Alafsar Rahimov ilk albümü "Panik"te balaban ve zurnanın caz yolculuğuna davet ediyor

Alafsar Rahimov ilk albümü "Panik"te balaban ve zurnanın caz yolculuğuna davet ediyor

Geçmişi toplumların kökenleri kadar geriye gidebilen Balaban gibi köklü yerel enstrümanların yarattığı duygu iklimi dinleyicide tarih kadar eski bir duygu bırakır.

 

Azerbaycan coğrafyasının köklü enstrümanı Balaban'ın geçmişten gelen ustaları kadar bugün Alafsar Rahimov gibi genç virtüöz sanatçıları da var.

 

Azerbaycan'ın zurna ustası Elefser Şekili'nin torunu olan Balaban ustası Alafsar Rahimov dededen müzisyenliği devralarak on yaşında eline aldığı Balabanı yerel enstrüman olmaktan çıkarıp dünya çapında bir sounda dönüştürmeye çalışıyor.

 

Bu uğurda aralarında Amerika, Almanya, Çin, Sırbistan, İsviçre, Singapur, Fas, Norveç, Fransa, Hollanda, Polonya, Tayvan, İtalya, Kazakistan, Tunus, Malezya, Gürcistan ve Kore’nin de olduğu birçok ülkede konser veren ve festivallere katılan Rahimov sayısız dinleyici önünde bu çarpıcı soundu dinletti.

 

Rahimov'un "Panik" isimli ilk albümü çıktı

 

 

Aranjörlüğünü Etibar Asadli’nin, kreatif direktörlüğünü Hilal Beyazıt’ın yaptığı "Panik" albümünde balaban, zurna ve vokal Alafsar Rahimov’a ait. Alim Kasımov gibi bir büyük usta ile Elnur Hüseynov gibi önemli sanatçılar da albüme konuk olarak katılıyor.

 

Albümde yer alan en güzel çalışmalarından "Gafil Uyan"ın son bölümünde Rahimov'un zurna solosu bu naif enstrümana dair geleneksel kullanımın dışında muhtemelen şimdiye kadar duyduğumuz en güzel icralardan biri olmaya aday.

 

Balabanın ardından dede yadigarı zurna da çalmaya başlayan sanatçı yerel soundlar içinde farklı ses renklerine sahip bu iki enstrümanı zarafetle caza dahil etmeyi başarmış.

 

Kendi caz sahnemiz içinde özel bir yere sahip olacağına inandığımız "Panik" albümü Kalan müzik tarafından yayınlandı.

 

Albüme dair son not, daha önce neyzen Burcu Karadağ'ın albümünde piyanosuyla dikkatimizi çeken Etibar Asadli'nin de albümde yer alması. Piyanonun olduğu her an kendine has tuşları dikkat çekiyor bu başarılı sanatçının. Albümde kontrbası Enver Muhamedi, davulu ise Ekin Cengizkan çalarken icralarda cazla mugam arası doğaçlama alanlar ayrıca dikkat çekiyor. Cazseverlerin bu albümü mutlaka playlistlerine almalarını öneriyoruz.

 

Cazkolik.com / 28 Nisan 2021, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.