Biri `Dry Martini`, öbürü malt viski... Yani Paul Desmond ve Gerry Mulligan`ın caz klasikleri arasında yerini çoktan alan 52 yıllık albümlerine dair sırlar ve notlar sevgili Sami Kısaoğlu`nun kalemiyle yayında.

Biri `Dry Martini`, öbürü malt viski... Yani Paul Desmond ve Gerry Mulligan`ın caz klasikleri arasında yerini çoktan alan 52 yıllık albümlerine dair sırlar ve notlar sevgili Sami Kısaoğlu`nun kalemiyle yayında.

(Albümün puanı: 8.5 / 10) Two of Mind cazın onlarca unutulmaz albüm ile dolu tarihine adını altın harflerle yazdırmış olan bir çalışma. Amerika’nın iki efsane saksafon müzisyeni altocu Paul Desmond ve baritoncu Garry Mulligan’ı bir araya getiren kayıt özellikle iki caz devinin oluşturmuş olduğu zengin armonik dil ile dikkat çekiyor. Vibratosuz, tasasız ve parlak tonlarıyla cool caz akımının iki büyük ismi olan Desmond ve Mulligan’ın 1962 yazında 3 seferde kaydettikleri albümde neredeyse her parçada farklı bir ritim grubu yer alıyor. Plak versiyonunda yer alan 6 parçanın 3 farklı basçı ve 2 farklı davulcu ile kaydedildiği albümün sürprizi ise bir dönem Modern Caz Quartet’in davulculuğunu yapmış olan Connie Kay’i de karşımıza çıkması. Piyanonun yer almadığı bir beşli tarafından kaydedilen albümde Desmond’un yaptığı kimi stüdyo numaraları dikkat çekiyor. Aynı parçanın farklı kayıtlarda çaldığı sololarını tek bir parçada birleştiren, bir mısrada kendi saksafonun üst üste kayıtlarına yer veren Desmond özellikle "The Way You Look Tonight"da fügü andıran doğaçlaması ile armonik dile ne derecece hakim bir müzisyen olduğunu kanıtlıyor. Melodik doğaçlamaların nüktedan ve sempatik diyaloglara yelken açtığı, zengin akor geçişlerinin lirik melodilere yol aldığı albüm cazın asla eskimeyecek olan albümleri listesinde en üst sıralarda yer alan bir çalışma.

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

Cazkolik.com / 02 Haziran 2014, Pazartesi


Paul Desmond`ın bu albümüne de gözatmayı unutmayın, dilerseniz bu satıra tıklayarak satın da alabilirsiniz.

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.