The Bad Plus'ın değişimi ve zamanın getirdikleri

The Bad Plus'ın değişimi ve zamanın getirdikleri

Türk caz dinleyicisinin bazı caz gruplarıyla özel yakınlığı oluştu, The Bad Plus bu gruplardan biridir. Grubun zaman içindeki değişimleri yakından takip edildi. Bunu anlamak için Cazkolik arşivindeki haberlere göz atmak yeterli.

 

 

Bu girişin ardından gelelim bugünün asıl haberine;

 

 

The Bad Plus 3 Kasım akşamı CRR'de konser verecek

 

 

Geçen sene kendi adını taşıyan albümünü yayınlayan grup uzun ve çalkantılı bir değişim sürecinden çıkarak yoluna devam ediyor ama eskisi gibi trio olarak değil [bu kez] quartet olarak devam ediyor. En azından bu son albüm öyle.

 

Peki hakikaten ediyor mu?

 

Grubun müziğini yakından takip eden hiç kimse kurucu üye Ethan Iverson'ın ayrılmasından sonra eskisinden daha iyi müzik yaptığını söyleyemez ama yine etkileyici bir topluluk olmaya devam ediyor.

 

Ethan Iverson boşluğu kolay dolacak bir müzisyen değildi, grubun gerçek beyni idi, etkileyici ve vizyoner bir caz müzisyeni idi, hâlâ öyle.

 

Gelelim bugüne,

 

Kurucu piyanist Iverson'ın ayrılmasından sonra üçlü, Iverson'ın yerine bir başka piyanist Orrin Evans ile yola devam etti ama bu yol kısa sürdü ve Evans 2019 tarihli "Activate Infinity" albümünden sonra Iverson gibi o da yolunu ayırdı.

 

Grubun akıbetini masaya yatıran davulcu Dave King ile basçı Reid Anderson radikal bir karar alarak yollarına piyanosuz devam etmeye karar verdi ve geçen sene yayınlanan albümde gitarist Ben Monder ile saksofoncu Chris Speed' ile piyanodan arınmış yeni bir müziğe yöneldiler. Bu son albüme sanki mastar bir albüm imiş gibi "The Bad Plus" adını vermeleri bundan dolayı olmalı, yani, geçmiş geçmişte kaldı, işte artık yeni The Bad Plus budur der gibi.

 

Doksanlardan bu yana müzikal yapısının merkezine piyanoyu oturtan topluluk geçen yıldan itibaren yeni soundunu yerine yerleştirmekle meşgul.

 

 

Grubun daimi dinleyicilerinin asıl merak ettiği ise 'kurulduğundan itibaren maceracı bir müziği tercih eden üçlü yeni dönemde bu müziğinden vazgeçecek mi' sorusu oldu

 

 

Hayır geçmedi.

 

Artık farklı sesler üretiyor ama özündeki maceracı tavır kendini hâlâ muhafaza ediyor. Son albümü dinleyenler özellikle gitarist Ben Monder'ın sızlayan gitarının tonuna ve etkisine dikkat etmeli, Iverson'dan sonra (Evans'ı saymıyorum) grubun toplam soundunun içindeki en belirgin etkinin Monder'ın gitarından yayıldığı muhakkak, bakalım konserdeki canlı etkisi nasıl olacak.

 

Yeni dönemin getirdiği yeni sonuçlara 3 Kasım akşamı CRR'de canlı tanık olmak ve 2022 sonrası The Bad Plus'ın yenilenen hikâyesini kaldığımız yerden takip etmek bakımından önemli. Konserde görüşmek üzere.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 31 Ekim 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.