> Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek.

> Bodrum Karya Kültür Derneği`nin düzenlediği Karsanat III. Caz Günleri 18-21 Mayıs arası düzenlenecek.

Dinlemekte olduğunuz müzik 18 Mayıs`ta Bilal Karaman ile konser verecek Fransız keman sanatçısı Pierre Blanchard`ın Music for String Quartet, Jazz Trio, Violin and Lee Konitz isimli albümünden aldığımız Moment`s Notice isimli çalışmasıdır.


Bodrum Caz Günleri`ni ilk olarak geçen sene haber yapmıştık ve haber olur olmaz da okurlarımızdan yoğun bir ilgi görmüştü. Aradan geçen bir yılın ardından bu kez yenisini yapmak bir caz sitesi olarak etkinliklerin sürekliliğine şahit olmak açısından bizleri hem mutlu ediyor hem de caz müziğinin ülkemizin gözde tatil bölgelerinde daha sık adının geçmesi sevindiriyor.

Haberi yapmadan önce Bodrum Karsanat, Karya Kültür Derneği kurucularından sayın Gülseren Erdoğmuş ile konuşarak detayları aldık. İlk olarak söylemek gerekir ki Gülseren Erdoğmuş ve Rezzan Şebin Bodrum`da bu işi büyük bir gönüllülük çerçevesinde götürüyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek mini festival geçen yıl Bodrumlular tarafından yoğun ilgi görmüş. Konserleri izlemek ücretsiz olduğu için her konser yüzlerce, binlerce müziksevere seslenmiş. Haklı olarak 19 Mayıs tatil günlerine denk getirilen konserler geçen yıl da 3 gün / 3 konserdi, bu yıl da öyle olacak. Geçen yıl konserlerin tamamını 9 bin civarında müziksever izlemiş. Özellikle yoldan geçen, o gün, o an duyup gelen çok sayıda yerli ve yabancı müzikseveri gördükçe yaptıkları işe olan güvenleri daha da artmış. Bu sene ilk kez Kültür Bakanlığı`ndan ufak bir destek almayı başardıklarını, önümüzdeki yıllar Bodrum`un adına yakışır bir büyük festivale dönüşmesi amaçlarına olan inançlarının daha da pekiştiğini söylüyorlar. Bakanlık desteği yanında Bodrumlu kurumlarında festivalin çapı büyüdükçe üstlerine düşen desteği vereceklerine dair inancımız tam, zaten bir çoğu şu anda veriyor, umarız bir kaç yıl içinde Bodrum gibi bir şehre yakışan uluslararası bir yaz / caz festivalimiz olur.

Marina Yacht Club açık sahnesinde düzenlenecek konserler Bodrum Belediyesi himayesinde, Ortakent ve Turgutreis belediyeleri destekli, THY, Marina Yacht Club, Sami Otel, SKY Marine, LVZZ Otel, Akustik Travel, 3 Rüzgar, Yarımada Gazetesi, DHA gibi kurumlar bu sene gerçekleşecek konserlere destek olacaklar.

Peki, konserler bakımından bu sene durum ne diye soruyorsunuz, üç konserle ilgili bütün detaylar aşağıda:

18 Mayıs: Bilal Karaman Trio

Bu yıl 18 Mayıs’ta sahne alacak olan Bilal Karaman Trio’nun konuğu, Fransız keman sanatçısı Pierre Blanchard, birçok uluslar arası keman ödülünün de sahibi. Özellikle 1984 de Stephane Grapelli’nin “Le Violin de Michel Warlop” ödülüyle ödüllendirdiği Blanchard, bu ödülle dünyanın en iyi caz kemancıları arasında da yerini aldı. Bilgi üniversitesi gitar performans bölümünü tam bursla bitiren Bilal Karaman kendine has tarzıyla geleneksel Türk müziklerine çağdaş yorumlarda bulunarak Türk müziklerini daha ileriye taşımayı hedeflemiş. Bestelerinde modal ve melodik motifler yanı sıra modern armonileri ve doğaçlamaları da sıkça kullanıyor. Karaman ve Blanchard önerimiz üzerine ilk defa bir araya geldiler ve festivalde birlikte konser verecekler.

20. yüzyılın ilk yarısında Fransa’da swing farklı bir gelişme göstermiş ve Jazz Manouche veya Gypsy Jazz olarak da bilinen akım doğmuştur. Bu akımın öncüsü olan gitar sanatçısı Django Reinhardt ve keman sanatçısı Stephane Grapelli farklı sound ve ritimleriyle yüzyıla damgalarını vurdular.

Konserde sanatçılar Jazz Manouche standartları yanı sıra kendi bestelerinden de örnekler sunacak. Grubun diğer müzisyenleri; Baran Say kontrbas, Jaime Fernandez ritim gitar.


19 Mayıs: Elif Çağlar Quartet

19 Mayıs konserinin konuk sanatçısı Elif Çağlar İstanbul Bilgi Üniversitesi “caz kompozisyon” bölümünü bitirdikten sonra New York Queens College, The Aaron Copland School of Music’te,"Caz Performansı" dalında master yapmış genç kuşağın önde gelen caz vokalistlerinden.

Elif Çağlar Quartet konserde caz standartları yanı sıra sanatçının kendi bestelerinden de örnekler sunacak. Grubun diğer müzisyenleri; Serkan Özyılmaz piyano, Kağan Yıldız kontrbas ve davulda Onur Alatan.


20 Mayıs: Cengiz Özdemir Quintet

21 Mayıs’ta sahne alacak olan Cengiz Özdemir Quintet, piyanist ve besteci Cengiz Özdemir’in son albümünden eserlerini yorumlayacak. Özellikle gruba kattığı bağlama ile cazda farklı ve sıra dışı bir sound yakalayan Özdemir, kendi müziğimizle cazı adeta harmanlamış. Grubun diğer müzisyenleri; bas gitarda Eylem Pelit davul, Volkan Öktem saksafon, Çağdaş Oruç ve bağlamada Volkan Kaplan.

Konserler 19:30`da başlayacaktır ve girişler ücretsizdir.

Cazkolik.com / 03 Mayıs 2012, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • rezzan şebin
    16 Nisan 2012 Çarşamba 11:43

    Sevgili Cazkolik"liler; Bodrum"daki bu mini festivali yaparken yaşadığımız sıkıntıları, zorluklarımızı ve kararlılığımızı , sadece bizim ağzımızdan değil, hissederk-anlayarak ifade eden haber metninize çok teşekkürler. Aynı zamanda Bodrum"da yerel bir gazetede çalıştığımdan ötürü, yaptığınız bu habere verdğiniz özel önem ve emeğe teşekkürlerimi iletmek istedim. Sevgi ve saygılarımla sevgili cazkolikçiler, müzikseverler, sanatseverler.. Rezzan Şebin KARSANAT (Karya Kültür ve Sanat Derneği) III. BODRUM KARSANAT CAZ FESTİVALİ (Organizasyon sorumlusu ve dernek yönetim kurulu üyesi)

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.