Borusan Müzik Evi tek tek değil, tüm konserleriyle birlikte sezonun öncüsü olacak

Borusan Müzik Evi tek tek değil, tüm konserleriyle birlikte sezonun öncüsü olacak

Borusan Müzik Evi 2010 yılında faaliyete geçti. Cazkolik olarak yaşıtız ve ilk günden itibaren bu özgün merkezdeki konserleri takip etmeye çalışıyoruz.

 

Kültürel içerik üretimi sadece Türkiye'de değil, dünyada da zor bir uğraştır. Elinizde büyük bütçeler olması ya da olmaması sizi başarılı yapmaya yetmez, sizi başarılı kılacak olan vizyoner olmaktır.

 

Borusan Müzik Evi faaliyete geçtiği günden itibaren izlemek istediği çizgiyi net şekilde belirledi ve taviz vermeden imkânlarını üretken ve pozitif bakış açısıyla kullanmayı başardı. Bu süreci başarıyla yönetirken elindeki en güçlü imkânın binası ve sahnesi olduğunun farkındaydı. Alışılmış konser salonu algısının dışında modern bir tasarıma sahip Borusan Müzik Evi, sahnesinde yer verilen etkinliklerin içerikleriyle de uyumlu, hatta, bu içeriklerin yönüne vurgu yapan çağdaş bir potansiyele sahipti.

 

Borusan Müzik Evi kitlesel dinleyiciye seslenen organizasyonlar yapmadı ama ürettiği içerikler dinleyici üzerinde belirgin izler ve açık tercihler üretti. Sanatçı seçimleri, sahneden yayılan müziğin dili bu orijinal sahneyi çağdaşlık yaklaşımı bakımından misyoner bir müzik kurumuna dönüştürdü.

 

Borusan Müzik Evi Kasım ayında yeni sezona başlıyor. Yeni sezon programına bakınca, en azından benim kendi beğeni tercihlerim içinde, etkinliklerin nokta atışı gibi hedefini bulduğunu görüyorum. Aşağıda yeni sezon programını duyururken Borusan Müzik Evi ile ilgili bu başlangıcı yapmayı arzu ettim.

 

Cazkolik olarak her ne kadar iyi ve kaliteli müziğin tarafı olsak da bakış açımız caz merkezli oldu ve Borusan Müzik Evi de şanslıyız ki bu konuda dünyada caz çizgisinin en yakın takipçilerinden biri, hatta ülkemizde öncüsü. Bu sahnede konser vermenin sanatçı veya grup kariyeri bakımından referans kabul edildiği nadir merkezlerden biri.

 

Feridun Ertaşkan

 


 

 

 

Borusan Müzik Evi yeni sezon ışıltılı müzikal projelere ev sahipliği yapacak

 

 

Music Sequenza ile başka bir barok

 

 

Mesela, hemen sezon açılış konserine bakalım. Burak Özdemir'in barok müziğe getireceği yeni yorumu izlemek bilindik barok konserlerden farklı olacak. Musica Sequenza ile tanıdığımız Özdemir 5 Kasım akşamı tipik bir barok müzik dinletisi sunmuayacak dinleyiciye, ritmik/elektronik unsurları da müziğine dahil ederek mesela Bach üzerine yorumlar da getiriyor.

 

 

Ses üzerine uğraşan sanatçılara yönelen Borusan Müzik Evi, Noise Festival'in ikincisine ev sahipliği yapacak

 

 

Yine Borusan Müzik Evi imzalı bir etkinlik türü olan Noise Festival pandemi nedeniyle ara vermişti, yeniden şehre dönüyor. Elektronik müziğin geçmişten bugüne süreçlerini takip eden festival 'ses'in her türüne yönelik yaklaşım kadar bu yaklaşımların enstalasyonlar, video sanat gibi katmanlı hallerini de sergiliyor. 11-12 Kasım günleri gerçekleşecek Noise Festival'de Government Alpha, Satori, Kasper T. Toeplitz, Luca Sigurta, Dezroy Adam, Kazumoto Endo, John Duncan, She Spread Sorrow ve Purgist gibi sanatçıların işlerini takip etme imkânı bulacağız.

 

 

Borusan Müzik Evi'nde kanun ve piyano farklı yaklaşımlarla ele alınabilir ancak

 

 

Baştan beri söylemeye gayret ettiğimiz çizgi mesela tam bu projede kendini gösteriyor. Esra Berkman ve Lilian Tonella Tüzün ikilisinin yeni albümleri "New Music for Kanun and Piano"da bize 2 Aralık gecesi sıradışı bir enstrüman yaklaşımının örneğini sergileyecek. Geçen sene çıkan albüm hem bu iki enstrüman icracılığına, hem bu enstrümanlardan çıkan geleneksel seslere nasıl yaklaşılabileceğine yönelik taze bir bakış açısı sunuyor. Piyano ve kanun bize ayrı iki kültürün müzikal yansıması gibi görünse de nasıl yeni bir çizgide hizalanabileceklerini görmemiz bakımından önemli.

 

 

Rembrandt Trio Borusan Müzik Evi'nde

 

 

Yıllardır ilgiyle takip ettiğim Rembrandt Trio ilk olarak adıyla ilgimi çekmişti. Malum, Flaman ressam Rembrandt'ın adını alan bir topluluk ama aslında grubun kurucusu Rembrandt Freirichs'in kurucusu olduğu bir üçlü bu. Adları benzeşse de büyük ressamla çağrışımları yok sayılmaz. Rembrandt Trio üretken bir üçlü. Doğu müziklerine ilgisi olan trio iki sene önce İranlı tar ustası Hüseyin Alizâde ile "Same Self, Same Silence" albümünü kaydetmişti, geçen sene "A Wind Invisible Sweeps Us Through the World" albümünü yayınladı. Şimdilerde yeni kaydı "Melodie Antique" ile geleceği söyleniyor ve 3 Aralıkta izleyeceğimiz konser işte bu yeni albümden olacak.

 

 

Nova Muzak serisi yeni sezon da sürüyor

 

 

Kod Müzik, Türkiye'ye iyi sanatçılar getiren, müzikal temsil bakımından Borusan Müzik Evi ile benzer yaklaşıma sahip bir organizasyon. Kod Müzik ile Borusan Müzik Evi Nova Muzak serisi adı aldında yıllardır iyi projelere imza atıyor. Bu yıl, bu seri kapsamında yeraltı elektronik dünyasının beğenilen ikilisi Giant Swan'ı 24 Aralık akşamı izleme imkânı bulacağız.

 

 

"Biz uyurgezeriz": SIFIR ile deneyimsel müzik esintisi

 

 

Deneyimsel müzik yaptığını söyleyen Zafer Aracagök'ü bu yıl yayınladığı "Gezi Noise: Sıfır" single çalışmasıyla tanıyoruz. 24 Aralık gecesi sanatçının son üç yılda yayınladığı müzikler flüt Mehmet Ali Taşlı, vokalde Ezgi İrem gibi konuk sanatçılar da eşlik edecek.

 

 

Borusan Müzik Evi 2023'de yeni projelere yer verecek

 

 

Perküsyonda işbirliği

 

 

Alman perküsyoncu Christian Benning, İstanbullu perküsyon grubu SA.NE.NA ile Borusan Müzik Evi’nde izleyenlere canlı bir performansa imza atacat. 7 Ocakta gerçekleşecek konsere MIAM Percussion da katılacak. Paul Lansky’nin sahneyi geleneksel vurmalı çalgılar ile dolduran post-minimalist bir başyapıtı olan Threads, akşamın öne çıkan kısımlarından biri olacak.

 

 

Brassolist'in eklektik repertuvarı ilgi çekecek

 

 

Nefesli çalgılara solist ekleyen Brasssolist 3 Şubatta Borusan Müzik Evi’nde caz, pop, r'n'b ve Anadolu türküleri düzenlemeleri yanı sıra klasikleri bakır nefesli enstrümanlar için düzenlenmesiyle müzikseverleri bekliyor.

 

 

Şevket Akıncı için Borusan Müzik Evi'ne

 

 

2023'de 30. yılını kutlayacak müzisyen, besteci ve eğitimci Şevket Akıncı albümlerinden seçmelerle Borusan Müzik Evi'nde olacak.

 

 

Noise ve deneysel müzik için önemli bir gece

 

 

Borusan Müzik Evi’nde farklı jenerasyondan iki öncü isim deneysel müzikte birleşiyor. Avangart, endüstriyel, deneysel projelere imza atan FM Einheit, Türkiye’deki ilk konserini, Türk noise müziğinin temsilcisi Batur Sönmez’in katılımıyla 10 Martta verecek.

 

 

Doğaçlama cazın usta gitaristi Timuçin Şahin de Borusan Müzik Evi'nde

 

 

Timuçin Şahin; Sean Rickman, Cory Smythe ve Reggie Washington gibi caz ve doğaçlama dünyasının önemli isimlerinden oluşturduğu Timuçin Şahin’s Flow State grubu ile 11 Mart Cumartesi saat 21.00’de müzikseverlerle bir araya gelecek.

 

 

Anıl Eraslan ve Dream Works projesi

 

 

Rüya, doğaçlama ve film arasındaki ilişkileri temel alan uzun soluklu belgesel projesinin parçası olan deneysel müzik topluluğu Anıl Eraslan ve Dream Works 17 Martta Borusan Müzik Evi’ne konuk olacak.

 

 

Sigrid Horn, Sarah Metzler, Bernhard Scheiblauer

 

 

İzleyiciyle kurduğu güçlü bağla tanınan Sigrid Horn Müzik Evi'nin konuğu olacak. Kökenlerimizin, aidiyetimizin derinlerine inen müziğiyle geçmişi ve en özel duyguları derinlemesine inceleyen Sigrid Horn’a arp ve vokalde Sarah Metzler, akordeon, ukulele, banjolele ve vokalde Bernhard Scheiblauer 1 Nisan Cumartesi eşlik edecek.

 

 

Dünya Caz Günü özel konseri: James Brandon Lewis Trio

 

 

35. Nova Muzak serisinde bu kez James Brandon Lewis Trio Dünya Caz Günü kapsamında Borusan Müzik Evi'ne konuk olacak.

 

 

Çağdaş bir dörtlü; Jack Quartet

 

 

Jack Quartet, çağdaş ve yeni müzik repertuvarından seçkilerle 16 Mayısta Borusan Müzik Evi’nde olacak.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 28 Ekim 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.