Caz ve popüler müziğin dünya starı ismi David Sanborn İş Sanat sahnesinde Türk dinleyicisiyle buluşacak...

Caz ve popüler müziğin dünya starı ismi David Sanborn İş Sanat sahnesinde Türk dinleyicisiyle buluşacak...

Tüm zamanların en önemli isimlerinden kabul edilen David Sanborn bugün İş Sanat sahnesinde cazseverlerin karşısına çıkıyor. Fotoğraflarına baktığınızda her daim genç ve yakışıklı görünen dünya starı işin aslına bakarsanız bugün 65 yaşında bir dev isim. 30 Temmuz 1945’de Tampa, Florida’da dünyaya gelen Sanborn üç yaşında müziğe başlayan, bu yanıyla 60 küsur yıldır müziğin içinde olan biri. Onu önemli yapan bir çok özelliğin yanında aynı zamanda müziğin rock, R&B, Pop gibi bir çok dalında müzik yapıyor olması bir dünya starı haline gelmesinde ve caz dışındaki büyük kitlelerin tanıyıp sevmesinde çok önemli bir etken olarak gözüküyor.

Florida doğumlu olmasına karşın St. Louis taraflarında yetşen ünlü star müzikal kökenlerini Blues kökenli müzisyenlerden almasıyla da biliniyor. Daha liseyi bitirdiği yıllarda dahi ünlü blues müzisyenleri Albert King, Little Milton gibi isimlerle çalıyordu.

1975 yılında ilk solo albümü “Taking Off”u yayınlayan Sanborn takip eden yıllarda solo müzisyen olarak büyük pop starları Paul Simon, James Taylor gibi isimlerin konserlerinde sahne almaya başladı. Stevie Wonder’ın efsanevi “Talking Book” albümünde çalan Sanborn ardından David Bowie’nin grubuyla turneye çıktı ve turnenin akabinde Bowie’nin ünlü “Young Americans” albümünde çaldı.

İlk Grammy ödülünü 1981’de, bir diğerini ise “Doubule Vision” albümüyle 1986 yılında kazanan Sanborn artık televizyonların aranan yüzlerinden, star isimlerinden biriydi.

Modern müziğin bu önemli saksofonisti 2008 yılında Decca firmasından “Here & Gone” albümünü yayınladığında albümünü müziğin efsane isimlerinden Hank Crawford’a adamıştı. Sanborn’un beslendiği müziğin temel kaynakları olan soul ruhunu temsil eden Crawford onun için bu müziğin ilahi isimlerinden biri oldu hep. Ray Charles’ın müziğinin arkasındaki adam olarak tanımlanan Crawford genç müzisyen neslini Miles Davis kadar etkileyen biri olarak tanımlandı Sanborn tarafından.

İş Sanat sahnesinde biletleri çoktan bitmiş olan gerçek bir dünya starını izleyecek olan müzikseverler Sanborn’un benzersiz müzikal yeteneklerine şahit olma fırsatı da yakalayacaklar.

Cazkolik.com / 26 Kasım 2010, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.