Kurt Elling "Dedicated To You: Kurt Eling Sings The Music of Coltrane And Hartman" (Live)

Kurt Elling "Dedicated To You: Kurt Eling Sings The Music of Coltrane And Hartman" (Live)

1963 yılında cazın efsane isimleri John Coltrane ve Johnny Hartman klasik baladlardan oluşan albümlerini yayınlamıştı. 2009 yılında ise günümüz erkek caz vokalin önemli ismi Kurt Elling, birliktelikleri telepatik ilişki boyutuna ulaşan klasik triosundan Grammy'li saksafoncu Ernie Watts ve piyanist/aranjör Laurence Hobgood'la birlikte arkada kendilerine eşlik eden heyecan verici bir ekip Ethel String Quartet ile yeni albümü "Dedicated To You: Kurt Elling Sings the Music of Coltrane and Hartman"ı yayınladı. Albüm henüz çok yeni ve cazseverler açısından heyecan verici bir albüm.

 

Albüm Jazz at Lincoln Center'da ki Allen Room'da caza çok uygun bir ortamda canlı olarak kaydedildi ve sonuç bir konserle samimi bir anın samimi olarak albüme yansımasıdır.

 

Kurt Elling'in scat (anlamsız sözcüklerle şarkı söyleme tekniği) ve vokaliz tekniğini kullanarak şarkı söylemesi adeta John Coltrane'in 'Revelation'ı, Dexter Gordon'ın 'Body And Soul'da ki yorumu hatta kimi modern caz müzisyenlerinin heyecan verici yaratıcılıktaki çalışmaları kadar ustalık işi ve çarpıcı. Kurt Elling'in geçen 10 yıl içinde 6 Blue Note albümünden kazandığı 7 Grammy adaylığı onu 2007 yılında 'Nightmoves' isimli albümüyle bir kez daha zirveye taşıdı ve bir başka Grammy adaylığı daha getirdi. Daha yeni, 2009 yılı içinde DownBeat'in okur oyları tarafından 10. En İyi Erkek Caz vokalisti onurunu kazandı, yine Caz Gazetecileri Birliği'nden benzer bir ödül aldı bu yıl içinde.

 

Eğer dinleyici olarak bu turneyi bir yerde yakalama ve izleme şansınız varsa bunu hiç kaçırmayın çünkü böylesi bir tecrübeye insan ne kadar zamanda bir rastlar bilmek mümkün değil. Bu albümde yalnızca Elling'in parçalarla olan ilişkisine şahit olmakla kalmıyorsunuz, ayrıca kaydın canlı olarak kaydedildiği Allen Room'da bizatihi dinleyici olarak bulunuyormuşcasına şarkıların her bir tınısını, notasını, sözcüğünü tek tek hissedebilir, içinize çekebilir, Laurence Hobgood'un uçuşan parmaklarına takılıp kalabilir, Clark Sommers'ın bas titreşimlerini kalbinizde hissedebilir, Ulysses Owens'in davul ritmini vücudunuzla yaşabilirsiniz. Sadece onlar mı? Ethel String Quartet ile trans haline geçerken Ernie Watts'ın saksafonuyla da notaların içinizde yanıp tutuştuğunu hissedebilirsiniz.

 

Albüm 'All or Nothing at All' ile açılıyor. Yaylılar Stravinsky çalıyormuşcasına başlıyorlar, ardından trionun swingi duyulur, hemen ardından da muhteşem sesiyle sahneye Elling çıkar. Bölümü Ernie Watts'ın çevik ve çelik gibi tenoru ortalığı kaplar... Albümün ikinci parçası Elling'in şiirsel anlatımıyla albümün 63 yılındaki orijinalinin hikayesini anlatır. Anlatırken Hobgood'un piyanosu şiirin arkasındaki müziktir.

 

John Coltrane ve Johnny Hartman tarafından 1963 tarihinde kaydedilen albümün orijinalinde 6 parça vardı;

 

01 They Say It's Wonderful
02 Dedicated to You
03 My One And Only Love
04 Lush life
05 You Are Too Beautiful
06 Autumn Serenade

 

Elling'in albümünde ise 12 parça var; orijinal albümdeki 6 parçaya ek olarak "All or Nothing At All", "What's New", "Say It",  "Nancy With The Laughing Face" gibi standartlar ve 2. parça olarak anlatımlı "It Easy To Remember" gibi anlatımlı parça ve orkestranın tanıtıldığı 38 saniyelik "Acknowledgements" albüme eklenmiş.

 

01 All or Nothing at All
02 It's Easy To Remember (A Jazz Story Memory)
03 Dedicated to You
04 What's New
05 Lush Life
06 Autumn Serenade
07 Say It (Over and Over Again)
08 They Say It's Wonderful
09 My One And Only Love
10 Nancy With The Laughing Face
11 Acknowledgements
12 You Are Too Beautiful

 

Cazkolik.com / 02 Ağustos 2009, Pazar


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.