Caz dünyasında beklenmedik bir kayıp

Caz dünyasında beklenmedik bir kayıp

Alman caz piyanisti, Türkiye'de pek çok kez izlediğimiz Walter Lang'in ölüm haberi kötü bir sürpriz oldu. Bu yıl 60 yaşına basan ama çok daha genç gösteren sanatçının ölümüne dair sebepleri bilmiyoruz ve muhtemelen yakın çevresi için de yıkıcı bir haber olmuştur. Covid ya da ani gelişen bir hastalık... Kimbilir.

 

Her ne şekilde olduysa oldukça vakitsiz bir kayıp oldu.

 

Berklee'de eğitim gören Walter Lang, ağırlıklı Trio ELF grubuyla müzikler yayınladı ama aynı zamanda çok sayıda işbirliği içinde projelerde yer aldı. Trio ELF olarak 6 albüm yayınlayan sanatçıyı İstanbullu cazseverler caz efsanesi Lee Konitz'in CRR konserindeki eşlikçisi olarak hatırlayacaktır. Sahnede Konitz'e saygılı eşliği, pozitif kişiliğiyle o akşam konseri izleyen herkesin dikkatini çekmişti. Cazkolik arşivinde bir aramayla Lang'in 2016, 2017, 20118 tüm bu yıllarda her sene izlediğimizi hatırlıyoruz.

 

Türkiye ile yakınlığı sadece gelip gitmesinden ibaret değildi Lang'in. Hem dostluklar kurmuştu, hem "Eurasia" isimli albümünde Türk pop divası Sezen Aksu'nun ünlü "Belalım" şarkısını yorumlamıştı. Sevgili Turgay Yalçın da farkettiği bu ayrıntıyı Cazkolik'in Günün Şarkısı seçiminde yayınlamıştı. Son bir sürpriz bilgi de 2008 tarihli "746" isimli albüm fotoğraflarında Sedat Antay'ın imzası var. Ortaköy'deki Jazz Center'ın açık olduğu gülerde verilen bir konserde gelişen dostluk ertesi gün Beyoğlu Tünel'de çekilen fotoğraflarla kalıcı hale gelmişti. Alttaki fotoğrafta yine bir İstanbul konseri sonrası kulis hatırası. Fotoğrafta trionun haricinde Can İnandım ile Burak Sülünbaz var.

 

Cazkolik.com / 20 Aralık 2021, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.