Apostolos Sideris'in Borusan Müzikevi konserindeki sound bize 'bir şey söylüyor', 'bir şey anlatıyor'du

Apostolos Sideris'in Borusan Müzikevi konserindeki sound bize 'bir şey söylüyor', 'bir şey anlatıyor'du

Aslında bu cümle, Borusan Müzikevi'ni takip edenler için yabancı değildir. Her konserde farklı müzikal yaklaşımların olmasına özen gösteriyorlar.

 

Nisanın ilk günü, canlı ve kaotik bir İstanbul akşamında izlediğimiz Apostolos Sideris ve arkadaşlarının gecesi de böyle bir konsere sahne oldu.

 

Kontrbasta on yıldır Türkiye'de yaşayan Apostolos Sideris -ki Şubat ayında yeni albümü "Hâne"yi yayınladı-, neyde Andrea Romani, kemanda Giannis Poulios, davulda Dimitris Klonis, piyanoda Leo Genovese ve perküsyonda Şakir Ozan Uygan'ın olduğu ekip yıl içindeki konserlerde benzerine nadir rastlanan müzikler dinletti.

 

Başta Sideris müzisyenlerin çoğunun Türkiye ile yakın ilişkisi var. Arjantinli piyanist Leo Genovese'yi daha önce İstanbul'da izlediğimizi hatırlıyorum, hangi konserdi emin değildim sonra arşivden 2012 İstanbul Caz Festivali'nde Esperanza Spalding ile çaldığını buldum ve o konseri de hatırladım. Hızı telaşla karıştırmayan, tuşesi oldukça akıcı iyi bir piyanist. Müziği istediği gibi yönlendirebilir ve bir anda bop'a sürükleyebilir ama Borusan Müzikevi'ndeki konseptin mimarı Apostolos Sideris idi ve merakla takip ettiğimiz bir amacı vardı.

 

 

Perküsyonda Şakir Ozan Uygan

 

Genovese hariç gerisi aynı toprakların çocukları olan müzisyenlerin başını çeken Sideris Anadolu ve Ortadoğu coğrafyasının geleneksel sounduna yakın duran bir sanatçı. Mart ayında Filistin'de "Summation" albümüne dair iki konser verip gelmişti buraya.

 

Sideris albümüne "Summation" yani 'toplama' adını vermiş. Doğru bir albüm ismi olmuş. Hem müzisyenler, hem müzik 'toplama'. Sideris'in Ortadoğu soundlarına yönelmesini bu 'toplama'nın kalbinde yer alan esas unsur olarak tespit etmeli. Andrea Romani'nin neyinden çıkanlar bildiğimiz klasik neyzen tavrına yakın ve çalışılmış olsa da merak dolu arayışını sürdürdüğü belli. Gecenin müzikal toplamında neyin 'renk sazı' olmaktan öteye geçmesi daha katkılı olacaktır.

 

Ayağı Anadoluya basan, müziği eklektik bir sound idi konser boyunca dinlediğimiz. Kemancı Giannis Poulios ile perküsyoncu Ozan Uygan'ı ikili dinlesek 9/8'likler havada uçuşacak ama Sideris'in aklında daha keskin ifadeli bir müzik var. Bu müziğe füzyon deyip işin içinden sıyrılmak haksızlık ve kolaycılık olur. Müzikal 'patchwork'ün ötesinde bir müzik yapmasını saygın ve anlamlı buluyorum ve bu açıdan bakınca hem 'Summation' albümünü, hem Borusan Müzikevi'ndeki konseri, hem yeni albümündeki müzikler bize 'bir şey söylüyor', 'bir şey anlatıyor'.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 06 Nisan 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.