Bugün çıkacak albümden sıcak izlenimler

Bugün çıkacak albümden sıcak izlenimler

Cazda günün yeni albüm sürprizi alto saksofonuyla tanınmakla birlikte multi enstrümantalist Kenny Garrett`ın tam bugün, yani, 8 Temmuz günü yayınlanan "Do Your Dance" oldu. Canlı renkler, dans eden figürlerle dolu enerjik kapak görseli albümdeki müziğin ilk habercisi. Mac Avenue firmasından çıkan albüm o kadar yeni ki sanatçı kendi web sitesine bile girmemiş düşünün ve albüm hakkında yazılmış bir yazı da yok. Yani, okuduğunuz bu cümleler yazılmış ilk şeyler olabilir.

 

"Do Your Dance" ilk parça "Philly"den itibaren yakaladığı enerjiyi yorulma belirtisi göstermeden albümün geneline kolaylıkla yayıyor. Garrett yine çoğunlukla alto saksofon çaldığı albümde sanatçıya dört parçada davulcu Ronald Bruner kalan beş parçada diğer davulcu McLenty Hunter eşlik etmiş. Son İstanbul konserinden hatırladığımız basçı Corcoran Holt yine basta. Vernell Brown piyanoda ki özellikle ikinci parça "Backyard Groove" ve son parça "Chasing the Wind"deki performansları unutulur gibi değil üstelik, Garrett`ın dalga dalga üstümüze gelen acımasız sololarıyla başedebilen bir piyanist. Muhtemelen tadı rezalet olan "Buğday Çimi Shot" (Wheatgrass Shot) parçasında rapçi Mista Enzi`yi de unutmayalım.

 

Albüme adını veren "Do Your Dance"de davulun parça sonuna kadar sekmeyen rock ritmine Garrett`ın o çok iyi bildiğimiz inatçı temposu dans iddiasının hakkını veriyor ve hakikaten ritme uyuyorsunuz. Dokuz parçalık albümde bossa, kalipso, vals, hard bop hepsi var ama hepsi Garrett`ın izin verdiği ölçüde. Benim dünyamda hepsine yer var diyen sanatçı bu tarzların hiçbirine ait olmadan hepsini kullanma özgürlüğüne sahip çıkmış.

 

Gelelim son nota

 

"Do Your Dance" ödüllü 2013 albümü "Pushing the World Away" ya da 2012 tarihli "Seeds from the Underground" gibi yakın dönemin önemli müzikleriyle dolu çalışmalarına nazaran daha geri planda olabilir ama bir Kenny Garrett albümünde olmasını istediğiniz bütün Garrett numaraları bu albümde de var , hatta, Coltrane, Art Blakey, Miles Davis imzaları da müziğin derinlerine dövme gibi işlenmiş üstelik dans ettirmesi de cabası.

 

Cazkolik.com / 08 Temmuz 2016, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.