12 kadından şehir şarkıları: Benim Şehrim, Benim Sesim

12 kadından şehir şarkıları: Benim Şehrim, Benim Sesim

 

Ankara’dan Balkanlara şehirlerin müziği: “Benim Şehrim, Benim Sesim” albümü yayınlandı

 

 

"Benim Şehrim Benim Sesim" albümü Ankara’dan Üsküp’e, Saraybosna’ya, Mostar’a uzanan kent ve kadın hikâyelerinin kesişiminde yazılmış 12 müzisyen kadının özgün şarkılarından oluşuyor.

 

 

Ankara’dan Balkanlara müzikal köprü

 

 

Kayıtları Ankara ve Belgrad'da gerçekleşen albümün prodüktörlüğünü Beril Sarıaltun üstlenirken indie rock'tan deneysel elektronik müziğe uzanan parçaların söz, müzik ve düzenlemesi kadınlar tarafından yapıldı.

 

Ankara'nın ruhunu ortaya koyan şarkıları yer yer avant-garde öğeler zenginleştirirken, Balkan şarkılarında gelenekselle moderni buluşturan tınılar, kent sokaklarını tanımlayan seslerle buluşuyor.

 

 

 

Makedon halk şarkılarından Bosna Hersek’in yeraltı elektronik müziğine yolculuk

 

 

Balkan kültürünü keşfe çıkan şarkılar arasında Katarina Rankovic'in yazdığı “Dreamy Lament” Sırbistan’ın dağlık kesiminden yükselen melodileriyle modern şehir hayatının sözlerini buluşturuyor. Saraybosna’nın mesai sonrası canlanan underground müzik sahnesine selam veren “Afterdark 33” ile Marla Felis, Bosna Hersek’in elektronik müzik alanında öncü Adi Lukovac’ın ikonik “Requiem” parçasını sample'layarak geçmişle günümüz arasında bağ kuruyor.

 

 

Müzik ve teknolojiyi buluşturan “keşif” projesi

 

 

"Benim Şehrim Benim Sesim", 2021 yılından beri çevrim içi atölyeler, eğitimler ve mentorluk oturumlarıyla dijital müzik prodüksiyonu alanında katılımcılarını destekleyerek yaşadıkları şehirleri müzikleriyle yorumlamalarına olanak sağlıyor. Projenin ilk senesinde ortaya çıkan albümle, dinleyicileri İstanbul’da bir müzikal yolculuğa çıkarmıştı. Projenin ikinci edisyonunda ise şehirlerin seslerini ve hikâyelerini keşfe çıkmak üzere Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir seçilmişti. Üçünkü edisyonunu 2024 yılı itibariyle gerçekleştiren proje, tarihi ve kültürüyle coğrafyamızın dinamiklerine yön veren Balkan şehirleri ile Anadolu’nun kalbinde yer alan Ankara’yı bir araya getiriyor.

 

"Benim Şehrim Benim Sesim" müzisyenleri, Selin Sümbültepe ve Feryal Öney ile birlikte dinleyicilerini yolculuğa çıkarmak amacıyla 20 Mayısta Babylon’da olacak.

 

 

 

Benim Şehrim Benim Sesim 2024 albümü

 

 

01 Sıla Argun "Belki Bir Gün Evi Bulursun"
02 Seda Savaş "Benimleyim"
03 Alaska "Fanus"
04 Göksu "Sığamam"
05 Katarina Rankovic "Dreamy Lament"
06 Mabaster "Sower"
07 Burçe Karaca "Kuma"
08 Dora Sesar "Gazel o Mostaru" 
09 Plamenka Trajkovska "Lamento velo"
10 Berfin Deniz "Biz"
11 Marla Felis "Afterdark 33"
12 Oiku "Benim Artık"

 

Serinin 2022 yılında çıkan albüm haberini bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 11 Mayıs 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.