Caz tutkusuyla önce hayatını, ardından yaşadığı ülkeyi değiştirdi, tüm bu değişimler sonucu ilk albüm ortaya çıktı

Caz tutkusuyla önce hayatını, ardından yaşadığı ülkeyi değiştirdi, tüm bu değişimler sonucu ilk albüm ortaya çıktı

 

2020’ye dair yeni albüm haberleri gelmeye devam ediyor. İstanbul’da dünyaya gelen, eğitim ve çalışma hayatının büyük bölümünü İstanbul’da geçiren piyanist ve besteci Engin Özşahin tutkuyla bağlı olduğu cazın peşinde birkaç sene önce Boston’a yerleşme kararı almıştı.

 

Gittiği şehirde yaşamına yeni bir rota çizmeye çalışan sanatçı aynı günlerde sanatına yönelik ifade arayışları ve hayatı boyunca edindiği tecrübeleri yapacağı besteler için konsepte dönüştürme fikrinden yola çıkarak elde ettiği birikimi “Sequence of Emotions” isimli ilk albümüne dönüştürdü.

 

Albümün adının insanların hayatlarında tutkularını takip ederek iş değiştirmelerinin olasılığı ve karşılaştıkları zorlukların ortak bir deneyim olma düşüncesinin ürünü olduğunu belirten Özşahin bu deneyimlerin sonucu kompozisyonları kaydedeceği albüm için birer konsepte dönüştürür ve bu konseptler albümde yeralan parçaların isimlerinde kendini ifade alanı bulur.

 

Albümde yeralan besteler Özşahin’in kariyer değişikliği dönemi içinden kronolojik olarak seçtiği dokuz aşamadan oluşan çalışmalardır. Her aşamada deneyimlediği duygu ve düşünceler bestelerin kompozisyon dilinin temelini oluşturuyor.

 

 

Genç bestecinin İstanbul’da geçen yetişme döneminde yoğun olarak dinlediği klasik müzik, rock ve caz türlerinin bestelerine etkileri dokusal çeşitlilik, farklı armonik yaklaşımlar ve kuvvetli bir melodi anlayışıyla çözümleniyor.

 

Albümde Özşahin dahil altı müzisyen yer alıyor ve sanatçı hepsiyle New England konservatuvarında tanışmış. Trompetçi Bobby Lane New York’ta yaşayan ödüllü bir trompetçi, besteci ve eğitimci. 

 

Alto saksofon çalan Aaron Dutton aynı okulun master son sınıfını tamamlamak üzere. Aynı zamanda 7 kez Grammy adayı seçilen One O’Clock Lab Orkestrasına seçilmiş bir genç sanatçı.

 

Albümde tenor saksofon çalan Jacob Schulman da New Yorklu. Sadece caz değil, operadan elektronik müziklere geniş bir ilgi alanı olan sanatçı kendi operası Roe Playing Game’i dinleyiciyle buluşturmuş durumda.

 

Güney Koreli kontrbasçı Seajun Kwon da master sınıfını okumayı sürdürüyor. Kurduğu The Walking Cliche isimli grubuyla bestelerini dinleyiciyle buluşturuyor.

 

Müzisyen aileden gelen davulcu Charlie Weller de master sınıfının son senesini tamamlamaya çalışmakta ve farklı projelerde yer almaktadır.

 

“Sequence of Emotions” albümünü bu yıl başında yayınlayan Engin Özşahin, albümün ardından “Agnes’ Terms” isimli bir single daha çıkardı. Genç sanatçı geçen sene tromboncu Bulut Gülen, kontrbasçı Enver Muhamedi ve davulcu Ekin Cengizkan ile “Virgo” ve “Body and Soul” isimli iki kayda imza atmıştı.

 

Cazkolik.com / 30 Nisan 2020, Perşembe

 

 

 

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X