Bu arşiv kaydı derin cazkolikler ile koleksiyonerler için son derece önemli bir haberdir

Bu arşiv kaydı derin cazkolikler ile koleksiyonerler için son derece önemli bir haberdir

 

Sal Mosca; "for Lennie Tristano, Solo Piano 1970-1997"

 

 

Bu makara orijinal ses kasetini Sal'ın tüm kişisel kayıtlarını Institute of Jazz Studies'e (Rutgers Univ., New Jersey) aktaran yedi yıllık arşiv projem sırası Sal'ın Mt. Vernon'daki stüdyosunda buldum.

 

Diğer tüm kasetlerinden ayrı olarak köşe masasındaki bir çekmecede saklı duruyordu. Yukarıdan aşağı ve yandan yana kalın bir iple bağlanmıştı. Karton kutunun arkasında, Sal'ın mükemmel el yazısıyla; "Solo Tape for Lennie Tristano, February 2, 1970" yazıyordu. Bu kasetin (eğer hâlâ çalınabilir olsaydı) harika bir erken dönem Sal Mosca piyanosu kayıtlarına sahip olacağım için heyecanlıydım ama dinleyebilmek için üst düzey bir teyp bulana kadar birkaç hafta beklemem gerekti.

 

Bu arada, bunların master kayıtlar olup olmadığını merak ettim zira Sal'ın stüdyosu 1970'lerin ortasında yanmış, piyano dahil her şeyini kaybetmişti. Bu yeni stüdyosunda 1970 yılından böyle bir kayıt bulmak doğrusu şaşırtıcıydı. Acaba Lennie Tristano bu kaseti alıp geri mi vermişti yoksa Sal, Lennie'nin ölümünden sonra kayıtları geri mi almıştı?

 

Bana söylenenlere göre, Lennie muhtemelen bunu arka kapakta Braille körler alfabesi ile yazmıştı (Cazkolik notu: Lennie Tristano görme engelliydi). Bu kaseti bulduğumda, Sal'ın birkaç yüz saatlik müziğini zaten arşivlemiştim. Kayıtlar 1950 gibi erken bir tarihte başlıyordu ama sonradan bunun Sal tarafından yapılan ilk solo piyano kaydı olduğunu fark ettim. Sal'ın Interplay Records'taki ilk solo albümü "Sal Mosca Music"ten beş yıl önceki bir kayıttı. İlk melodi "You Go to My Head"i dinledikten sonra bunun özel bir kayıt olduğunu anlamıştım. Kasetin her iki yüzünü dinlemeyi bitirdiğimde Sal'ın neden bunu Lennie'ye vermek ya da kaydetmek istediğini anladım çünkü özellikle onun içindi. Öğretmeni, yakın arkadaşı ve önemli mentorlarından biri olan bir büyük piyaniste saygılarını sunan bir diğer büyük piyanist. Bununla birlikte Sal, belli bir Lennie Tristano etkisine baştan sona ona sadık kalsa dahi Lennie'yi kopyalamadan övgüde bulundu. Sal, özellikle zaman algısı, benzersiz sesi, melodik yaratıcılığı ve doğaçlamaya yönelik hatasız, çok çizgili, iki elli yaklaşımıyla yeni bir şey yapıyordu. Bir piyano stilisti olarak Tatum'a olan sevgisi de zaten oradan gelir.

 

Bu arşivleme projesinin sonucu olarak Mosca ailesi ve ben Sunnyside ve Cadence Jazz firmaları için yedi CD çıkarmıştık. İster bu albümü, ister daha önceki albümlerinden herhangi birini yayınlamak benim için önemli bir sorumluluk taşıyordu zira cevap vermek zorunda kaldığım sorular önemliydi;

 

"Bu kayıtlar Sal'ın mirasına katkıda bulunuyor mu?

 

Birinin Sal'ı dinlediği tek kayıt bunlar olsaydı onu doğru temsil eder miydi?

 

Bu müzik sadece tarihsel olandan daha fazlası mı?

 

Hislerim kocaman bir "evet!"

 

Bu kayıtlar Sal'ın solo piyano icralarının mevcut en eski kaydı olduğu için tarihi değerdedir, ancak, esas olarak Sal'ın yoğun ve elektrik doğaçlamalarını duymak daha heyecan vericidir. Solo piyano çalımının nereye gittiğini ve sevdiği standart ezgilere, yazıp çaldığı dizelere gelecek yıllarda nasıl yaklaşabileceğini de ortaya koyuyordu ve eğer Sal bunu Lennie'ye vermek için yeterince iyi olduğunu hissettiyse (ve bu çok etkileyici bir şey), o zaman geri kalanımızla paylaşmak oldukça iyi fikir demekti.

 

Bu müziği yayınlama fikrinden önce daha fazla onay almaya ihtiyacım vardı. Sal'ın müziğini çok iyi bilmeme rağmen (son 10 yılında çok yakın arkadaş olduk ve 7 yıl boyunca birlikte bazı konserlerde çaldık), onun çalmasını da yakından tanıdığını düşündüğüm ve ya Lennie ya da Sal ile çalmış birkaç müzisyene danışmam gerekiyordu. Hepsi harika caz müzisyenleri olan Larry Bluth, Connie Crothers, Jimmy Halperin ve Peter Prisco'ya gittim. Hepsi bu kasetin yayınlanması konusunda anlaştı, ayrıca, kayıtlara 1997'den iki ek solo piyano düzenlemesi de ekledim.

 

Okuduğunuz notlar piyanist Don Messina tarafından Nisan 2021'de yazılmış ve albümün liner notlarından çevrilmiştir. Fresh Sound firmasınca CD formatında yayınlanan albüm Amazon'da şu an sınırlı sayıda 20 dolar fiyatla satıştadır, meraklıların sipariş için acele etmesi tavsiye edilir.

 

Cazkolik.com / 14 Mart 2022, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.