Derin hayalgücüne sahip genç bir piyanist; Seong-Jin Cho

Derin hayalgücüne sahip genç bir piyanist; Seong-Jin Cho

Bayram tatilinin hemen ardından başlayacak 47. İstanbul Müzik Festivali açılış konserinde Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestası’na eşlik edecek Güney Koreli genç ve ödüllü piyanist Seong-Jin Cho dört yıl önce kazandığı 17. Uluslararası Frederik Chopin Yarışmasındaki birinciliğin ardından dünyaca tanınan bir sanatçıya dönüştü. Eleştirmenlerin ‘yoğun yansıma ve etkileyici içgörü genç sanatçının geliştirdiği özelliklerin başlıcaları’ dediği Cho derin hayalgücü gibi etkileyici vasıflarla da tanınıyor.

 

Birincilik başarısının ardından dünyanın önde gelen salon ve festivallerinden konser daveti almaya başlayan sanatçı ilk albümünü Deutsche Grammophon firmasından yayınladı. 47. İstanbul Müzik Festivalinin açılış konserinde Beethoven’ın 1 numaralı Piyano Konçertosuyla Liszt’in 3 numaralı Senfonik Şiirini seslendirecek olan Cho ilk albümünde Mozart’ın Piyano Konçertosu ve sonatlarını kaydetmişti. Özellikle 2017 yılında Carnegie Hall ve Amsterdam Concertgebouw Masters Pianists serisinin yüksek profilli sanatçıları arasında resitaller veren Cho konserlerini ondan fazla ülkede sürdürdü. Financial Times’ın ‘Herşey şiirsel, içten ve zarif’ diyerek tarif ettiği ilk albümü hakkında The Guardian gazetesi de kutlayıcı yorumlarda bulundu.

 

1994 yılında Seul’de dünyaya gelen genç piyanist piyanoyla altı yaşında tanıştı, zamanla piyanoyla ilişkisi derinleşti ve 11 yaşında halka açık ilk performansını verdi. 2012 yılında Michel Beroff ile çalışmak için Paris’e taşınan Cho kariyerini Paris merkezli olarak yönetiyor. 2015 yılında kazandığı birinciliğin bir yıl öncesi Arthur Rubinstein Uluslararası Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülü kazanan Cho Maazel, Pletnev gibi önde gelen şeflerle Çek Filarmoni, Royal Concertgebauw Orkestrası, Mariinsky Orkestrası, Münih Filarmoni Orkestrası önünde çaldı.

 

Cazkolik Klasik / 03 Haziran 2019, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.