Caz dünyası güne efsane isimlerden Bobby Hutcherson`ın ölüm haberiyle uyandı.

Caz dünyası güne efsane isimlerden Bobby Hutcherson`ın ölüm haberiyle uyandı.

Lionell Hampton ile swing, Milt Jackson ile Bop köprüsünü modern caza taşıyan vibrafoncu Bobby Hutcherson 75 yaşında hayatını kaybetti.

Evet, Bobby Hutcherson belki caz tarihinde bu iki müzisyen kadar ünlü biri olmadı belki, bunun nedeni ise Hutcherson`ın müziğe başladığı dönemin altmışlı yılların modern caz ortamı olması ve free caz ile temas etmesi ama teknik ve melodik bakımdan caz tarihinin başlıkta adı geçen ustalarından daha az yetenekli değildi. Altmışlarda Gary Burton ile kendinden önceki dönemin bir çeşit özetini çıkarıp vibrafonu cazın içinde yeniden tanımlayan iki isim oldular, bu sayede enstrümanın modernize edilmesinin ve bugünün usta isimlerinin bir anlamda önünü açtılar. Bugün, Hutcherson`ın altmışlarda yaptığı modal post-bop cazı günümüz anaakım müziğin içine taşıdığını oldukça net görebiliyoruz.

* * *

1941 yılında Los Angeles`da dünyaya gelen Hutcherson küçüklük yaşlarında piyano çalmaya halası sayesinde başladı. Belki ilk başlarda pek bir şey anlamadı ama başta halası tüm aile cazı seven insanlardı hatta halası Dexter Gordon`ın liseden arkadaşı, kardeşininse Eric Dolphy`nin bir dönem çıktığı kız olduğu yazılır. Genç sanatçının bu müziğe gerçekten ilgi duyduğunu anlaması Milt Jackson`ın bir plağını dinlemesiyle olur. Parayı bulunca kendine bir vibrafon seti satın alır, Dave Pike`la çalışmaya başlar. Ardından küçük dans klüplerinde ilk çalmalar derken 1960 yılında Charles Lloyd, Al Grey, Billy Mitchel`la ilk küçük klüp denemeleri gelir. 1961 yılında efsanevi Birdland caz klübündeki ilk gecesi önemlidir, burada 4 tokmakla çalması ilgi çeker. Gecenin ardından New York`un tüm önemli jam etkinliklerinden teklifler almaya başlar. Bu isimler arasında Grant Green, Hank Mobley, Herbie Hancock gibi hard-bop`çular yanında cazın daha avangart yanından Grachan Moncur, Archie Shepp, Andrew Hill gibi isimlerden de birlikte çalma teklifleri gelir, çalmaya başlar.

* * *

Bu dönemin öne çıkan çalışmalarından birini mesela Jackie McLean`le 1963 yılında kaydettikleri "One Step Beyond"ı anabiliriz. Daha gelişmiş armonik sololar, daha açık akorlar dikkat çeker. Albümün ilk parçası "Saturday and Sunday"de Hutcherson yaklaşık altıncı dakikadan itibaren etkisi hala süren bir soloya girer ve biz hala o soloyu dinleriz.

Daha keskin bir başka örnek de Eric Dolphy`nin bir yıl sonra yayınladığı "Out to Lunch" albümüdür. Caz tarihinin en önemli albümlerinden kabul edilen "Out to Lunch" sayısız ödül ve övgü kazanmıştır.

Bobby Hutcherson ilk solo albümü "Dialouge"u 1965 yılında kaydeder. Albümde kendi gibi dönemin genç isimleri Freddie Hubbard, Andrew Hill, Joe Chambers, Sam Rivers gibi isimlerle çalmıştır.

***

İkibinli yıllarda da aktif ve hareketli dönemler geçiren büyük sanatçı 2004 yılında San Francisco Jazz Collective ile birkaç yıl turnelere çıkar. 2007 yılında "For Sentimental Reason" albümünü yayınlar. Lincoln Center konser kaydı "Somewhere in the Night" 2012`de yayınlanır. Sanatçının yayınlanan son albümü "Enjoy the View" caz organisti Joey DeFrancesco ve saksoncu David Sanborn ile çıkar. Uzun süredir çektiği rahatsızlık sonucu dün 75 yaşında bu dünyadan ayrılır.

Cazkolik.com / 16 Ağustos 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.