Müzik tarihinin en pahalı enstrümanları Stradivurius kemanlar hangi sanatçıların elinde ve kaça satıldı?

Müzik tarihinin en pahalı enstrümanları Stradivurius kemanlar hangi sanatçıların elinde ve kaça satıldı?

Müzik tarihinin en pahalı ve sansasyonel enstrümanları Stradivurius kemanlar şimdi hangi sanatçıların elinde bulunuyor ve kaça satıldılar?

 

Stradivaruis kemanlarla ilgili haberler basının sevdiği konular arasında. Tabi basının esas ilgilendiği kemanların kaça satıldığı. Milyon dolarların konuşulduğu bir konu bu.

 

1700'lü yıllarda başında Antonio Stradivari tarafından imal edilen kemanlar dünyanın en değerli enstrümanları olmayı sürdürüyor. BBC bu konuda özel haber yapmış, biz de oradan paylaşıyoruz.

 


 

1697 Molitor Stradivarius

 

Stradivari’nin altın döneminin başında yapılan Molitor'un adının Napolyon'un ordusundaki general Kont Gabriel Jean Joseph Molitor'dan geldiğine inanılıyor. 2010 yılında Anne Akiko Meyers'e satıldığı gün bir müzik enstrümanına ödenen en yüksek tutarla dünya rekorunu kırmıştı.

 

Şimdiki sahibi: Anne Akiko Meyers.

 

Son satışı: 2010'da 3.6 milyon dolara.

 

 


 

1727 Kreutzer Stradivarius

 

Beethoven'ın Keman Sonatı No.9'u adadığı eski sahibi Rodolphe Kreutzer'in adını taşıyan Kreutzer Strad 1727 yılında imal edildi ve "Kreutzer" adlı dört Stradivarius kemandan biridir.

 

Şimdiki sahibi: Maxim Vengerov

 

Son satışı: 1998'de 1.5 milyon dolara.

 

 


 

1714 Dolphin Stradivarius

 

"Dolphin" Strad, yunus şeklindeki görünümü ve sırtındaki parıltılı rengi nedeniyle bu isimle anılıyor. Şu an Japonya'da birden fazla Stradivarius kemana sahip olan Nippon Müzik Vakfı'na aittir.

 

Şimdiki sahibi: Nippon Müzik Vakfı, Japon kemancı Akiko Suwanai'ye ödünç verildi.

 

Son satışı: 2000 yılında ödenen ücret açıklanmadı.

 

 


 

1721 Lady Blunt Stradivarius

 

Lady Blunt'ın hâlâ dolaşımda olan iyi korunmuş iki Strad'den biri olduğuna inanılıyor, diğeri 1716 tarihli Mesih Stradivarius'tur. çok nadiren çalındı ve çoğunlukla koleksiyonerlerin elinde kaldı. Yehudi Menuhin, 1971'de Sotheby's'de müzayedeye çıktığı zaman kalitesini göstermesi için davet edilen bugüne kadar çalabilen birkaç kemancıdan biridir. Nippon Müzik Vakfı kemanı Japonya'daki doğal afet kurbanları için para toplamak amacıyla sattığında 2011 yılında 9,8 milyon sterline ulaşmıştı.

 

Mevcut sahibi: Bilinmiyor.

 

Son satışı: 2011'de 9,8 milyon £.

 

 


 

1715 Ex-Marsick Stradivarius

 

James Ehnes'in kemanı, David Oistrakh'ın 1966 ve 1974 yılları arasında çaldığı 1705 Marsick Stradivarius'la karıştırılır. Her ikisi de 20. yüzyıl başında Belçikalı virtüöz Martin Pierre Marsick tarafından kullanılmıştı. Ehnes BBC Music Magazine'e "Bu kemanın beni her gün biraz daha etkileyici ve tekniğimin biraz daha temiz olmasına doğru ittiğini görüyorum" demişti.

 

Şimdiki sahibi: Fulton Koleksiyonu, James Ehnes'e ödünç verildi.

 

Son satışı: Bilinmiyor.

 

 


 

1721 "Red Mendelssohn" Stradivarius

 

"Red Mendelssohn"un, 17. yüzyılda Cremona'da yapılan bir kemanın yarı kurgusal hikâyesini anlatan ve yol boyunca çeşitli sahiplerini takip eden 1998 yapımı The Red Violin filmine ilham verdiği söyleniyor. Gerçek keman, Felix Mendelssohn’un ailesiyle bağlantılıydı. Zengin bir Amerikalı sanayicinin varisi 1990 yılında kemanı satın aldı ve bugün hâlâ sahibi olan o zaman 16 yaşındaki torunu Elizabeth Pitcairn'e devretti.

 

Şimdiki sahibi: Elizabeth Pitcairn.

 

Son satışı: 1990'da 1.7 milyon dolar.

 

 


 

1734 "Hercules" Stradivarius

 

Belçikalı kemancı Eugène Ysaÿe, hem Guarneri hem de kendi adına bir Strad arasında seçim yapmakta zorlandı. Performanslar için Guarneri'yi tercih ederken genellikle sahnede Strad'ı çantasında bırakırdı. Sonuç olarak, "Hercules" 1908'de St. Petersburg'daki İmparatorluk Tiyatrosu'ndan çalındı. Yıllar sonra Parisli bir bayinin dükkanında yeniden keşfedildi. 1972'de Henryk Szeryng, İsrail devletinin kuruluşunun 25. yıldönümünü kutlamak için kemanı Kudüs şehrine hediye etti. Şimdi, İsrail Filarmoni Orkestrası'nın konser yöneticileri tarafından kullanılıyor.

 

Şimdiki sahibi: Kudüs şehri.

 

Son satışı: Bilinmiyor.

 


 

1713 Gibson ex-Huberman Stradivarius

 

Polonyalı kemancı Bronisław Huberman, bu kemana 20. yüzyılın başı kendisinden çalınmadan önceki sahibiydi. 1919'da Viyana'daki otel odasından alındı ama birkaç gün sonra geri döndü ve daha sonra 1936'da yeni Guarneri ile sahnede çalarken soyunma odasından tekrar kayboldu. Amatör bir kemancı, çalınan kemanı 100 dolara satın aldığını ölüm döşeğinde itiraf etmeden önce, yaklaşık yarım yüzyıl boyunca kayıptı.

 

Şimdiki sahibi: Joshua Bell.

 

Son satışı: 2001'de 4 milyon dolar.

 

 


 

1714 Soil Stradivarius

 

Stradivari'nin en iyi kemanlarından biri kabul edilen "Soil" (Belçikalı bir sanayicinin adını taşıyor), daha önce Menuhin'in enstrümanlarını tercih eden Itzhak Perlman'a satılmadan önce kariyerinin en iyi kısmı için Yehudi Menuhin tarafından kullanılmıştı.

 

Şimdiki sahibi: Itzhak Perlman.

 

Son satışı: 1986'da 400.000 £.

 

 


 

1715 Lipinski Stradivarius

 

Antonio Stradivari’nin altın döneminin zirvesinde imal edilen Lipinski, en çok, bu muhteşem enstrümanın güçlerinden yararlanmak için kötü şöhretli "Şeytanın Trili" Sonatını yazan ilk sahibi Giuseppe Tartini ile tanınır. Şu an Milwaukee Senfoni Orkestrası’nın maestrosu Frank Almond tarafından çalınıyor ve 2014 yılında bir konserden sonra silahlı bir soygun sırasında çalındı.

 

Şimdiki sahibi: Anschuetz ailesi, Frank Almond'a kiralık.

 

Son satışı: 1962 yılında 19.000 $'a satıldı.

 

 


 

1734 Willemotte Stradivarius

 

1734 Strad, adını hayatı boyunca 20 Stradivarius enstrümanına sahip olan 19. yüzyıldan kalma Anversli Charles Willemotte'den almıştır.

 

Şimdiki sahibi: Leonidas Kavakos.

 

Son satışı: 2017'de bilinmeyen bir tutar.

 

Cazkolik.com / 24 Şubat 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.