Brasil müziğin geleceğini doksanlardan itibaren şekillendiren kuşağın usta ismi Vinicius Cantuaria 2 gece üst üste Salon sahnesinde.

Brasil müziğin geleceğini doksanlardan itibaren şekillendiren kuşağın usta ismi Vinicius Cantuaria 2 gece üst üste Salon sahnesinde.

Dinlediğiniz müzik Vinicius Cantuaria`nın 2007 yılında yayınladığı Cymbals isimli albümünden alınan Galope isimli sıradışı güzellikteki şarkısıdır.


Söze lafı dolandırmadan girmekte yarar var! İki gece üstüste Salon sahnesinde izleyeceğimiz Vinicius Cantuaria`nın müziğinin sırrı dünyaya geldiği Brezilya`nın Amazon bölgesi ile 7 yaşında Rio`ya taşınarak büyüdüğü ülkenin yerel renklerini modern dünyaya lirik ve ılık ılık, akıcı tonlarla taşıması yanında bu müziklere duo çalışmalarla ortak ettiği pop & rock ağırlıklı David Byrne, Laurie Anderson, Brian Eno, Bill Frisell gibi dünyaca ünlü büyük isimlerin soundlarını misafir etmesidir.

* * *

Hadi gelin masanın ortasına Brezilya güneşinde kavrulmuş, Amazon yerlilerinin desenleri boyalı toprak bir çanak koyalım, içine yeter miktarda Amazon`lardan çorak Brezilya topraklarına kadar geniş coğrafyanın fısıldayan müziklerini, üstüne bossa nova ve özellikle Antonio Carlos Jobim, Giberto Gil gibi 20. yüzyıl modern Brasil müziğinin simge isimlerinin müzikal renklerini kalın bir katman olarak katın, yine üstüne Brazil perküsif geleneğinden Nanny Assis, Mauro Refusco, Paolo Braga gibi ustaların ritmik tadını katın, ardından yukarda saydığımız büyük pop gelenekli starların sound ve seslerinin muazzam tadını ekleyin ve gelin ortaya çıkan bu muazzam lezzetteki müziğe de `post electronica acoustic` diyelim!

Olayımız budur!

Peki bu tarifi bir paragrafta yapmak kadar basit midir?

Haşa!

Vinicius Cantuaria`nın müzikleri kalbe dokunan sihirli bir ses ve her zaman onu bekleyen sofistike dinleyiciler demektir... Eleştirmenler albümlerine hep özel bir ilgi göstermişlerdir... Birlikte duo yaptığı isimlerin hepsi dünya müziğinde `sol şeridin` isimleri olmuştur... Eleştirmenler Cantuaria`dan çirkin bir ses geleceği yönünde hiç endişeye kapılmamışlardır... Müzikal olarak yeni fikirler barındıran tarzıyla kendinden sonraki isimler (örneğin Bebel Gilberto, Celso Fonseca) için ilham kaynağı olmuştur... Doksanlardan itibaren dünyayı sarsan süper cool Brasil müziğinin gizli tarifinin ham maddelerinden biridir!..

Ayrıca, müzikal olarak çalışkan ve üretken bir isimdir. Ortalama iki yılda bir albüm yayınlayarak `fresh musical ideas` dünyasının tavırları merakla beklenen isimlerinden olur, kendini yenilediği gibi Brasil kökenlerini didiklemekten de geri durmaz ve The Girl From Ipanema gibi kimsenin dokunmaya cesaret edemeyeceği standartları alternatif akorlarla yenilemekten çekinmez.

Son bir notta, Salon sahnesiyle ilgili olsun, 2003 yılında söylediği gibi müziğini milyonlar satan büyük iddialarla süslü pop kulvarında değil, küçük, rahat, içten ve sıcak caz klüplerinde çalmayı her zaman tercih etmesine dair olsun. Bu demektir ki bu akşam (1 Kasım 2012) ve yarın gece Vinicius Cantuaria Salon sahnesinde kendi evinde arkadaşlarına müzik çalar gibi şarkılarını seslendirecektir. Orada olmanın büyüsü ise kesinlikle özel olacaktır.

Cazkolik.com / 01 Kasım 2012, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.