİFO tarafından sipariş edilen, dünya prömiyeri gerçekleştirilecek olan Kamran İnce’nin yanı sıra Rey, Erkin, Saygun, Alnar ve Akses gibi, “Türk Beşleri” olarak anılan birinci kuşak Cumhuriyet dönemi bestecilerinin yapıtları dikkat çekiyor. Dvo?ák, Grieg, Çaykovski’nin konçertoları da yeni sezon konserlerinin programlarında yer alıyor.


Koro literatürünün iki mihenk taşı: Bruckner ve Brahms


Romantizmden Sonsuzluğa başlığını taşıyan 25 nisan 2019 tarihli konser ise yeni sezon programının yıldızı. Romantizmin iki mihenk taşı, Bruckner ve Brahms’ın yapıtları bu konserde müzikseverlerle buluşuyor. Yaşamı boyunca, ilahi olanın peşine düşen, tüm bestelerinde her tınıya ve uyuma büyük özen gösteren Bruckner’in Te Deum’u ve ruhani formu ayrı bir ilgiyle kullanan Brahms’ın Bir Alman Requiem’i Alois Glassner yönetimindeki Salzburg Bach Korosu’nun yanı sıra ünlü soprano Miah Persson, mezzosoprano Elena Maximova, tenor Rame Lahaj ve basbariton Adam Plachetka tarafından seslendirilecek. Koro literatürü ve Alman geleneğinin gücünü hissedeceğiniz bu konser, hafızalardan kolay kolay silinmeyecek.
BİFO 2018 Aralık ayında yeniden Avrupa’da


Yurtiçinde gerçekleştirdiği konserlerle olduğu kadar, her yıl yurtdışındaki başarılarına da bir yenisini ekleyen BİFO, 5-13 aralık tarihleri arasında, Stuttgart, Friedrichshafen, Amsterdam, Aachen ve Paris’e uzanan bir turne gerçekleştirecek. Dünyanın en prestijli salonlarından biri olan Amsterdam Concertgebouw’da Nemanja Radulovi?’e eşlik edecek topluluk, kuşkusuz ki Avrupalı müzikseverlerin bir kez daha beğenisini kazanacak.
Borusan Quartet artık İstanbul’un her iki yakasında


Müzikseverler tarafından her konseri ilgiyle takip edilen oda müziği topluluğu Borusan Quartet, bu sezon İstanbul’un her iki yakasında konser verecek. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda verdiği konserlerinin ertesi gününde, aynı programla ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda izleyicileriyle buluşacak olan topluluk, yeni sezonda Haydn’dan Beethoven’a, Mozart’tan, Schubert’e uzanan repertuvarlarında Viyana klasiklerini sunacak.


Cazkolik.com / 06 Eylül 2018, Perşembe


Corinne Winthers


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.