Caz tarihinin en büyüklerinden Albert Ayler'ın daha önce yayınlanmamış iki saati aşkın kaydı bulundu

Caz tarihinin en büyüklerinden Albert Ayler'ın daha önce yayınlanmamış iki saati aşkın kaydı bulundu

'Free jazz' ikonu Albert Ayler'ın ölümünden önce verdiği sondan bir önceki konserin daha önce yayınlanmamış iki saati aşkın kaydı ilk kez albüm olarak çıktı.

 

Caz tarihi için oldukça dikkat çeken bu gelişme hem caz tarihini yakından takip edenleri, hem özgür caz dönemi müziğine tutkun olanları hem arşivcileri mutlu edecek 4 CD'den oluşan çalışma Anagram Music tarafından yayınlandı.

 

"Revelations" isimli albüm The Complete ORTF 1970 Fondation Maeght Recordings adını taşıyor.

 

Kayıtlar, Fransızların ORTF'si (Office de Radiodiffusion-Television Fran‡aise) tarafından kaydedilen orijinal stereo master'lardan alınan iki saati aşkın ve daha önce yayınlanmamış müzik içeriyor. 

 

Ayrıca, özenli ambalajında 100 sayfalık bir kitapçık ve kitapçıkta daha önce yayınlanmamış fotoğraflar var. Albert Ayler uzmanı Ben Young, yapımcı Zev Feldman ve saksafoncu Jeff Lederer'in yazılarını ve Ayler'in grup arkadaşlarından hatıraları içeren metinler de kitapçıkta yer alıyor. Ayrıca, Sonny Rollins, Archie Shepp, David Murray, Carlos Santana, Joe Lovano, Carla Bley, John Zorn, Bill Laswell, Reggie Workman, James Brandon Lewis, Carla Bley, Marc Ribot gibi isimlerin de notları kitapçıkta ayrıca paylaşılıyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 14 Mayıs 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.