Sonny Rollins'in 1954 yılı kaydı "Movin' Out"ta Thelonious Monk, Kenny Dorham ve Elmo Hope gibi büyük isimler var!

Sonny Rollins'in 1954 yılı kaydı "Movin' Out"ta Thelonious Monk, Kenny Dorham ve Elmo Hope gibi büyük isimler var!

Concord Music Group resmen başımızı döndürüp duruyor. Gün geçmesin ki oradan çıkan yeni bir albüm haberi gelmesin. İşte alın bir albüm daha, üstelik çıkan albüm Sonny Rollins’in! Büyük kayıt ustası Rudy Van Gelder Remasters serisinden çıkan albüm çıkalı şunun şurasında 1,5 ay  oldu. Ünlü caz eleştirmeni ve tarihçi Ira Gitler üzerine yazmış bize fazladan laf söylemek düşmez;

“Prestige Records, Rudy Van Gelder serisinden “Movin’ Out”u yayınladı. Bu değerli kayıtlar Rollins’in kendini Chicago’da geliştirdiği yılların ertesinde New York’da yapılmış futuristik denemeler ve ritmik figürlerle dolu çalışmalardı.

1954 yılında yapılan iki ayrı kayıttan yine o yıllarda uzunçalar olarak basılan  albüm Rollins’in kişisel olarak olgunlaştığı, müziğini de olgunlaştırdığı kayıtlar. Bu CD’de olan kayıtların dördü 19 Ağustos 1954’te kaydedildi. Bu kayıtlarda özellikle trompetçi Kenny Dorham dikkat çekiyor.“Movin’ Out”
isimli bu çalışma benim ilk paragrafta yazdığım gibi kendini açıklıyor zaten. Rollins’in ilk ve son solosu Kenny Dorham ile Elmo Hope’u sandviç gibi araya almış. İkinci solosunda ise içinde bulunduğu, yaşadığı şehrin bir parçası olduğunu gösteriyor. Burada Kenny tipik bir “running style” trompet çalarken Elmo Hope hard swing solosunun içine güçlü ritmik ve armonik faktörleri katmayı ihmal etmiyor. Bu tüm kayıt boyunca böyle aslında.


Albümdeki “Swingin Bumsy” bile “Movin’ Out”tan daha hızlı ancak bu iyi ve uygun bir şey! “Silk ‘n’ Satin”de Sonny’nin temiz ve açık lirizmi dikkatimizi çekiyor. Sonny’nin bölümü kapanırken geriden gelerek devreye giren Elmo Hope’un kısa solosuda dikkate değer.

Albümün yarı sert görünümü sololardaki katkıyla kaçınılmaz, gerekli ve besleyici-yapıcı olarak müziği blues duygularına doğru taşımış. Bu anlamda bütün sololar kalpten ve sıcak çalınmış belli ki.

“More Than You Know” 25 Ekim 1954 yılından gelen bir kayıt. Parça lirik bir Sonny Rollins ile kişisel dışavurumlu bir Thelonious Monk’u bir araya getirmiş. Tommy Potter kısa bir solo ile Sonny’i bie tanıttıktan sonra dinleyici olarak bizler Sonny’i gerçekten kalpten hissedebiliriz. İkisinin birlikte klasik bir balad performansını nasıl etkileyici kılabildiklerini görüyoruz, ikisine Arthur Taylor’ın gizli fırça vuruşlu davulu ise bu ruhun surroundunu oluşturmakta yardımcı oluyor.Albümü nerelerden edinebilirsiniz; Öncelikle ülkemize gelmesini bekleyebilirsiniz ama bu modern çağda bunu istemiyorum diyorsanız Amazon.com'dan yasal olarak download edebilirsiniz, ya da doğrudan albümün kendisini CD olarak sipariş verebilirsiniz ki aşağıda gördüğünüz linke tıkladığınızda bunu sizin adınıza biz yarı yarıya yapmış oluyoruz.

Nasıl alırsanız alın önemli değil ama yeter ki korsan almayın, bu firmaların ve bu sektörde çalışan yüzbinlerce insanın bu gelirlerle ayakta kaldıklarını unutmayın.
Cazkolik.com / 4 Kasım 2009, Çarşamba


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X