Bruce Harris'in "Soundview" albümü övgüleri hakeden klas bir albüm

Bruce Harris'in "Soundview" albümü övgüleri hakeden klas bir albüm

Soundview, Bronx doğumlu yükselen yıldız trompetçi Bruce Harris, 2017’de Posi Tone etiketiyle yayınladığı ilk albümü “Beginings”in ardından bu defa Cellar Music etiketiyle Soundview albümünü yayınladı. Bu albüm de önceki albümü gibi övgüleri sonuna kadar hakeden çok klas bir albüm. İlk parçadan itibaren kişisel becerilerin, yaratıcılık ve hızla iç içe geçtiği dolu dizgin tutkulu bir albüm kulaklarımıza geliyor. Bruce Harris’e piyanoda Sullivan Fortner, basta David Wong davulda Aaron Kimmel ve 4 8. parçalarda vokalde Samara McClendon eşlik ediyor. Bu albüm sessiz kalmanın suça iştirak olarak kabul edilmesi gereken bir husus olarak siyahi erkek ve kızkardeşlerimizin maruz kaldığı ayrımcılığa karşı bir baş kaldırı niteliğinde. Bu noktada albümün prodüktörü olan Cory Weeds bu albümün yayınıyla beraber the Bronx Charter School of Arts’a Bruce Harris adına bağışta bulunulduğunu deklere ediyor.

 

Son derece yüksek tempolu komposizyonlarla ve keyifli aranjmanlarla oluşturulan 9 parçalık parça seçkisinde 3 parça Bruce Harris’ e ait. Bununla birlikte G.Greyce bestesi Satellite, J. Mercer bestesi “If you were mine” Hank Mobley bestesi “Hank’s Prank” Eubie Blake Andy Razaf bestesi “You are lucky to me” E.Elington bestesi Ellington Suite, Barry Harris bestesi Bird of Red and Gold ve Randy Weston bestesi Saucer Eyes albümde yer alıyor.

 

Repertuvar genişliği olduğu gibi caz şemsiyesindeki türler bakımından da son derece çeşitli bir albüm. Farklı zevklere hitap edecek a kalite bir caz albümü Soundview. Seyreltilmemiş, bozulmamış bir caz albümü, üst sınıf bir seviyede seslendiriliyor. Latin cazdan vokal caza, post bop'a kadar günümüzde, caza dokunan türler cazın anlam setine girdiğinde bu tür saf müzikler dinleyebildiğimiz için ne mutlu bize. Zamansız ve kült albümler mertebesine ulaşan bir albüm olup olmayacağını kestirmek için henüz erken ama ana dili caz olan bu müzisyenlerin oyun alanlarında keyifle vakit geçirecekleri aşikar. Eğlenirken aldıkları zevke tanıklık ediyoruz.

 

Albümün iç kapağındaki fotoğraflarda müzisyenleri maskeleriyle görüyoruz. Pandemi sonrası bir norma dönüşen hızlıca kanıksadığımız güvenliğimiz uğruna özgürlüğümüzün, yaşam kısıtlarımızın sembollerinden maske Amerikan toplumunda toplum sağlığına saygının, Trump karşıtı duruşunda sembolü olduğunu da öğreniyoruz. Amerikan toplumunda nesiller boyu süregelmekte olan siyahi özgürlükçü hareketinin ses yükselttiği albümlerden biri olmasının yanında maskeli fotoğraflar birlikte dönemin fotoğrafını da görsel olarak göz önüne koyan bir albüm olarak kayıtlara geçiyor.

 

“If you were mine” parçasındaki Samara Joy vokali ve “You are Lucky to me” parçasındaki Fortner’in giriş piyano solo bölümlerini albümün pick point anları olarak değerlendiriyorum. Soundview bir süredir en yakın arkadaşım gibi sürekli benimle birlikte. Onunla tanışma sırası şimdi sizde!

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 07 Temmuz 2021, Çarşamba

 


 

Bruce Harris' "Soundview" is a classy album that deserves all the praise

 

Born in Soundview, Bronx, rising star trumpeter Bruce Harris released his first album, "Beginings", with the label of Posi Tone in 2017, and then released his new album Soundview, this time with the label of Cellar Music. Release date June 4,2021. This album, like his previous album, is a very classy album that deserves all the praise. From the very first track, we hear a passionate album full of power, in which personal skills, creativity and speed are intertwined. Bruce Harris is accompanied by Sullivan Fortner on piano, David Wong on bass, Aaron Kimmel on drums and Samara (Joy) McClendon on vocals on tracks 4 8. This album is a revolt against the discrimination our black brothers and sisters are subjected to, as keeping silent should be considered complicity. At this point, Cory Weeds, the producer of the album, declares that with the release of this album, a donation was made on behalf of Bruce Harris to the Bronx Charter School of Arts in conjunction with this release.

 

In the 9-piece selection, created with extremely fast-paced compositions and delightful arrangements, 3 pieces belong to Bruce Harris himself. In addition, G.Greyce composition Satellite, J. Mercer composition “If you were mine” Hank Mobley composition “Hank's Prank” Eubie Blake Andy Razaf composition “You are lucky to me” E.Elington composition Ellington Suite, Barry Harris composition Bird of Saucer Eyes, composed by Red and Gold and Randy Weston, is included in the album.

 

It is an extremely diverse album in terms of genres under the umbrella of jazz as well as its repertoire. Soundview is a quality jazz album that will appeal to different tastes. It is an undiluted, unspoiled jazz album, performed with the high class level. From Latin jazz to vocal jazz to post bop today, when genres that touch jazz  included in the meaning set of jazz it s bless we could listen to this type of pure music. It is still early to predict whether it will be an album that will be timeless one and reach the rank of cult albums, but it is obvious that these musicians whose mother tongue is jazz to hang out in their playgrounds with pleasure. We testify their enjoyment while they are having fun.

 

In the photos on the inner cover of the album, we see the musicians with their masks. We also learn that the mask, one of the symbols of our freedom and life restrictions, for the sake of our security, which has quickly become a norm after the pandemic, is a symbol of respect for public health in the American society, in its anti-Trump stance. In addition to being one of the albums where the black libertarian movement, which has been going on for generations in American society, raises its voice, it is recorded as an album that visually reveals the photograph of the period together with the masked photographs.

 

I consider Samara Joy’s vocal in “If you were mine” and pianist Fortner's intro piano solo in "You are Lucky to me" as the peak point moments of the album. Soundview has been with me for a while like my best friend. Now it's your turn to meet him!

 

Cazkolik.com / July 7, 2021, Wednesday

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.