Bu konseri not edin; Sahnede iki büyük virtüözü izleyeceğiz

Bu konseri not edin; Sahnede iki büyük virtüözü izleyeceğiz

 

Rabih Abou-Khalil ve Elina Duni İstanbul'da

 

 

Sahne üzerinde müzisyen kavuştayı bakımından son dönemin en ilginç karmasına 9 Mart akşamı CRR sahnesinde tanık olacağız.

 

Türkiye'de hak ettiği kadar tanınmasa da birkaç kez izleme imkanı bulduğumuz Arnavut asıllı İsviçreli caz ve doğaçlama müzik şarkıcısı, inanılmaz bir vokal artikülasyonuna sahip Elina Duni ile Beyrut'lu udî Rabih Abou-Khalil muhtemelen beste + doğaçlama üslubu son derece kuvvetli ve benzersiz olacağına dair güçlü emareleri olan bir konser verecek.

 

Bu iki sanatçıdan hangisini öne çıkarsak diğerine haksız edeceğimiz usta müzisyenler. İki yıldız ismin yanında kemanda Mateusz Smoczynski ile davulda Jarrod Cagwin'i de izleme imkanı bulacağız.

 

Rabih Abou-Khalil Lübnan içsavaşı sırası Berlin'e yerleşmiş bir sanatçı. Lübnan bugün de savaş altında yaşıyor, Filistin ise çok daha kötü, soykırım altında yaşayan bir ülke.

 

Abou-Khalil 66 yaşında, güçlü bir diskografiye sahip. Doksanlı yıllarda albümleri buralarda çok rağbet gördü. Altın yaldızlı kaligrafik kapak desenleriyle rafların gözalıcı albümlerinden olurdu. Kapakları kadar içindeki müziği de gözalıcı ve güçlüydü. Dile ve zihne pelesenk olan parçaları vardı.

 

Rabih Abou-Khalil olanca ününe rağmen Türkiye'de hakettiği kadar konser vermedi. Cazkolik arşivine girip son 15-16 yıla dair arama yapınca karşımıza yine CRR konseri çıkıyor. 1 Mart 2013 Cuma akşamı "Rabih Abou-Khalil Mediterranean Quintet" adıyla gerçekleşen konserde 9 Mart gecesi izleyeceğimiz Jarrod Cagwin yine varmış.

 

Abou-Khalil dünya çapında klasman olarak "World Jazz" kategorisinde anılıyor ama bu şemsiyenin altına çok uygun biri değil, Arap müziği ile caz arasında senteze yönelik bir anlayışa sahip ama Ortadoğu'nun dumanlı, yorgun ruhunu ve kokusunu müziğine kattığı bir hakikattir.

 

Bu yazı konser haberi olduğu için uzun analize girmeyelim ama şunun altını iyice çizmekte fayda var; Cumartesi gecesi izleyeceğimiz Rabih Abou-Khalil ve Elina Duni enstrümanı ve vokaliyle benzersiz sesler üretmeye fevkalade yatkın günümüzün iki büyük müzisyenini -madem Türkiye'ye az geliyorlar- kesinlikle kaçırmamak lazım. Cazkolik önermişti, iyi ki gitmişiz derseniz eğer bir hayrınızı alırız.

 

Cazkolik.com / 05 Mart 2024, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.