Cazda Smulyan yaklaşımı

Cazda Smulyan yaklaşımı

Günümüzün caz müzisyenleri arasında ayrıcalıklı yere sahip olan bariton saksofoncu Gary Smulyan bir önceki çalışmasında basçı David Wong ve davulcu Rodney Green ile Smulyan'ın 'contrafacts' adını verdiği -ki işte, bu tarz özellikleri nedeniyle Smulyan'ın günümüz caz müzisyenleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu söylüyorum- teknikle -bu tekniği şöyle açıklayım; çoğu iyi bilinen ve sevilen, geçmişi uzun yıllar öncesine uzanan caz standartlarının akorları üzerinde yaptığı değişikliklere dayanarak ürettiği yeni melodi ve yapılara verdiği ad- kaydetmişti.

 

Bu dediğimiz çalışma 2017 ya da 2018 yılı olmalı. Aradan iki-üç yıl geçtikten sonra Smulyan yine aynı trio ile bu kez üçlünün kaleme aldığı ama benzer ilham kaynaklarına sahip bestelerden oluşan "Our Contrafacts" adını verdiği albümünü 15 Mayıs günü SteepleChase firmasından yayınladığını duyurdu.

 

Öte yandan, Smulyan ve arkadaşları müziklerinde eski izlere de başvuruyor. Bunu eğlenceli, zeki ve yaratıcılıkla yapıyor. Bu hınzır ve zeki cinlikleri bazı parçaların isimlerinde görmek mümkün, isimlerin üzerinden ilham alınan orijinal kökenleri keşfetmek de mümkün.

 

Tabii Smulyan'ın hem caz tarihinde hem günümüzde saksofon ailesinin az rastlanan saygın ağabeyi bariton saksofonla tüm bunları yapmasına dair notu özellikle kaydetmek gerek.

 

Albüm "Quarter Blues" ile açılıyor. Bari sax tonunu özleyenler hiç ihmal etmeden albümü hemen dinlesin. Yaklaşık dokuz dakikalık parça doğrudan Smulyan solosuyla açılıyor. Mesela, "It Happens" isimli dördüncü çalışma yeni bir çalışma olmasına karşın izleri Michel Legrand'ın “Watch What Happens”a yaslanan bir çalışma. Bir başka örnek basçı Wong'un bestesi olan "How Deep" ise tahmin edeceğiniz üzere “How Deep Is the Ocean” üzerine geliştirilmiş yeni bir bestedir.

 

Albümdeki parçaların bir çoğunun bu şekilde izlerini takip etmek mümkün. Bir başka Smulyan bestesi "Tritonious Monk" büyük Monk'un "I Got Rhythm" parçasının ritm değişikliklerine yaslanan bir çalışmadır.

 

Albümde yer alan parçalarla ilgili diğer iz sürme keyfini sizlere bırakıp albümü dinlemenizi heyecanla tavsiye edeyim ve son kez yine söyleyim, bariton saksofon gibi yok! Keyfini çıkarın.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Haziran 2020, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.