Buena Vista Social Club’ın izinde Buena Vista’dan canlı

Buena Vista Social Club’ın izinde Buena Vista’dan canlı

Efsanevi Buena Vista Social Club’ın dağılmasının ardından (nasıl dağılmasınlar, tüm dünyada tanındıklarında zaten bir çoğu seksenlerine yakın müzisyenlerdi), geleneği devam ettirmek amacıyla kurulan “Live from Buena Vista – The Havana Lounge” 13-14 Şubat’ta Cemal Reşit Rey’de olacak! Toplulukta, Buena Vista Social Club efsanesinden Julio Alberto Fernandez, Teresa Garcia Caturla ve Yanko Pizaco da bulunuyor.


Havana’nın en iyi yıldızlarından oluşan “The Havana Lounge”, Afrika ve İspanyol karışımı olan Küba toplumunun ulusal müziği “Son”u CRR’ye taşıyor.“The Havana Lounge”ın yıldızları arasında Compay Segundo ile birlikte ünlü “Bueno Vista Social Club” albümünde “Amor de Loca Juventud” şarkısını söyleyen Julio Alberto Fernandez ve “Buena Vista Social Club”ın en genç üyesi, perküsyon ve timbal “sihirbazı” Julienne Oviedo ile birlikte İbrahim Ferrer ve Compay Secundo gibi yıldız isimlerle aynı sahneyi paylaşan, Afro - Kübalı yıldızların tek ve yegâne kadın üyesi Teresa Garcia Caturla da bulunuyor. Toplulukta ayrıca, Wim Wenders’in ünlü “Bueno Vista Social Club” filminin trompetçisi Yanko Pizaco ile “Rhythms Del Mundo” projesindeki perküsyoncusu Tomas Ramos “El Panga” ve “Tropicana”nın efsanevi piyanisti Rodolfo “Peruchin” Argudin de aralarında bulunmaktadır.


Buena Vista Social Club’ın sesiJulio Alberto Fernández 15 yaşında geleneksel müziğe ve Küba ve Latin Amerika müziğine olan tutkusunu keşfetti. Şarkıcı ve perküsyoncu olarak çeşitli charagna orkestralarının, caz gruplarının ve aynı zamanda guagunco gruplarının üyesi oldu. Küba müziğinin hemen her türünde çalıştı.

Senén Suárez korosu, ‘Boby Leonard’ ve ‘Social Orchestra’ gibi charagna-orkestraları, ‘Songoro Cosongo’ topluluğu, ‘Los Cantantes’, ‘Los Jaimes’, ‘Primavera’ altılısı grupları, ‘Nueva Trova’ Latin Amerika dörtlüsü ve ‘Amistad’ ikilisi içinde yer aldı. Bunların yanı sıra Roberto Vizcaíno, Edesio Alejandro, René Luis, Jorge Luis Arango ve Terry gibi diğer popüler müzisyenlerin de yer aldığı Reinerio Albuquerque yönetimindeki "Küba Eğitim ve Sanat Bakanlığı Caz Topluluğu”nun solisti oldu.

Doksanlı yıllarda, ‘Company Segundo’ ile çalıştı, başarılı bir dünya turnesi gerçekleştirdi. Buena Vista Social Club’’ın tüm dünyada tanınmasına yol açan albümün aydında yer aldı. ‘Amor de Loca Juventud’dan beri, sesi ‘Buena Vista Social Club’ filminin ve albümünün tüm hayranları tarafından tanınmaktadır.

Fernandez, başlangıcından itibaren, 7 yıldır, “Live from Buena Vista – The Havana Lounge”un başarıyla sürmekte olan turnelerinin bir üyesidir.


“Afro Kübalı Yıldızların” tek ve yegâne kadın üyesiTeresa Garcia Caturla, Küba’nın en iyi müzisyenlerden biri olan Alejandro García Caturla’nın son kızı olarak Remedios, Küba’da doğdu.

1963’te Omara Portuondo, Xiomara Valdés ve Lili Peñalver ile birlikte D’ Aida vocal dörtlüsüne katıldı, Uzun yıllar Cabaret Tropicana’da müzik yaptı. Seksenlerde solist şarkıcı oldu ve Tito Gomez, Miguelito Cuni ve Pio Leyva gibi klasik seslerle ve Enrique Jorrin (ça-ça-ça’nın yaratıcısı), Rafael Lay (Aragon Orkestrası yöneticisi), Paquito D’ Rivera ve Arturo Sandoval (orijinal Irakere üyesi), Rubén Gonzalez, Cachaito Lopez ve Amadito Valdes (Buena Vista Social Club’dan) gibi isimlerle konserler verdi.

1998’de Juan de Marcos’un Afro Cuban All Stars projesine katıldı, Avrupa’da önemli festivallere katıldı.

Evet, sevgili müzikseverler, özellikle de Küba müziğinin ülkemizde önemli bir damarı var bu damar gerçekten çok seviliyor. Söyler misiniz, böyle bir kadronun yer aldığı konsere gidilmez mi? Elbette gidilir...

İşte size altta Biletix’in ilgili etkinlik linki, tıklayın ve hemen biletinizi alın çünkü konser çok yakında, biletler kalmayabilir.

Cazkolik.com / 9 Şubat 2010, Salı


 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X