Bu adamlar bir Guy Ritchie filminden soygun çetesi mi yoksa kaliteli kompozisyonları yüksek tempoda çalan bir caz grubu mu?

Bu adamlar bir Guy Ritchie filminden soygun çetesi mi yoksa kaliteli kompozisyonları yüksek tempoda çalan bir caz grubu mu?

Uluslarası caz medyasında isminden çok söz ettiren bir müzisyen Kevin Brady. Son dönemlerde sıklıkla dinlediğim müzisyenlerden biri olarak İrlanda’nın günümüz cazına kazandırdığı dikkat çekici davulculardan. Yakın dönemde Brady’nin üç albümüne yoğunlaşarak dinlemeler gerçekleştirdim. 2021’de yayımlanan "Plan B", 2015 tarihli “Ensam” ve Brady’nin de grupta yer aldığı efsanevi füzyon caz gitaristi Larry Coryell’in son stüdyo albümü “Larry Coryell’s Last Swing with Ireland” albümü.

 

Farklı türlerde olan bu üç kaliteli albümde de ana kadroda farklı kombinasyonlarda uzun süreli yol arkadaşları basçı Dave Redmond ve klavyeci Bill Carrothers yer alıyor. "Ensam" albümünde kendilerine ikonik vokalist Norma Winstone eşlik ediyor. Son albümde ise saksofonist Seamus Blake’in albümün tamamına yayılan melodilerini duyuyoruz. Bu yazı son albüm kaydı "Plan B" üzerine ama bahsi geçen diğer iki albümü de dinlemenizi öneririm.

 

Ubuntu Music etiketiyle yayımlanan “Plan B” albümünde beş parçanın bestesi Kevin Brady’e ait, üç beste ise Bill Carrothers’e ait. Şubat 2020’de Irlanda’da kaydedilmiş. Dikkat çekici albüm kapak fotoğrafı Daragh Mc’Donagh ve etkileyici dizaynı İspanyol şirket Dseny’den Juanjo Melgar’a ait.

 

Martin Hummel’in kurucusu olduğu plâk şirketinin felsefesi isminde saklı. Ubuntu felsefesi Afrika toplumunun birlik ve beraberlik felsefesidir. Her bireyin bir başka birey için çalıştığı böylece birlik ve beraberliğin kolektif sorumluluk duygusu ile sağlandığı yaşam bilincidir. Başarının bireysellikten, takım ruhuna taşınmasıyla gelen mutluluktur. "Plan B"de benzer bir birlik beraberlik ruhu var. Her bir müzisyen bir diğerinin performansını arttırmak için alanlar açmış, kurgulanmış doğaçlamalar ile yaratıcılık kapılarını aralamış. 2016 yılında kaydedilen “Larry Coryell’s Last Swing with Ireland” albümü "Plan B"den tamamen farklı bir caz formunda olsa bile Brady’nin elektrik dörtlüsü için düşündüğü yükseliş ivmesini kazandıran kayıt olmuş gibi görünüyor. Kaliteli kompozisyonların yoğunlukla yüksek tempoda kaydedildiği bir kayıt olmuş.

 

Carrothers ve Redmond’ın uzun süreli yol arkadaşlıkları Kevin Brady Trio’ya çok değerli katıklar sağlıyor. Birlikte kaydettikleri ilk  albümleri Zeitgeist 2009 yılında yayımlanmıştı. Kolektif enerji, mutlak armoniye ve bitimsiz yaratıcılığa yol açıyor. Bu albümün akılda kalıcı melodilerle kurulu lirakal motiflerini Wayne Shorter’ın kompozisyon diliyle çok noktada örtüştüğü anlar duyuyorum. Seamus Blake’in kimi zaman yırtıcı tonundaki icralarını arttırdığı ama genel formda tutarlılığı olan solo tipolojisine Brady’nin tempo yükselten katkısıyla kimlikli bir rock-fusion-caz kimyası yakalıyorlar. Albümün tüm parçalarında ortak bir müzikal yaklaşımı hissediyorsunuz ama her birinde farklı tansiyonlar, farklı hisler ve fikirler var.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 08 Şubat 2022, Çarşamba

 

 

As one of the musicians I have listened to frequently lately, Kevin Brady is a musician who has made a name for himself in the international jazz media. He is one of the remarkable drummers that Ireland brought to contemporary jazz. Recently, I focused on Brady's 3 albums and listened repeatedly. Released in 2021, Plan B is the latest one. Released date 2015 "Ensam" and legendary fusion jazz guitarist Larry Coryell's last studio album, "Larry Coryell's Last Swing with Ireland", in which Brady is also in the group. In these three quality albums in different genres albums, the main line-up includes long-time companions bassist Dave Redmond and keyboardist Bill Carrothers in different combinations. The iconic vocalist Norma Winstone accompanies them on “Ensam” album. On their last album, we hear saxophonist Seamus Blake's melodies that span the entire album. This article is about his last album recording, Plan B, but I suggest you listen to his other two albums that i ve mentioned.

 

In the album "Plan B" released by the Ubuntu Music label, 5 songs were composed by Kevin Brady and 3 compositions were by Bill Carrothers. Recorded in February 2020 at Arthouse Studios, Naas, Co.Kildare, Ireland. The striking album cover photo is by Daragh Mc'Donagh and the impressive design is by Juanjo Melgar of Spanish company Dseny.

 

The philosophy of the record label founded by Martin Hummel is hidden in its name. Ubuntu philosophy is the philosophy of unity and togetherness of African society. It is the consciousness of life where each individual works for another individual and thus unity and togetherness are provided with a sense of collective responsibility. It is the happiness that comes with the transfer of success from individuality to team spirit. There is a similar spirit of togetherness in Plan B. Each musician opened up spaces to enhance the performance of the other, and opened the doors of creativity with fictional improvisations. Even though the album “Larry Coryell’s Last Swing with Ireland” recorded in 2016 is in a completely different jazz form than Plan B, it seems to have given Brady the upward momentum he envisioned for the electric quartet. It is a record in which quality compositions were recorded intensely at high tempo.

 

The long-term companions of Carrothers and Redmond are invaluable additions to the Kevin Brady Trio. Their first album together, Zeitgeist, was released in 2009. Collective energy leads to absolute harmony and infinite creativity. I hear moments when the lyrical motifs of this album, established with catchy melodies, overlap with Wayne Shorter's compositional language at many points. They capture a rock-fusion-jazz chemistry with an identical point of view. With Brady's up-tempo contribution to Seamus Blake's solo typology, in which he sometimes increases his predatory tone performances, but which is consistent in the general form. You feel a common musical approach in all the tracks of the album, but each one has different tensions, different feelings and ideas.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / February 8, 2022

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • Korhan P
  11 Mart 2022 Cuma 04:47

  Güzel yazı, güzel site. Gayretleriniz için teşekkür ediyorum. Her sabah güne başlarken, ziyaret ettiğim ilk site CazKolik!

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Feridun Ertaşkan
  11 Mart 2022 Cuma 08:46

  Yorumunuz için çok teşekkürler, bizim için çok değerli. 13 yıldır aynı emek ve özenle Türkiye ve dünyadan müzik merkezli bir dünyaya bakarak paylaşımlar yapıyoruz, okurlarımızdan gelen yorumlar da moral veriyor. Feridun Ertaşkan

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.