Bu haber, hem dünya, hem Türkiye caz tarihi açısından sansasyonel bir haberdir

Bu haber, hem dünya, hem Türkiye caz tarihi açısından sansasyonel bir haberdir

2014 yılı 20 Mayıs akşamı Babylon'un Asmalımescit'teki klübünde Sun Ra Arkestra'nın verdiği konserin kaydı özel albüm olarak yayınlandı.

 

Bu cümle Türkiye caz tarihi bakımından sansasyonel bir haberdir.

 

Caz tarihinin mimarlarından SUN RA'ın 1990 yılında Babylon tarafından İstanbul'da ilk kez ağırlanması, İstiklal Caddesinde yapılan ve haber bültenlerine çıkan geçit töreni 1990'ların unutulmaz anılarından birine dönüştü.

 

Aradan 24 yıl sonra Sun Ra Babylon'a bir kez daha geldi ama Sun Ra artık hayatta değildi. Kurucu ekipten Marshall Allen yönetiyordu orkestrayı.

 

Sun Ra Arkestra 20 ve 21 Mayıs 2014 akşamı Babylon'da iki kez konser verdi. O iki gece meğer kaydedilmiş. 2014 gecesi kayıtları Sun Ra Arkestra tarafından özel baskılı, imzalı plâk olarak yayınlandı.

 

İlk baskının 800 kopyası imzalı olarak yayınlandı. Marshall Allen yönetimindeki Sun Ra Arkestra o gece Babylon'da 14 parçalık Centennial Dream Arkestra turnesinin "Live at the Babylon" ayağı olarak sahnedeydi.

 

Marshall Allen 2014 yılı jübile turunu başlatırken kurucusu Sun Ra'nın yüzüncü doğum günü içinde bir jest ve mesaj olacağını düşünüyordu. 

 

Babylon'daki jübile konseri, Mehmet ve Ahmet Uluğ kardeşler ile Cem Yegül'ün caza ve özellikle Sun Ra'ya yönelik tutkularına dair bir zaferdir. Bu nedenle artık hayatta olmayan Mehmet Uluğ'u bir kere daha rahmetle analım.

 

Albümü özellikle plât formatı üzerinden dinleyenler şaşırtıcı bir kayıt olduğunda hem fikir. Ritim katmanlarının cezbettiği dinleyicinin uyurgezer gibi müzikal kozmosa girdiğinden söz ediliyor.

 

Bu konserin kaydedilmesi ve yayınlanmasının ardındaki kişi şüphesiz Marshall Allen. Hem Babyon'daki gecenin Sun Ra'nın müziği bakımından etkileyici bir performansa dönüşmesi, hem gecenin en iyi şartlarda kaydedilmesindeki özenin grubun hiç bitmeyen provalardan kaynaklandığı özellikle söyleniyor. Bahsedilen bir diğer ayrıntı da Sun Ra'nın müziği bakımından böyle değerli bir hazinenin daha önce seyirci önünde ortaya çıkmamış olması ve daha önce hiçbir zaman bu kadar iyi kalitede kaydedilmemiş olması diye de bu grubu yakından takip edenlerce altı bilhassa çiziliyor.

 

Meraklısı için bu kayıtların DVD'sinin de olduğunu belirtelim. Sun Ra Arkestra, konser repertuvarını bir mekândan diğerine geçerken karıştırırmış. Babylon'daki konserde seslendirilen briçok parçaların aynı turun İngiltere ayağındaki Cafe Oto konserinde kullanılmadığı belirtilirken, grubu takip edenler, Babylon konserinin mükemmel kalitede olduğunu, atmosferin gruptan tam olarak beklenen seviyeyi tutturduğunu ve kaydın da aynı kaliteyi aktardığını belirtiyor.

 

Türkiye, dünya caz tarihine uzak bir ülkedir ama Sun Ra'nın 2014 yılında Babylon'da verdiği konser kaydının albüm olarak yayınlanması bu uzaklığı yakınlaştırmış, bizim caz tarihimiz bakımından da sevince dönüştürmüştür.

 

Cazkolik.com / 12 Mayıs 2022, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.