Caz kulüpleri batıyor

Caz kulüpleri batıyor

Bu yazı Jazz Times dergisinde geçen ay yayınlandı. Salgından fazlasıyla etkilenen ABD'deki caz kulüplerinin durumunu özetleyen yazıdan derlediğimiz bölümü aşağıda yayınlıyoruz. Haberdeki resimde yer alan kulüp Keystone Korner'dır - Cazkolik.com

 

Cazın temel bileşenlerinden biri sahnedir, ancak bu günlerde çalacak fazla bir şey yok

 

Piyanist Cyrus Chestnut geçen yaz boyu, seyircisiz olarak Keystone Korner’dan canlı yayın yapan bir dörtlüyle çaldı. Deneyimini müziğe canlı bir duygu katmaya çalıştığı stüdyo seanslarıyla karşılaştırınca, "Zeminler, sandalyeler, çatallar, peçeteler ve boş bar için çalarken çok farklı," dedi gülümseyerek. "Yine de, görevimiz aynı. Hâlâ müziği tutkuyla, hassasiyetle ve güçle bağlıyız ve umarım insanlar yayınladığımız müzikleri dinlediğinde daha iyi hisseder".

 

Pandemi yüzünden kapanan birçok caz mekânı için müziğin çalmaya devam etmek sahip oldukları tek seçenek

 

Ancak bir gelir kaynağı olarak yayın yapmak, mekân sahiplerinin kendilerini daha iyi hissetmesini sağlamıyor. Bilet satışlarına, yiyecek içeceklerden kazanılan gelire göre oldukça sönük kalıyor. Çoğu caz kulübü Mart ayında kapandı. Bazıları sonra yeniden açıldı, ancak yine hepsi tekrar kapandı ya da kapanmak üzere.

 

National Independent Venue Association tarafından Haziran ayında yayınlanan bir ankete göre mekån sahiplerinin yüzde 90'ının hükümetten mali yardım almamaları halinde geçici değil kalıcı olarak kapanmak zorunda kalacağını ortaya koydu

 

Ankette yaklaşık 2 bin müzik profesyoneli katıldı. Birçok kulüp sahibi, eyalet ve yerel yetkililerden çelişkili bilgiler aldıklarını, işlerini kurtaramadıklarnıı ve kısıtlamaların ne zaman sona ereceğini bilmedikleri için öfkeli, sinirli ve şaşkın hissettiklerini söylüyor.

 

"Bir şekilde bundan kurtulacak kadar doğaçlama yapabilir miyiz ve böylece müziği paylaşmak için yaşayabilir miyiz?" Bar, restoran ve performans alanı içeren Keystone Korner'in kurucusu NEA Jazz Master ünvanlı Todd Barkan'a sordu. "Kulübün canlı yayın konserleri bilet başına 10 dolar. Barkan müzisyenlere, sesçilere ve kameramana ödedikten sonra geriye bir şey kalmıyor. Para kazanmıyoruz, bunu sadece müzik için yapıyoruz" diyor.

 

Barkan’ın cazdaki geçmişi, Lincoln Center içindeki kulüpte program direktörlüğü yaptığı 2000'li yılların başından beri sürüyor. "11 Eylülde New York'taydım" dedi. "Bunun onda biri kadar zor değildi" diyor.

 

New York’s Village Vanguard, cazın en ünlü kulüplerinden biri, burası 1935'te Max Gordon'un hayal gücünden doğdu, eşi Lorraine tarafından devam ettirildi; çiftin kızı Deborah, 2018'de annesinin vefatının ardından kulübün yönetimini ele aldı. Kulüp Mart ayından beri kapalı ve Vanguard’ın 25 personelinin çoğu işten çıkarıldı. Gordon geri kalan personelin çabaları sayesinde canlı konserler yayınlanmayı sürdürüyor. Bir yönetici ve barmen artık kameraman olarak hizmet veriyor ve bir de sunucu var. Ne yazık ki, diğer kulüplerde olduğu gibi, bu yayın tecrübesi Vanguard’a para kazandırmıyor, daha kötüsü, çevrimiçi konserlerden elde edilen gelir maliyetini bile karşılamıyor.

 

Gordon bu günlerde Vanguard’ın mali durumunu tartışmakla ilgilenmiyor. "Bunun üzerinde çok fazla durmayı sevmiyorum. Tek yaptığım temelde haftalık olarak ne kadar kaybedebileceğimizi düşünmek” diyor gülerek.

 

Kulübün anlamlı bir gelir elde etmeden aylardır kapalı olduğunu söyleyen Gordon, elit caz sanatçılarıyla sağlam bir performans takvimi sürdürmek için kamu hizmeti sunuyor. Konserler bu yılın sonu ve 2021 için rezerve edildi. "Öncü olmaya kararlıyız" diyor. "Kuyruğumuzu kıstırıp eve gidemeyiz. Elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Kapatmak hiç aklıma gelmedi”.

 

Seattle'daki Dimitriou's Jazz Alley'in sahibi John Dimitriou epey meşgul ama bu meşguliyet cazla ilgili değil. Maaş Çeki Koruma Programı yardımıyla, son üç ay içinde ihtiyacı olan insanlar için 15 bin ila 20 bin yemek hazırlamış, bu sayede mutfaktaki personeli elinde tutabilmiş. Projeye, şehirdeki Northwest Food Alliance ve Seattle Council of Churches öncülük ediyor. Haftada birkaç bin öğün barınaklara ve zor durumdaki kuruluşlara gönderiliyor. Dimitriou'nun bahsettiği gibi, yemek hazırlamak neredeyse kolay bir iş gibi geliyor. İşletmesinin ne zaman yeniden açılacağına dair karışık mesajlara ise çok sinirleniyor.

 

Dimitriou kulüp kapandığından beri, mekânı daha güvenli ve daha kaliteli hale getirmek için yaklaşık 100 bin dolar harcamış. Bu düzenlemeler arasında sosyal mesafe için ayırma kabinleri, masalar arası fizikî engeller ve seyirciyi sahne ve grup üyelerinden ayıran pleksiglaslar yer alıyor. Ayrıca, iyonizasyon cihazına yatırım yapmış.

 

Dimitriou, "Vali ve belediye başkanına kızgınım," dedi. "Ama onlara bakıp düşünüyorum, ben olsaydım ve bir kişiyi hasta etmekten veya bir hayatını kaybetmekten sorumlu olsaydım, belki de onlar gibi davranırdım”.

 

New Orleans'taki Preservation Hall'un ana sayfasında, Preservation Hall Musical Collective'i oluşturan 60 müzisyen için bağış arayan bir duyuru var. Ünlü mekân, salgından sonra kapandı ve sayısız müzisyen maaş çeklerini alamıyor. Preservation Hall’un kreatif direktörü Benjamin Jaffe harekete geçti ve Spotify’ın başlattığı bağış toplama kampanyasıyla işbirliği yaptı.

 

Çaba sayesinde 250.000 dolardan fazla para topladı. Bu, Spotify'dan doğrudan bağış ve COVID-19 yardımına dahil olan müzik organizasyonları için uygun fonlarla sağlandı. Bağış toplama etkinliğinden yararlananlar arasında başka kulüpler ve kurumlar da vardı. Grupla tuba ve bas da çalan Jaffe, "Bizim için başarılı bir kampanyaydı ve Preservation Hall Collective'in çekirdeğini oluşturan müzisyenleri bu sayede desteklemeyi başardık” diyor.

 

Jaffe, Katrina Kasırgası sırası test edildiği için bu krizle başa çıkabilecek yeterli donanıma sahip olduğunu düşünüyor. "Bu deneyimi yaşamış olduğum için çok şey öğrendim, çünkü, pek çok nedenden dolayı neredeyse hayatta kalamıyorduk. Sebeplerden biri, böyle bir şeye nasıl hazırlanacağımızı bilmemekti”. Jaffe fırtına sonrası bir vakıf kurmuş, "bu fon böyle fırtınalı dönemlerde işimize yarıyor" diyor. Dolayısıyla, COVID ortaya çıktığında, bağışçılar ve destekçilerle kurduğumuz sistem diğer bağımsız müzik mekânlarının sahip olmadığı hibe gibi kaynakları kullanmamız için  çözüm oldu” diyor.

 

Cazkolik.com / 16 Kasım 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.